Nowy szef watykańskiego banku IOR

Ettore Gotti Tedeschi został w środę mianowany prezesem watykańskiego banku centralnego IOR (Instytut Dzieł Religijnych).

Po ponad 20 latach z tego stanowiska odchodzi profesor Angelo Caloia, który za pontyfikatu Jana Pawła II otrzymał zadanie przywrócenia prestiżu i porządku w banku, wstrząśniętym skandalami i zamieszanym w upadek włoskiego Banco Ambrosiano w czasach, gdy kierował nim arcybiskup Paul Marcinkus.

Zdaniem obserwatorów zmiana na stanowisku szefa IOR to definitywne zamknięcie ważnego rozdziału w historii tego banku i zapowiedź realizacji postulatu przejrzystości i jawności, za czym opowiada się papież Benedykt XVI.

Prasa wyraża opinię, że decyzję o wielkiej odnowie w IOR przyspieszyła także publikacja głośnej już we Włoszech książki "Vaticano S.p.A." (Watykan spółka akcyjna), której autor Gianluigi Nuzzi ujawnił nieznane dokumenty dotyczące skandali finansowych, w jakie bank ten był zamieszany.

Ettore Gotti Tedeschi jest także prezesem włoskiej filii wielkiego banku z Hiszpanii oraz doradcą dwóch innych instytucji finansowych.

W ostatnim czasie opublikował w watykańskim dzienniku "L'Osservatore Romano" serię artykułów na temat obecnego kryzysu gospodarczego.

W jednym z nim zaproponował, by przyznać Benedyktowi XVI Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii za najnowszą encyklikę społeczną "Caritas in veritate".

Sylwia Wysocka

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)