Trwa ładowanie...

NYSE Euronext na drodze do zakupu 35 proc. akcji GPW

System transakcyjny dostarczy Warszawie sojusz jednoczący parkiety m.in. w Nowym Jorku, Paryżu, Amsterdamie, Brukseli.

Share
NYSE Euronext na drodze do zakupu 35 proc. akcji GPWŹródło: Jupiterimages
d4ikas7

Warszawska GPW jest w trakcie finalizowania porozumienia z giełdą NYSE Euronext w sprawie nowego systemu transakcyjnego dla giełdy w Warszawie i współpracy biznesowej obu giełd – poinformował Ludwik Sobolewski na wczorajszym ZWZA giełdy. W szrankach o dostarczenie nowego systemu dla GPW stanęły też londyńska LSE i skandynawska Nasdaq-OMX.

Inwestor strategiczny?

Na czym ma polegać „współpraca biznesowa”? – Jest bardzo szeroka. Dotyczy m.in. przekazywania zleceń, sieci członkowskiej, usług dla emitentów, nowych rynków i nowych instrumentów. Będziemy to precyzować w najbliższych miesiącach – mówi „Parkietowi” Ludwik Sobolewski, prezes GPW. – Całe przedsięwzięcie ma charakter wieloletni – zaznacza.

Sojusz może z czasem pójść dalej. – Celem współpracy jest umocnienie pozycji GPW w regionie. Będziemy przez kilka lat obserwować wskaźniki obrazujące rozwój warszawskiej giełdy. Po trzech–pięciu latach, gdy uznamy, że wprowadzenie nowego systemu transakcyjnego oraz jednoczesne wsparcie ze strony NYSE Euronext jest dla GPW korzystne, będziemy mogli zaprosić tę giełdę do rozmów o zakupie pakietu akcji GPW będącego w posiadaniu Skarbu Państwa – tłumaczy w rozmowie z „Parkietem” Maciej Wewiór, rzecznik MSP.

d4ikas7

Chodzi o nawet 35 proc. akcji GPW. Taki pakiet Skarb Państwa planuje sobie zostawić przy prywatyzacji giełdy. Reszta akcjonariatu ma być rozproszona. Debiut GPW na GPW zaplanowany jest na listopad tego roku.

Wybór konserwatywny

Harmonogram wdrożenia systemu nie jest jeszcze znany. – Przewiduję, że będzie działał w 2012 r. – mówi Ludwik Sobolewski. W czym będzie lepszy od obecnego Warsetu? – Przede wszystkim to najnowsza generacja. Poza tym Warset był pomyślany jako oprogramowanie do obsługi jedynie rynku akcji, co powodowało wiele ograniczeń dla rozwoju biznesu – mówi szef GPW. Według niego nowy system ma pozwolić inwestorom i członkom giełdy, czyli głównie biurom maklerskim, działać szybciej, sprawniej obsługiwać rosnące obroty i różne rodzaje instrumentów finansowych. System Nyse Euronext jest wykorzystywany przede wszystkim na giełdach z konsorcjum, czyli w Nowym Jorku i na rynkach europejskich grupy Euronext, tzn. np. w Paryżu, Amsterdamie, Lizbonie.

– Oprócz nowoczesnej i wciąż ulepszanej technologii ważne jest to, że NYSE Euronext to największa giełda na świecie, z rozległą siecią komunikacyjną z bankami, biurami maklerskimi i funduszami, z której skorzystać może GPW jako giełda partnerska – komentuje Wiesław Rozłucki, były wieloletni prezes GPW.

Dostawcą Warsetu była dawna giełda paryska. – Dzisiejszy wybór dostawcy jest więc wyborem konserwatywnym i oznacza kontynuację współpracy trwającej od lat 90. – zauważa Roland Paszkiewicz, dyrektor działu analiz w CDM Pekao. – Korzyścią dla biur maklerskich jest tu brak totalnej rewolucji w systemach – dodaje.

d4ikas7

Finansowanie bez wysiłku

Joanna Schmid, wiceminister Skarbu, pytana, w jaki sposób GPW miałaby sfinansować zakup systemu, odpowiedziała, że giełda bez wysiłku może zapłacić z generowanych na bieżąco przepływów pieniężnych. Na razie nie wiadomo, o jaki wydatek chodzi.

KDPW i GPW Wypłata zysku

90,7 mln zł – tyle na wypłatę dywidendy za 2009 rok przeznaczyło walne zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych. Zeszłoroczny zysk wyniósł nieco ponad 91 mln zł. Do wypłaty dojdzie 20 lipca, a jej głównym beneficjentem będzie Skarb Państwa, posiadacz 98,8 proc. akcji GPW.– Na pewno będziemy proponowali regularną politykę dywidendową akcjonariuszom. Zostanie to zapisane w naszym prospekcie emisyjnym – zapowiedział wczoraj prezes GPW Ludwik Sobolewski.Nadal nie wiadomo natomiast, co z wstrzymaną na wniosek Narodowego Banku Polskiego wypłatą zysku z Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Udziały w nim poza NBP mają GPW i Skarb Państwa. W zeszłym roku podjęto uchwałę o wypłacie 31,9 mln zł dywidendy za 2008 r. i 28,1 mln zł z kapitału zapasowego. Ale wypłata nie doszła do skutku. Ile może wynieść w tym roku? – Nie dokonano jeszcze podziału zysku KDPW za rok 2009 – mówi Sobolewski. Nie chce wprost komentować, jak wypłata może wpłynąć na wycenę GPW. – To, że GPW tworzy biznesowe synergie z KDPW, jest dla
wyceny GPW dużo ważniejsze niż ewentualne dochody kapitałowe z KDPW – dodaje.

Trybunał Konstytucyjny ma 14 lipca ocenić zaskarżoną przez Lecha Kaczyńskiego nowelę ustawy o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi dotyczącą właśnie wypłaty zysku i przez GPW, i przez KDPW. To jedna z dwóch zaskarżonych ustaw w tej samej sprawie. – Zanim duża nowela wróciła z Trybunału, przygotowaliśmy w Sejmie małą, umożliwiającą Skarbowi Państwa skorzystanie z prawa akcjonariusza do udziału w zysku – mówi nam poseł Sławomir Neumann z PO. Prezydent zaskarżył małą nowelę, ale podpisał wcześniej zaskarżoną dużą zmianę ustawy.

PARKIET
Justyna Piszczatowska , Natalia Chudzyńska

d4ikas7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ikas7
d4ikas7