NP wznowiła rozmowy o prywatyzacji Ciechu, w maju decyzja co dalej z I grupą chemiczną
27.04. Warszawa (PAP) - Nafta Polska wznowiła już rozmowy z potencjalnymi zainteresowanymi kupnem akcji Ciechu, po tym jak Ciech uzgodnił z bankami warunki restrukturyzacji...
27.04.2010 | aktual.: 28.04.2010 13:56
27.04. Warszawa (PAP) - Nafta Polska wznowiła już rozmowy z potencjalnymi zainteresowanymi kupnem akcji Ciechu, po tym jak Ciech uzgodnił z bankami warunki restrukturyzacji zadłużenia. W maju resort skarbu zdecyduje, czy prywatyzacja pierwszej grupy chemicznej zostanie zakończona sukcesem, czy też rozmowy nie przyniosą efektu - poinformował we wtorek wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.
Rozmowy z chętnymi na kupno 36,68 proc. akcji Ciechu należącymi do Skarbu Państwa zostały zawieszone na kilka miesięcy, do czasu sfinalizowania umowy Ciechu z bankami. W poniedziałek Ciech podpisał ostatecznie z konsorcjum siedmiu banków porozumienie w sprawie konsolidacji i refinansowania zadłużenia w wysokości 1,3 mld zł.
"Dzisiaj i w środę trwają rozmowy z trzema podmiotami, które wcześniej deklarowały zainteresowanie Ciechem. Chcemy się zorientować, czy podtrzymują oni swoje zainteresowanie" - powiedział na posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa i rozwoju wsi wiceminister Leszkiewicz.
"W maju chcemy znać rozstrzygnięcie w sprawie prywatyzacji pierwszej grupy chemicznej, albo pozytywne, albo negatywne, wszystkie warianty są możliwe. Jeśli zamkniemy tę prywatyzację bez rozstrzygnięcia, zaczniemy szukać innych rozwiązań" - dodał.
Prywatyzacja pierwszej grupy chemicznej obejmuje sprzedaż akcji Ciechu oraz zakładów azotowych w Tarnowie i Kędzierzynie. W przypadku dwóch ostatnich firm do 12 kwietnia wyłączność na negocjacje miała niemiecka grupa PCC.
"W tej chwili trwa analiza ich oferty i przygotowanie rekomendacji w tej sprawie" - powiedział Leszkiewicz.
Wcześniej do składania ofert wiążących na zakup trzech spółek chemicznych zostało dopuszczonych sześć podmiotów: amerykański fundusz inwestycyjny private equity Bain Capital Ltd; konsorcjum, w skład którego wchodzi brytyjski fundusz inwestycyjny Cinven Ltd oraz międzynarodowa firma doradcza Kolaja & Partners; prywatny fundusz National Qatar Industries Company, specjalizujący się w inwestycjach naftowych, gazowych i petrochemicznych; niemiecka grupa kapitałowa PCC SE; litewska firma UAB Achema Group oraz grupa kapitałowa I Fundusz Mistral.
Wiceminister skarbu zapowiedział, że w połowie maja MSP zacznie szukać inwestorów dla drugiej grupy chemicznej, w skład której wchodzą Zakłady Azotowe w Puławach oraz Zakłady Chemiczne Police.
"Obecnie doradca, BZ WBK, przygotowuje memoranda informacyjne. Prawdopodobnie w połowie maja zaczniemy szukać inwestorów poprzez ogłoszenia prasowe i do końca czerwca będziemy czekać na wstępne oferty. Przyjrzymy się, jakie jest zainteresowanie tą ofertą i w zależności od tego będziemy decydowali co dalej" - powiedział Leszkiewicz. (PAP)
pr/ gor/