Trwa ładowanie...
dahjf76

Obecnie brak wyraźnego uzasadnienia do gwałtownej podwyżki stóp - Zielińska-Głębocka, RPP

14.09. Warszawa (PAP) - Sierpniowe dane o inflacji świadczą o stabilizacji cen w krótkim okresie i braku presji inflacyjnej - uważa Anna Zielińska-Głębocka z RPP. Jej zdaniem nie...

dahjf76
dahjf76

14.09. Warszawa (PAP) - Sierpniowe dane o inflacji świadczą o stabilizacji cen w krótkim okresie i braku presji inflacyjnej - uważa Anna Zielińska-Głębocka z RPP. Jej zdaniem nie ma obecnie wyraźnego uzasadnienia do gwałtownej podwyżki stóp procentowych.

"Te dane (o CPI za VIII - PAP) świadczą o stabilizacji cen w krótkim okresie, to na pewno widać. Trochę jestem zaskoczona, że jednak mdm ceny żywności się w części przynajmniej obniżyły (...) także te wskaźniki szczegółowe są dość korzystne. To jest zawsze sytuacja dobra, jeśli ceny się stabilizują" - powiedziała Zielińska-Głębocka w TVN CNCB.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu wzrosły o 2,0 proc. w stosunku do sierpnia 2009 roku, a w porównaniu z lipcem spadły o 0,4 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

"Na razie nic się nie dzieje, w krótkim okresie nie widać presji inflacyjnej, a więc wszystko jest dobrze. Ponieważ w polityce pieniężnej uwzględnia się i horyzont krótki, i średni, to RPP będzie się zastanawiała, co zrobić, czy wyprzedzać, czy nie wyprzedzać. Na razie nic się nie dzieje" - dodała.

Zielińska-Głębocka pytana, czy obecne dane wskazują na to, aby już teraz gwałtownie podnosić stopy procentowe odpowiedziała:

"Nie widzę w tej chwili takiego wyraźnego uzasadnienia, ale zobaczymy po wszystkich danych. Poczekamy na kolejną projekcję, poczekamy na kolejne dane GUS. To jest jeden ze wskaźników (CPI - PAP), że gospodarka polska jest w dobrym stanie" - powiedziała.(PAP)

jba/ fdu/ ana/

dahjf76
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dahjf76