Obowiązkowy JPK już od 1 stycznia 2017 r.

1 stycznia 2017 r. stanowi kluczową datę dla małych i średnich przedsiębiorców. Wraz z początkiem roku, będą oni zobowiązani do comiesięcznego raportowania danych z ewidencji VAT, zapisanych w Jednolitym Pliku Kontrolnym. To obowiązek, o którym trzeba pamiętać, zwłaszcza że za opóźnienie w przesłaniu JPK bądź zawarciu nieprawidłowych informacji grożą wysokie kary.

Obowiązkowy JPK już od 1 stycznia 2017 r.

23.12.2016 | aktual.: 29.12.2016 14:56

1 stycznia 2017 r. stanowi kluczową datę dla małych i średnich przedsiębiorców. Wraz z początkiem roku, będą oni zobowiązani do comiesięcznego raportowania danych z ewidencji VAT, zapisanych w Jednolitym Pliku Kontrolnym. To obowiązek, o którym trzeba pamiętać, zwłaszcza że za opóźnienie w przesłaniu JPK bądź zawarciu nieprawidłowych informacji grożą wysokie kary. Dlaczego warto zadbać o funkcjonalność JPK już teraz? Czy można zweryfikować plik JPK, zanim wpłynie do Ministerstwa Finansów oraz co warto wiedzieć na temat Jednolitego Pliku Kontrolnego?

W dniu 1 lipca 2016 r. weszły w życie przepisy dotyczące comiesięcznego przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego. Obecnie na wezwanie urzędu skarbowego, obowiązek dostarczenia JPK mają duże podmioty, natomiast od 1 stycznia 2017 r. dołączą także małe i średnie przedsiębiorstw. ##Czym jest Jednolity Plik Kontrolny? To elektroniczny plik zawierający informacje na temat działalności finansowej firmy. Dane w nim zawarte podzielone są na 7 struktur:

Obecnie wymogiem prawnym jest raportowanie struktury VAT, jednakże raportowanie pozostałych struktur (na wezwanie fiskusa) stanie się obowiązkowe dla małych i średnich firm od 1 lipca 2018 r.

Przekazywanie Jednolitego Pliku Kontrolnego do urzędów skarbowych ma usprawnić kontrole skarbowe, które będą odbywać się zdalnie, bez obciążania przedsiębiorcy. Celem wprowadzenia JPK jest głównie uszczelnienie systemu podatkowego, ponieważ w wyniku nieszczelności polski budżet do tej pory tracił rocznie od 35 do 53 mld zł. ##1 stycznia 2017 r. - duże zmiany dla małych i średnich przedsiębiorców Od tego dnia, przedstawiciele MŚP będą musieli obowiązkowo przesyłać plik JPK do właściwych organów. Za styczeń 2017 r., pierwszy plik JPK powinien zostać wysłany nie później, niż 25 lutego.

Ustawodawca przewidział okresy przejściowe dla firm. To czas, kiedy przedsiębiorstwa powinny przygotować się do zmian oraz do wprowadzenia raportowania za pomocą Jednolitego Pliku Kontrolnego. Dla małych i średnich przedsiębiorstw okres ten trwa do 30 czerwca 2018 r. Po okresie przejściowym, firmy sektora MSP nie będą mogły odmówić przekazania danych do e-kontroli w formacie JPK. Wyjątek stanowi JPK VAT, który od 2017 r. reprezentanci MŚP będą musieli raportować co miesiąc.

Przesyłanie VAT_JPK wraz z deklaracją VAT-7 od 1 stycznia 2017 r. obejmie ponad 140 00 małych i średnich firm. To obowiązek, który wymaga wielu zmian w przedsiębiorstwach oraz odpowiedniego przygotowania, dlatego warto jak najszybciej zadbać o możliwość generowania takiego pliku JPK np. przy pomocy systemu *Sage Symfonia 2.0* oraz jego weryfikacji przy pomocy dostępnych w internecie aplikacji.

##Kary za opóźnienie w dostarczeniu pliku JPK, błędy bądź jego brak Opóźnienie w terminowym przesłaniu Jednolitego Pliku Kontrolnego, zawarcie fałszywych lub niezgodnych informacji bądź jego zupełny brak podlega odpowiedzialności karnej skarbowej. Na podatnika może zostać nałożona kara (na podstawie art. 83. Kodeksu Karnego Skarbowego):

Pierwszym krokiem jest audyt oprogramowania - sprawdzenie, czy system informatyczny gromadzi dane, jakie są wymagane dla wszystkich struktur JPK. W tym celu można skontaktować się ze swoim dostawcą i poprosić o informację.

Drugi krok w kierunku wdrożenia JPK stanowi aktualizacja oprogramowania do najnowszej wersji. W przypadku Sage Symfonia 2.0, z którego korzysta bardzo wiele firm, zmiany w systemie zostały wprowadzone już w październiku. Obecni klienci dokonują jedynie aktualizacji, aby korzystać z pełnej funkcjonalności.

Ostatnim i najprawdopodobniej najważniejszym krokiem jest sprawdzenie poprawności pliku JPK. Aby tego dokonać, można skorzystać z platformy internetowej Sage e-Audytor, która umożliwia weryfikację poprawności pliku JPK niezależnie od oprogramowania, za pomocą którego został on wygenerowany. Po prawidłowej weryfikacji, można bezpiecznie wysłać Jednolity Plik Kontrolny, który potem jest analizowany przez organy podatkowe. Warto nadmienić, że poszczególne struktury JPK dotyczą nie tylko ewidencji, ale również dokumentów (dowodów księgowych), na podstawie których firma powinna się rozliczać.

Na struktury ewidencyjne składają się:

  • księgi rachunkowe
    • rejestry

natomiast na struktury dowodowe:

  • wyciągi bankowe
    • magazyny
    • posiadane faktury

Plik JPK może przysporzyć nieco trudności, dlatego została uruchomiona specjalna Ogólnopolska Infolinia JPK *pod nr telefonu *22 417 93 01. Wystarczy zadzwonić, aby uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania. ##Czasu zostało niewiele. Pora na zmiany Obowiązkowe raportowanie struktur JPK VAT dla małych i średnich przedsiębiorstw wchodzi w życie już niebawem. To już ostatnie chwile, by rozpocząć przygotowania do sprostania obowiązkowi JPK. Wraz z upływem czasu dostawcy systemów informatycznych mogą być coraz bardziej obciążeni zgłoszeniami i potrzebą niesienia pomocy firmom. Rozsądnie byłoby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, zwłaszcza że mogą pojawić się różne opóźnienia we wdrażaniu lub aktualizowaniu oprogramowania.

Artykuł sponsorowany

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)