Trwa ładowanie...
duxnp47

Obniżki cen na rynku wtórnym nieruchomości w X - Szybko.pl i Expander

5.11.Warszawa (PAP) - Październik był kolejnym miesiącem spadków
cen nieruchomości na rynku wtórnym - wynika z raportu portalu
Szybko.pl i firmy doradczej Expander.


Share
duxnp47

5.11.Warszawa (PAP) - Październik był kolejnym miesiącem spadków cen nieruchomości na rynku wtórnym - wynika z raportu portalu Szybko.pl i firmy doradczej Expander.

"Niemal wszyscy właściciele mieszkań stracili w ciągu ostatnich 31 dni tyle, co do tej pory w ciągu kwartału. W Poznaniu średnia cena w ciągu miesiąca obniżyła się o 2,8 proc., w Krakowie 2,4 proc., w Warszawie o 1,4 proc., we Wrocławiu i Łodzi o 1,2 proc." - napisano.

W ocenie analityków rynku nieruchomości jest mało realistyczne, aby ceny nieruchomości spadły do poziomu z połowy 2006 roku, ok. 6.100 zł/m2 w Warszawie i Krakowie.

"Nie ma więc szans na powrót na rynek wielkiej fali kupujących. Cały rok 2009 będzie w najlepszym przypadku okresem stagnacji lub niewielkich spadków cen, a niewykluczony jest kryzys i spadki powyżej 10 proc. Rozwój wypadków uzależniony będzie od stanu polskiej i światowej gospodarki i w niemałym stopniu od nastrojów społecznych" - prognozują.

duxnp47

W ocenie Szybko.pl i Expandera sytuację na rynku nieruchomości w ostatnim miesiącu można uznać za spokojną w porównaniu z innymi dziedzinami gospodarki.

"Nie mamy do czynienia z paniczną wyprzedażą ani ze strony deweloperów, ani ze strony inwestorów indywidualnych. I to chyba dobrze, bo strach i panika są najgorszymi doradcami" - uważają analitycy.

Z ich raportu wynika, że w obecnej, trudnej sytuacji na rynku perspektywiczny wydaje się wynajem lokali.

"Stawki za wynajem nie rosły nigdy tak gwałtownie jak ceny kupna, jednak ich wzrost jest stabilny - rzędu 15-20 proc. rocznie. Także popyt na mieszkania do wynajęcia rośnie. Być może będziemy mieli do czynienia z nowym na polskim rynku zjawiskiem - długookresowego wynajmu mieszkań" - przewidują eksperci. (PAP)

bg/ ana/

duxnp47
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duxnp47