Trwa ładowanie...
d1jy7sj

Obecny realny kurs PLN zgodny z fundamentami polskiej gospodarki - MFW

18.05. Warszawa (PAP) - Międzynarodowy Fundusz Walutowy uważa, że obecny realny kurs złotego jest zgodny z fundamentami polskiej gospodarki. MFW czeka jednak na rewizję danych...

d1jy7sj
d1jy7sj

18.05. Warszawa (PAP) - Międzynarodowy Fundusz Walutowy uważa, że obecny realny kurs złotego jest zgodny z fundamentami polskiej gospodarki. MFW czeka jednak na rewizję danych dotyczących bilansu płatniczego - powiedziała Katarzyna Zajdel-Kurowska, przedstawicielka Polski w MFW. MFW pozytywnie ocenia także prowadzona przez NBP politykę pieniężną.

"MFW uważa, że realny kurs złotego jest zgodny z fundamentami. Jednak to, na co fundusz zwracał szczególną uwagę to wątpliwości wokół danych o polskim bilansie płatniczym. Potencjalne podniesienie deficytu na rachunku obrotów bieżących w wyniku rewizji tych danych może prowadzić do nieco innej oceny aktualnego kursu" - powiedziała Zajdel-Kurowska w rozmowie z portalem Obserwatorfinansowy.pl.

"MFW uważa, że polityka pieniężna prowadzona przez polski bank centralny jest prawidłowa. W scenariuszu bazowym fundusz zakłada, że stopy w Polsce wzrosną jeszcze o 75 pkt bazowych w ciągu następnych dwunastu miesięcy, co pomoże w sprowadzeniu inflacji do celu w horyzoncie prognozy" - powiedziała.

Katarzyna Zajdel-Kurowska uważa, że prowadzona przez ministra finansów sprzedaż euro przez rynek powinna odbywać się w taki sposób, żeby nie generować dodatkowej niepewności wśród inwestorów.

"Istotnym argumentem funduszu w rozmowach w Warszawie było to, że jeżeli operacje wymiany nie będą przejrzyste, oznaczać to będzie w praktyce zmianę reżimu kursowego. Skoro intencją ministerstwa jest skuteczna wymiana środków, a nie wpływanie na kurs, transparentność tych przedsięwzięć - według Funduszu - powinna być większa" - powiedziała. (PAP)

mak/ asa/

d1jy7sj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jy7sj