Trwa ładowanie...
d3kl67j

Obniżka stóp proc. o 25 pb w XII jest prawdopodobna - ekonomiści (opinia)

08.11. Warszawa (PAP) - Obniżka stóp procentowych o 25 pb w grudniu jest prawdopodobna - wynika z komentarzy ekonomistów zagranicznych banków do listopadowej decyzji RPP o obniżce...

d3kl67j
d3kl67j

08.11. Warszawa (PAP) - Obniżka stóp procentowych o 25 pb w grudniu jest prawdopodobna - wynika z komentarzy ekonomistów zagranicznych banków do listopadowej decyzji RPP o obniżce stóp procentowych.

"Spodziewamy się kolejnej obniżki w grudniu, a potem jeszcze jednej w I kw. 2013 r. Wciąż oczekujemy ograniczonego cyklu łagodzenia, który do końca I kw. 2013 r. sprowadzi główną stopę procentową do 4,0 proc., czyli spodziewamy się mniejszych obniżek niż o 100 pb obecnie wyceniane przez rynek" - napisano w komentarzu Goldman Sachs.

Ekonomiści GS zaznaczają, że jeżeli dane z gospodarki będą rozczarowujące, albo inflacja będzie spadać bardziej od oczekiwań, wówczas RPP może dokonać kolejnych obniżek po I kw. 2013 r.

Także ekonomiści Capital Economics spodziewają się obniżki na grudniowym posiedzeniu. Na wysokie prawdopodobieństwo obniżki w grudniu wskazują także Bank of America/Merrill Lynch.

d3kl67j

"Spodziewamy się, że NBP w przyszłym miesiącu obniży stopy o 25 pb, a w pierwszych miesiącach przyszłego roku nastąpią kolejne obniżki o 50 pb. Istnieje ryzyko, że cięcia będą głębsze" - napisano w raporcie Capital Economics.

CE prognozuje, że dynamika PKB w III kw. wyniosła 1,8 proc. rdr.

"Prognozy NBP oraz ton komunikatu są spójne z naszą prognozą obniżek o kolejne 100 pb do końca 2013 r. Obniżka o 25 pb w grudniu jest prawdopodobna" - napisano w raporcie BofA/ML.

Danske bank z kolei prognozuje, że w perspektywie sześciu miesięcy RPP obniży stopy o 75 pb, a obniżka w grudniu o 25 pb jest "bardzo prawdopodobna".

d3kl67j

Natomiast Royal Bank of Scotland ocenia, że inflacja będzie wyższa niż prognozuje NBP, a RPP obniży stopy procentowe o jedyne 25 pb.

"Spodziewamy się, że w horyzoncie dwóch lat inflacja będzie wyższa niż prognozuje bank centralny (...). Zgodnie z naszymi prognozami inflacji, spodziewamy się jeszcze tylko jednej obniżki o 25 pb" - napisano w komentarzu RBS.

W środę Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 pb. (PAP)

fdu/ osz/

d3kl67j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kl67j