Trwa ładowanie...
rozliczenia podatkowe
+1

Nowy pomysł rządu uderzy w fundacje charytatywne?

Internetowy system wypełnia PIT za nas, ale nie przekazuje jednego procenta na organizacje pożytku publicznego. Co na to fundacje?

Share
Nowy pomysł rządu uderzy w fundacje charytatywne?
Źródło: WP.PL, Fot: Fotolia
d3zoek1

Od tygodnia możemy łatwiej rozliczyć się z fiskusem. Resort finansów uruchomił system, który wypełnia PIT za nas. To, co ma nam ułatwić życie, może je jednak utrudnić fundacjom pomagającym potrzebującym. Wszystko dlatego, że system nie wypełnia pola, w którym można odpisać jeden procent podatku na organizacje pożytku publicznego. Jeśli nie uzupełnimy tego okienka sami, pieniądze przepadną. Czy fundacjom grozi odpływ pieniędzy?

- System może nieco pomniejszyć wpływy z odpisów, ale sądzimy, że wymiar tego zjawiska będzie stosunkowo mały - komentuje Monika Sadowa, rzecznik prasowa Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”, która w zeszłym roku dostała z odpisu najwięcej pieniędzy.

d3zoek1

Tutaj możesz rozliczyć PIT

Jak tłumaczy Sadowa, duża część podatników odpisuje jeden procent na konkretną osobę, o której wie, że potrzebuje pomocy. - Myślę, że ci ludzie nie zapomną wypełnić tego pustego pola. Duża część społeczeństwa jest też świadoma, że dzięki odpisowi może wesprzeć konkretną, prospołeczną działalność. O takie osoby też bylibyśmy raczej spokojni - dodaje rzecznik fundacji.

Jej zdaniem zapomnieć o przekazaniu jednego procenta mogą głównie ludzie starsi. Zdarza się to zwykle, gdy przy wypełnianiu PIT-u korzystają oni z pomocy urzędów skarbowych. Jeśli skuszą się na automatyczne wypełnienie deklaracji, może być podobnie - tłumaczy Monika Sadowa.

Losowo wybrana fundacja zamiast pustego pola

O ryzyku pominięcia pola, dzięki któremu możemy wspomóc fundacje, mówi też Grzegorz Grochowina z firmy doradczej KPMG, ekspert do spraw związanych z PIT-ami. - Trzeba mieć nadzieję, że będą to tylko pojedyncze przypadki i większość organizacji na nowo wprowadzonym rozwiązaniu nie straci. Pewnym wyjściem mógłby być system, w którym podatnik akceptuje losowo wybraną przez ministerstwo organizację z regionu, w którym się rozliczna - komentuje Grochowina. - Dzięki takiemu rozwiązaniu mielibyśmy gwarancję, że możliwość odliczenia nie została pominięta. Dodatkowo wsparcie uzyskałyby te regionalne organizacje pożytku publicznego, które do tej pory odnosiły nieznaczne korzyści z tego tytułu.

źródło: Ministerstwo Finansów

d3zoek1

Zainteresowanie nowym systemem na razie niewielkie

Ministerstwo Finansów liczy, że z nowej usługi skorzysta w tym roku około pół miliona podatników. - Można przewidywać, iż w obecnej formie z uproszczonego systemu rozliczania skorzysta wąska grupa podatników - uważa jednak Grzegorz Grochowina z KPMG. Jeśli spojrzeć na obecne dane, dotyczące popularności nowego systemu, trzeba przyznać mu rację. Na pięć tygodni przed upłynięciem terminu składania zeznań z nowego systemu skorzystało dopiero 15 tysięcy osób. Poinformował o tym w poniedziałek Paweł Jurek z resortu finansów.

Nawet gdyby każdy z tych 15 tysięcy podatników nie przekazał jednego procenta na fundacje, jest to i tak bardzo mała liczba. W zeszłym roku pamiętało o tym bowiem aż 12 milionów Polaków. W sumie dzięki odpisowi jednego procenta wsparliśmy organizacje pożytku publicznego kwotą ponad pół miliarda złotych - wynika z danych Ministerstwa Finansów za zeszły rok. To równowartość 0,7 procenta całego podatku dochodowego, który trafił do fiskusa.

Kto korzysta na jednym procencie

Najbardziej skorzystała na tym Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą” - z odpisów dostała aż 127 milionów złotych. Druga na liście jest Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” z kwotą niecałych 18 milionów złotych, a trzecia Avalon - bezpośrednia pomoc niepełnosprawnym, która zebrała niespełna 12 milionów złotych.

źródło: Ministerstwo Finansów

d3zoek1

Najwięcej pieniędzy z odpisu jednego procenta zebrały województwa: mazowieckie (22,6 proc. całej kwoty), śląskie (13,1 proc.) i wielkopolskie (8,9 proc.).

Odpisywanie jednego procenta podatku staje się coraz modniejsze. Dziesięć lat temu zdecydowało się na to mniej niż milion osób, dziś - czternaście razy więcej. Do organizacji pożytku publicznego trafia też coraz więcej pieniędzy. W 2014 roku po raz pierwszy suma odpisów przekroczyła pół miliarda złotych, rośnie ona bez przerwy od 2010 roku - wynika z danych resortu finansów.

Przekazywanie jednego procenta podatku na organizacje pożytku publicznego jest możliwe od 2004 roku. Dziś, żeby tego dokonać, należy w zeznaniu podatkowym wpisać numer KRS organizacji, którą chcemy wspomóc. Zobacz, gdzie znajduje się odpowiednie pole:

Wprowadzony tydzień temu automatyczny system wypełniania PIT-ów jest dostępny pod adresem www.portalpodatkowy.mf.gov.pl. Oprócz tej nowej metody, mamy do wyboru bardziej standardowe i dobrze znane. - Możemy nadal rozliczać się formie papierowej. Są odpowiednie formularze, które można wypełnić całkowicie odręcznie. Wiemy, że są osoby przywiązane do takiego systemu - tłumaczy Paweł Jurek z resortu finansów.

d3zoek1

- Można też rozliczyć się w systemie e-deklaracje. Tym się on różni od systemu wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego, że wszystkie pola musimy wypełnić i zsumować samodzielnie - dodaje przedstawiciel ministerstwa.

Czas na złożenie rozliczenia upływa z końcem kwietnia.

d3zoek1

Podziel się opinią

Share
d3zoek1
d3zoek1