Trwa ładowanie...

Obama: jest nieźle, postaramy się, żeby było lepiej

Prezydent USA Barack Obama wykorzystał najnowsze dane o bezrobociu - które wzrosło, ale w mniejszym stopniu niż przewidywali ekonomiści - do pokreślenia, że rząd skutecznie walczy o uzdrowienie gospodarki po recesji. Zapowiedział też nowe propozycje jej naprawy.

Obama: jest nieźle, postaramy się, żeby było lepiejŹródło: AFP
d3okhib
d3okhib

Według piątkowego raportu Ministerstwa Pracy, bezrobocie w sierpniu wzrosło do 9,6%, czyli o 0,1% w porównaniu z poprzednim miesiącem. Giełda zareagowała ponowną zwyżką.

Obama powiedział, że najnowsze dane potwierdzają słuszność polityki ekonomicznej rządu, ale przyznał, że trzeba zrobić więcej, aby postawić gospodarkę na nogi po recesji.

- Musimy poczynić dalsze kroki, aby stworzyć nowe miejsca pracy i zapewnić wzrost gospodarki. Trzeba rozszerzyć obniżki podatków dla klasy średniej i inwestować w tych sektorach, w których potencjał wzrostu zatrudnienia jest najwyższy - oświadczył.

Zapowiedział przedstawienie bardziej szczegółowych propozycji w przyszłym tygodniu, m.in. na specjalnej konferencji prasowej. Administracja planuje m.in. nowe ulgi podatkowe dla biznesu, jak permanentne rozszerzenie kredytu podatkowego na badania i inwestycje.

d3okhib

Prezydent ponownie wezwał Senat do uchwalenia ustawy o pomocy dla drobnego biznesu przez obniżenie niektórych podatków i ułatwienie uzyskiwania kredytów w małych lokalnych bankach.

Skrytykował przy tym Republikanów za blokowanie tej ustawy, którą uchwaliła już Izba Reprezentantów.

Republikanie uważają, że pomoc dla małych banków nie jest rozwiązaniem, m.in. dlatego, że miałaby polegać na przekazaniu im funduszy na pożyczki z budżetu w łącznej wysokości 30 miliardów dolarów. Powiększy to jeszcze deficyt budżetowy - argumentuje Partia Republikańska.

d3okhib
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3okhib