Obradowała Rada Ministrów (komunikat)

...

15.12.2009 | aktual.: 15.12.2009 18:15

15.12. Warszawa - CIR informuje:

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rada Ministrów skierowała wnioski do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o:

- przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Misji Szkoleniowej Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Republice Iraku,

- przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Siłach Międzynarodowych w Republice Kosowo i Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii oraz w Bośni i Hercegowinie.

Przyjęła projekt ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011 r.

Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Ponadto Rada Ministrów przyjęła:

- projekt ustawy o zmianie ustawy o uruchamianiu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie wspólnej polityki rolnej,

- założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

Wydała rozporządzenie w sprawie określenia organów administracji rządowej, które utworzą centra zarządzania kryzysowego oraz sposobu ich funkcjonowania.

Zaakceptowała załączniki do przyjętego przez Radę Ministrów 26 maja 2009 r. dokumentu ramowego "Wspieranie przez Agencję Rozwoju Przemysłu SA inicjatyw pobudzających polską gospodarkę":

- Wsparcie dla przedsiębiorstw w regionach najbardziej zagrożonych kryzysem gospodarczym,

- Finansowanie sektorów innowacyjnych,

- Przemysł koksowniczy,

- Transport kolejowy.

Podjęła uchwały zmieniające uchwały w sprawach:

- ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Wsparcie finansowe inwestycji realizowanej przez Dongyang Electronics Sp. z o.o. w Kobierzycach pod nazwą: Fabryka podzespołów do produkcji ekranów LCD Dongyang Electronics, w latach 2006 - 2011",

- ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Wsparcie finansowe inwestycji realizowanej przez Ohsung Display Poland Sp. z o.o. w Kobierzycach pod nazwą: Fabryka podzespołów do produkcji ekranów LCD Ohsung Display, w latach 2006 - 2011",

- ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Wsparcie finansowe inwestycji realizowanej przez Heesung Electronics Poland Sp. z o.o. w Kobierzycach k. Wrocławia pod nazwą: Fabryka podzespołów do produkcji ekranów LCD Heesung Electronics Poland, w latach 2007 - 2011",

- ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Wsparcie finansowe inwestycji realizowanej przez LG Chem Poland Sp. z o.o. w Kobierzycach pod nazwą: Fabryka Paneli Polaryzacyjnych do Ekranów LCD, w latach 2006 - 2011",

- ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Wsparcie finansowe inwestycji realizowanej przez LG Philips LCD Poland Sp. z o.o. w Kobierzycach pod nazwą: Fabryka modułów do ekranów ciekłokrystalicznych, w latach 2006 - 2011",

- ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Wsparcie finansowe inwestycji realizowanej przez LG Innotek Poland Sp. z o.o. w Kobierzycach pod nazwą: Fabryka podzespołów do produkcji ekranów LCD LG Innotek Poland, w latach 2006 - 2011".

Rząd przyjął informację na temat Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Rada Ministrów zatwierdziła Umowę Offsetową zawartą 27 października 2009 r. pomiędzy Skarbem Państwa Rzeczypospolitej Polskiej reprezentowanym przez ministra właściwego do spraw gospodarki a Thales Communications SA.


Rada Ministrów skierowała wniosek do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Misji Szkoleniowej Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Republice Iraku, przedłożony przez ministra obrony narodowej.

Rada Ministrów wnioskuje o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) w Misji Szkoleniowej Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Republice Iraku do 31 grudnia 2010 r. Przedłużenie obecności żołnierzy polskich w Iraku wynika nie tylko z zobowiązań sojuszniczych, ale również z chęci dalszego wspierania poziomu wyszkolenia irackich sił bezpieczeństwa. Miska Szkoleniowa Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego prowadzi działania wspierające władze irackie w szkoleniu oraz doradztwie dotyczącym tworzenia struktur bezpieczeństwa. W misji będzie uczestniczyć do 20 polskich żołnierzy i pracowników wojska. Całkowity koszt pobytu PKW w Iraku wyniesie ok. 7,7 mln zł i będzie pokryty z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.


Rada Ministrów skierowała wniosek do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Siłach Międzynarodowych w Republice Kosowo i Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii oraz w Bośni i Hercegowinie, przedłożony przez ministra obrony narodowej.

Rząd zwraca się do prezydenta RP z wnioskiem o przedłużenie pobytu Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) w Republice Kosowo i Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii oraz w Bośni i Hercegowinie do 31 grudnia 2010 r.

Polski Kontyngent Wojskowy, będący częścią Sił Międzynarodowych, będzie liczyć do 300 żołnierzy i pracowników wojska, a nie jak dotychczas 400. Zmniejszenie liczby personelu związane jest ze stabilizacją sytuacji w tym rejonie Bałkanów oraz redukcją liczebności Sił Międzynarodowych.

PKW będzie wchodził w skład Polsko-Ukraińskiego Batalionu w ramach Wielonarodowych Sił Zadaniowych Wschód. Jego zadaniem będzie nadzorowanie przestrzegania porozumienia pokojowego przez strony konfliktu. Żołnierze będą również wspierać pomoc humanitarną oraz monitorować strefę przygraniczną.

Szacuje się, że koszt pobytu polskich żołnierzy i personelu na Bałkanach w 2010 r. wyniesie ok. 31,194 mln zł i zostanie sfinansowany z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności mieszkań w 2011 r., przedłożony przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

W projekcie ustawy przyjęto, że spis ludności i mieszkań w roku 2011 będzie realizowany metodą mieszaną, czyli z wykorzystaniem systemów informacyjnych administracji publicznej oraz danych zbieranych w badaniu pełnym i reprezentacyjnym. Przyjęto następującą sekwencję zbierania danych, która wyklucza możliwość podwójnego obciążenia osób objętych spisem:

- pobranie danych z systemów informacyjnych,

- samospis internetowy, który ma polegać na zaakceptowaniu lub korekcie danych pozyskanych z systemów informacyjnych,

- wywiad telefoniczny, wspomagany programem komputerowym, prowadzony przez ankietera statystycznego (CATI),

- wywiad rejestrowany na przenośnym urządzeniu elektronicznym prowadzony przez rachmistrza spisowego (CAPI).

Osoby objęte spisem, w trakcie logowania do systemu informatycznego, otrzymają informację, który rodzaj formularza elektronicznego powinny wypełnić. Przyjmuje się, że wszystkie osoby będą mogły wypełnić formularz przez Internet, a jeśli nie skorzystają z niego, będą spisane przez rachmistrza spisowego. Spis będzie imienny.

W spisie powszechnym w 2011 r. będą zbierane dane dotyczące: stanu i charakterystyki demograficznej ludności, edukacji, aktywności ekonomicznej osób, dojazdu do pracy, źródła utrzymania, niepełnosprawności, obywatelstwa, migracji wewnętrznych i zewnętrznych, narodowości i języka oraz mniejszości narodowych i etnicznych, gospodarstw domowych i rodzin, stanu i charakterystyki zasobów mieszkaniowych (mieszkania i budynki).

Minimalizacji kosztów oraz zmniejszeniu obciążeń osób objętych spisem służyć będzie przeprowadzenie badania reprezentacyjnego poprzez samospis internetowy oraz z udziałem rachmistrzów.

W spisie powszechnym w 2011 r. przyjęto zasadę jak najszerszego wykorzystania systemów informacyjnych administracji publicznej. W praktyce oznacza to, że dane będą pobierane z dostępnych źródeł administracyjnych i wykorzystywane do przygotowania i aktualizacji operatu adresowo-mieszkaniowego jako podstawy do losowania prób w badaniu reprezentacyjnym oraz jako bezpośrednie źródło danych spisowych. W załącznikach do projektu ustawy określono wykaz tematów i danych zbieranych w spisie wyłącznie na potrzeby krajowe oraz wykaz podmiotów zobowiązanych do przekazywania informacji prezesowi GUS. Określono w nich ponadto zakres danych oraz terminy ich przekazywania.

Jak wykazuje praktyka, dane statystyczne pozyskiwane na podstawie administracyjnych systemów są lepsze jakościowo i bardziej wiarygodne. Wiele europejskich krajów (Norwegia, Niemcy, Dania, Finlandia, Słowenia, Austria) wykorzystuje je jako bazę do spisów powszechnych. Przypuszcza się, że w najbliższej przyszłości wszystkie spisy będą przeprowadzane na podstawie systemów administracyjnych. W projekcie ustawy wprowadzono przepis, który nakłada na nadawców, a w szczególności na radio i telewizję publiczną, obowiązek rozpowszechniania (na własny koszt) audycji propagujących ideę spisu powszechnego.


Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), przedłożone przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Chodzi o przedłużenie - do końca 2010 r. - możliwości stosowania do celów podatkowych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z 1997 r. Ma ona być stosowana do podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych oraz zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta regulacja ma obowiązywać od 1 stycznia 2010 r. Z informacji uzyskanych z Ministerstwa Finansów wynika, że ze względu na stopień zaawansowania prac legislacyjnych nie jest możliwe wcześniejsze wdrożenie PKWiU 2008 do ustaw podatkowych. Dlatego konieczne jest przedłużenie obowiązywania PKWiU 1997 o kolejny rok.


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o uruchamianiu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie wspólnej polityki rolnej, przedłożony przez ministra rolnictwa.

Projekt nowelizacji ustawy umożliwia wypłacanie zaliczek na realizację działań współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Na podstawie nowych regulacji będzie można wypłacać zaliczki także ze środków budżetu państwa. Projekt ustawy włączono do "Planu stabilności i rozwoju", jako element działań antyrecesyjnych.

Zgodnie nowymi przepisami, rolnicy mogliby otrzymywać zaliczki ze środków unijnych m.in. na: modernizację gospodarstw rolnych, zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej, różnicowanie działalności nierolniczej, tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizację.

Zaproponowano także, aby grupy producentów rolnych mogły uzyskiwać zaliczki z budżetu państwa do 50 tys. zł na sfinansowanie kosztów administracyjnych w pierwszym roku działania. Pomoc ta byłaby przyznawana na podstawie umowy zawartej między grupą producencką a dyrektorem oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ze względu na trudną sytuację gospodarczą takie grupy nie są w stanie pozyskać środków zewnętrznych na prowadzenie swojej działalności w pierwszym roku działania. Natomiast tworzenie grupy wymaga skorzystania z usług doradczych, notarialnych, rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, zatrudnienia pracowników do obsługi finansowej i administracyjnej, przygotowania i utrzymania biura. Wszystkie te działania wiążą się z ponoszeniem kosztów, które dla nowo powstających grup są bardzo wysokie. Oznacza to, że w pierwszym roku funkcjonowania nie zawsze mogą one skoncentrować się na podstawowej działalności, jaką jest produkcja i sprzedaż płodów rolnych.

Zgodnie z projektem, zaliczki uzyskane z budżetu państwa będzie można przeznaczyć także na szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie.

Generalnie beneficjenci będą mogli występować o zaliczkę we wniosku o przyznanie pomocy. Ze względu na sytuację ekonomiczną zaproponowano także możliwość wystąpienia o zaliczkę tym beneficjentom, którzy założyli wnioski o przyznanie pomocy przed wejściem w życie nowelizacji. Wypłata zaliczki ma następować na podstawie tej samej umowy, na podstawie której zostanie przyznana pomoc. Dlatego umowa powinna zawierać zapis o wysokości i terminach wypłaty zaliczki. W przypadku zaliczki unijnej jej wypłata będzie możliwa dodatkowo pod warunkiem ustanowienia gwarancji bankowej lub innego zabezpieczenia. Znowelizowana ustawa ma obowiązywać po 30 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, przedłożone przez ministra finansów.

Konieczność dokonania korekty ustawy wynika z dynamiki zmian w życiu gospodarczym oraz z nowych regulacji prawnych, w tym orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego i sądów administracyjnych.

Najważniejsze propozycje zmian przepisów dotyczą:

- Ułatwienia składania dokumentów elektronicznych - deklaracji podatkowych oraz zgłoszeń identyfikacyjnych i aktualizacyjnych.

Zgodnie z przepisami ustawy o podpisie elektronicznym, organy władzy publicznej mają obowiązek umożliwienia odbiorcom usług certyfikacyjnych wnoszenie podań i wniosków oraz wykonywanie innych czynności drogą elektroniczną w sytuacjach, gdy prawo wymaga składania ich w określonej formie lub wzorze. Tę regulację można odnieść do deklaracji podatkowych składanych elektronicznie. W związku z tym w ustawie Ordynacja podatkowa usuwa się odpowiedni przepis, jako powielający rozwiązanie już przewidziane w ustawie o podpisie elektronicznym. Wzory deklaracji elektronicznych zostaną opublikowane w centralnym repozytorium wzorów pism, natomiast w Biuletynie Informacji Publicznej będą podane struktury opisów wzorów elektronicznych w postaci schematu XSD. Proponuje się, by zmiany te weszły w życie od 1 lipca 2010 r.

- Zmiany zasad ustalania wysokości stawki odsetek za zwłokę.

Zaproponowano, by stawka odsetek za zwłokę w zaległościach podatkowych wynosiła 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, powiększone o 2 punkty procentowe, ale nie mniej niż 8 proc. Zdaniem resortu finansów, przepis ten zwiększy skłonność podatników do regulowania - w pierwszej kolejności - należności publicznoprawnych.

- Zmiany zasad udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zaproponowano wyłączenie możliwości udzielania ulg podatkowych na podstawie rozporządzeń Rady Ministrów w przypadku udzielania pomocy publicznej na szkolenia, zatrudnienie i pomoc regionalną. Jest to umotywowane tym, że nie cieszyły się one nadmiernym zainteresowaniem przedsiębiorców. Aby całkowicie nie wyeliminować tej formy pomocy przyjęto, że będzie ona dopuszczalna w szczególnych przypadkach, jako pomoc indywidualna, zgodna z programami rządowymi lub samorządowymi.

- Usunięcia wątpliwości dotyczących określania momentu zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Ze względu na niejednolitą praktykę organów podatkowych, przyjęto jednoznaczne ustalenie początkowego terminu przedawnienia. Zgodnie z założeniami, będą obowiązywać przepisy analogiczne do tych, jakie obowiązują w przypadku wydania decyzji o rozłożeniu na raty lub decyzji o odroczeniu terminu płatności. Zmiana ta spowoduje wydłużenie okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zdaniem Ministerstwa Finansów, przyjęcie tak jednoznacznego uregulowania zapobiegnie, częstym obecnie, sporom sądowym.

- Zwiększenia częstotliwości przekazywania przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe informacji o założonych lub zlikwidowanych rachunkach bankowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie z nowymi przepisami, informacje te będą przekazywane 2 razy w miesiącu (za okres od 1 do 15 dnia miesiąca dane powinny być przesłane do 22 dnia danego miesiąca). Ponadto w założeniach uwzględniono przepisy respektujące wyrok Trybunału Konstytucyjnego z marca 2009 r. Określono, że wspólnicy rozwiązanej spółki cywilnej będą mieli możliwość składania korekt deklaracji i zwrotu nadpłat podatków należnych tej spółce. Zaproponowano ponadto sposób podziału kwoty nadpłaty. Zgodnie z założeniami, były wspólnik, razem z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty, będzie musiał złożyć skorygowaną deklarację oraz umowę spółki, aktualną na dzień jej rozwiązania. Organ podatkowy wypłaci nadpłaconą kwotę wszystkim wspólnikom w proporcjach zgodnych z ich udziałami w spółce.


Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie określenia organów administracji rządowej, które utworzą centra zarządzania kryzysowego oraz sposobu ich funkcjonowania, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym, centra zarządzania kryzysowego będą działały na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa zewnętrznego, wewnętrznego, w tym ochrony ludności lub gospodarczych podstaw bezpieczeństwa państwa.

W rozporządzeniu wskazano organy, które - ze względu na ich rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa państwa - zobowiązane są do utworzenia centrów. Należą do nich ministerstwa: Obrony Narodowej, Sprawiedliwości, Spraw Zagranicznych, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Środowiska, Zdrowia. Centra będą także utworzone w Komendzie Głównej Straży Pożarnej, Komendzie Głównej Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu oraz w Służbach Kontrwywiadu i Wywiadu Wojskowego.

W rozporządzeniu zapisano, że centra będą pracować z zachowaniem ciągłości działania i wymiany informacji, a także w sytuacjach braku zasilania zewnętrznego, uszkodzenia systemów łączności, itp. Będą funkcjonować całodobowo, a liczba osób obecnych na zmianie powinna być dostosowana do specyfiki możliwych sytuacji kryzysowych.

Zgodnie z rozporządzeniem, centrum może zostać przeniesione na zapasowe miejsce pracy wówczas, gdy dotychczasowa lokalizacja uniemożliwia lub wyklucza jego działanie.

Wprowadzono również przepisy dotyczące zasad współpracy oraz obiegu informacji pomiędzy centrami zarządzania kryzysowego a Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.


Rada Ministrów przyjęła załączniki do dokumentu ramowego "Wspieranie przez Agencję Rozwoju Przemysłu SA inicjatyw pobudzających polską gospodarkę", przedłożone przez ministra gospodarki.

Rząd 26 maja br. przyjął dokument "Wspieranie przez Agencję Rozwoju Przemysłu SA inicjatyw pobudzających polską gospodarkę", który zawiera program wsparcia średnich i dużych przedsiębiorstw realizujących ważne projekty dla polskiej gospodarki. Dzięki pomocy udzielanej przez ARP SA w wielu firmach zostaną podtrzymane zostaną zdolności produkcyjne, utrzymane będzie zatrudnienie, a rozpoczęte inwestycje zostaną ukończone.

Do tego dokumentu Ministerstwo Gospodarki przygotowało 4 załączniki:

- Wsparcie dla przedsiębiorstw w regionach najbardziej zagrożonych kryzysem

Agencja Rozwoju Przemysłu SA będzie wspierać przedsiębiorstwa produkcyjne działające w powiatach najbardziej narażonych na pogorszenie sytuacji gospodarczej i społecznej. Chodzi o powiaty wskazane w dokumencie "Mapa lokalnych zagrożeń kryzysowych". Preferowaną formą wsparcia będzie zakup przez ARP SA obligacji emitowanych przez firmy. Agencja będzie mogła również udzielać przedsiębiorcom pomocy w formie pożyczek, poręczeń lub gwarancji oraz dokapitalizowania. Wsparcie zostanie udzielone do 80 proc. wartości zamówienia lub kontraktu netto bądź nakładów inwestycyjnych netto. Maksymalnie będzie to 500 mln zł brutto dla wszystkich firm.

- Finansowanie sektorów innowacyjnych

ARP SA zajmie się także wspieraniem przedsiębiorstw m.in. z sektorów: ICT (np. komputery, wyroby elektroniczne), maszynowego, motoryzacyjnego, lotniczego, telekomunikacyjnego, chemicznego. Wsparcie obejmie również zarządzających parkami przemysłowymi, jeśli mają lub zamierzają przejąć infrastrukturę techniczną po likwidowanych lub ograniczających produkcję zakładach. Preferowaną formą będzie zakup przez Agencję obligacji emitowanych przez przedsiębiorców. Inna przewidywana pomoc to: pożyczki, poręczenia lub gwarancje oraz dokapitalizowanie. Wsparcie zostanie udzielone do 80 proc. wartości zamówienia lub kontraktu netto lub nakładów inwestycyjnych netto. Maksymalnie wsparcie dla sektorów innowacyjnych wyniesie 900 mln zł brutto.

- Przemysł koksowniczy

Agencja będzie wspierać koksownie produkujące na potrzeby przemysłu stalowego. Finansowane będą konkretne kontrakty lub zamówienia i projekty inwestycyjne, których realizacja umożliwi uzyskanie wyników produkcyjnych sprzed kryzysu. ARP SA będzie przede wszystkim kupować obligacje emitowane przez zakłady koksownicze. W dalszej kolejności pomoc będzie polegać na udzielaniu pożyczek, poręczeń i gwarancji. Wsparcie obejmie do 80 proc. wartości zamówienia lub kontraktu netto bądź nakładów inwestycyjnych netto. Na przemysł koksowniczy zostanie przeznaczone maksymalnie 520 mln zł brutto.

- Transport kolejowy

Wsparcie ARP SA obejmie przedsiębiorstwa kolejowe i podmioty świadczące leasing taboru kolejowego. Pomoc ma być przeznaczona głównie na modernizację i zakup: lokomotyw, taboru, wagonów towarowych, maszyn i urządzeń dla zaplecza technicznego przewozów kolejowych. Podstawową formą wsparcia będzie zakup przez Agencję obligacji emitowanych przez beneficjentów. Pozostałe formy to pożyczki i dokapitalizowanie. Wsparcie obejmie do 80 proc. wartości zamówienia lub kontraktu netto bądź nakładów inwestycyjnych netto. Na transport kolejowy zostanie przeznaczone maksymalnie 500 mln zł brutto.


Rada Ministrów podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Wsparcie finansowe inwestycji realizowanej przez Dongyang Elektronics Sp. z o.o. w Kobierzycach pod nazwą: Fabryka podzespołów do produkcji ekranów LCD Dongyang Elektronics, w latach 2006-2011, przedłożoną przez ministra gospodarki.

Nowelizacja uchwały wynika z konieczności dostosowania wysokości wsparcia do obecnych możliwości inwestycyjnych spółki. W uchwale przewidziano ograniczenie wsparcia finansowego oraz skrócono czas obowiązywania programu do 2009.

Wielkość produkcji spółki jest uzależniona od popytu na moduły LCD, który od 3 lat ma tendencję spadkową. Ten niekorzystny trend został jeszcze wzmocniony obecnym kryzysem gospodarczym.

W tej sytuacji spółka zmuszona była do:

- zmniejszenia wysokości nakładów inwestycyjnych do 104.192.000 zł (pierwotnie wynosiły one 148.091.020 zł),

- utworzenia 740 miejsc pracy (pierwotnie 1372) i utrzymania ich przez co najmniej 5 lat.

Realizacja zmodyfikowanego Programu będzie wymagać w latach 2006-2009 poniesienia wydatków z budżetu państwa w wysokości 8.341.718 zł. Szacuje się, że dzięki współpracy spółki z firmami w regionie może powstać ok. 1,1 tys. miejsc pracy w otoczeniu inwestycji. Inwestor korzysta ze zwolnień: z podatku od nieruchomości, z podatku dochodowego, zwolnienia z opłaty strefowej w ramach specjalnej strefy ekonomicznej, preferencyjnych cen sprzedaży działki oraz zwolnienia z opłat odrolnieniowych.


Rada Ministrów podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Wsparcie finansowe inwestycji realizowanej przez Ohsung Display Poland Sp. z o.o. w Kobierzycach pod nazwą: Fabryka podzespołów do produkcji ekranów LCD Ohnsung Display, w latach 2007-2011, przedłożoną przez ministra gospodarki.

Nowelizacja uchwały wynika z konieczności dostosowania wysokości wsparcia finansowego do obecnych możliwości inwestycyjnych spółki, która w wyniku zmian struktury własnościowej ma teraz nazwę Dongseo Display Poland Sp. z o.o.

W uchwale przewidziano ograniczenie wsparcia finansowego oraz skrócono czas obowiązywania programu na lata 2006-2009.

Sytuacja finansowa oraz kryzys gospodarczy zmusiły spółkę do podjęcia działań podnoszących konkurencyjność, w tym m.in. ograniczenia wzrostu kosztów wytwarzania, które wcześniej nie były uwzględniane. W związku z tym wypełnienie zobowiązań podjętych przez spółkę w 2006 r. nie jest możliwe.

Zgodnie z nowymi deklaracjami spółka zobowiązuje się do:

- poniesienia nakładów inwestycyjnych w wysokości 111.000.000 zł (pierwotnie 101.591.270 zł),

- utworzenia 600 miejsc pracy (pierwotnie zakładano utworzenie 830 nowych miejsc) i utrzymania ich przez co najmniej 5 lat. Realizacja zmienionego programu oznaczać będzie dla budżetu państwa wydatki w wysokości 7.425.105 zł. Szacuje się, że dzięki współpracy spółki z firmami w regionie może powstać ok. 900 nowych miejsc pracy w otoczeniu inwestycji. Inwestor korzysta ze zwolnień: z podatku od nieruchomości, z podatku dochodowego, zwolnienia z opłaty strefowej w ramach specjalnej strefy ekonomicznej, preferencyjnych cen sprzedaży działki oraz zwolnienia z opłat odrolnieniowych.


Rada Ministrów podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Wsparcie finansowe inwestycji realizowanej przez Heesung Elektronics Poland Sp. z o.o. w Kobierzycach k. Wrocławia pod nazwą: Fabryka podzespołów do produkcji ekranów LCD Heesung Elektronics Poland, w latach 2007-2011, przedłożoną przez ministra gospodarki.

Nowelizacja uchwały spowodowana jest koniecznością rewizji planów inwestycyjnych spółki Heesung Elektronics Poland, przyjętych w 2005 r. W związku z sytuacją gospodarczą wypełnienie przez spółkę pierwotnych założeń inwestycyjnych nie jest realne. Nowe przepisy uchwały przewidują zatem ograniczenie wsparcia finansowego i skrócenie czasu obowiązywania programu do roku 2009.

Zgodnie z aktualnymi deklaracjami, spółka zobowiązuje się do:

- poniesienia nakładów inwestycyjnych w wysokości 390.903.150 zł (pierwotnie było 470.456.630 zł),

- utworzenia 1416 miejsc pracy (pierwotnie 2742) i utrzymania ich przez 5 lat. Na zmodyfikowany program z budżetu państwa będzie przeznaczone 23.844.502 zł, czyli mniej o 29.821.297 zł niż zakładano. Szacuje się, że dzięki współpracy spółki z firmami w regionie może powstać ok. 1750 nowych miejsc pracy. Inwestor korzysta ze zwolnień: z podatku od nieruchomości, z podatku dochodowego, zwolnienia z opłaty strefowej w ramach specjalnej strefy ekonomicznej, preferencyjnych cen sprzedaży działki oraz zwolnienia z opłat odrolnieniowych.


Rada Ministrów podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Wsparcie finansowe inwestycji realizowanej przez LG Chem Poland Sp. z o.o. w Kobierzycach pod nazwą: Fabryka paneli polaryzacyjnych do ekranów LCD, w latach 2006-2011, przedłożoną przez ministra gospodarki.

Zgodnie z uchwałą, zmianie ulegnie okres realizacji programu oraz wysokość wsparcia finansowego dla spółki LG Chem Poland w Kobierzycach. Jego realizacja dotyczyć będzie lat 2006-2009.

Zmiany podyktowane są trudną sytuacją makroekonomiczną. Sytuacja rynkowa oraz zmiany technologiczne zmusiły firmę do korekty swej strategii biznesowej i wstrzymania planów związanych z produkcją filtra PDP.

Zaktualizowane deklaracje spółki to:

- poniesienie nakładów inwestycyjnych w wysokości 72.900.000 (pierwotnie zakładano nakłady w wysokości 164.000.650 zł),

- utworzenie 300 miejsc pracy (pierwotnie 800) i utrzymanie ich przez co najmniej 5 lat.

Całkowite wsparcie w ramach programu wyniesie 2.999.322 zł.

Obniżenie nakładów inwestycyjnych poniżej wymaganego minimum (40 mln euro) oznacza, że LG Chem Poland Sp. z o.o. dokona zwrotu całej wypłaconej już pomocy z tytułu kosztów inwestycji w kwocie 1.334.078 zł wraz z odsetkami wynoszącymi 424.612 zł. Jednocześnie spółka zwróci część wypłaconej już pomocy na tworzenie nowych miejsc pracy, która wyniesie 1.557.350 zł plus odsetki w wysokości 198.765 zł.


Rada Ministrów podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Wsparcie finansowe inwestycji realizowanej przez LG Philips LCD Poland Sp. z o.o. w Kobierzycach pod nazwą: Fabryka modułów do ekranów ciekłokrystalicznych, w latach 2006-2011, przedłożoną przez ministra gospodarki.

Zgodnie z nowymi zapisami uchwały, program ma być realizowany w latach 2006-2013. Ponadto dostosowuje ona wysokość wsparcia finansowego do obecnych możliwości spółki, która w wyniku zmian struktury własnościowej nosi obecnie nazwę LG Display Poland Sp. z o.o.

Sytuacja na rynkach europejskich oraz sytuacja gospodarcza w Polsce zmusiła spółkę do podjęcia wielu działań podnoszących konkurencyjność. Wzięto również pod uwagę przedsięwzięcia istotne z punktu widzenia ograniczania wzrostu kosztów wytwarzania, które nie były ujęte we wcześniejszych prognozach.

Zgodnie z nowymi deklaracjami spółka zobowiązuje się do:

- poniesienia nakładów inwestycyjnych w wysokości 1.102.970.000 zł (pierwotnie było 1.484.125.500 zł),

- utworzenia 1976 nowych miejsc pracy (pierwotnie 2834) i utrzymania ich przez co najmniej 5 lat.

Realizacja zmodyfikowanego programu skutkować będzie wydatkami z budżetu państwa w wysokości 67 mln zł (w tym na koszty inwestycji - 30 mln zł, wsparcie z tytułu zatrudnienia - 37 mln zł).

Ocenia się, że dzięki współpracy z firmami w regionie może powstać ok. 300 nowych miejsc pracy w otoczeniu inwestycji. Inwestor korzysta ze zwolnień: z podatku od nieruchomości, z podatku dochodowego, zwolnienia z opłaty strefowej w ramach specjalnej strefy ekonomicznej, preferencyjnych cen sprzedaży działki oraz zwolnienia z opłat odrolnieniowych.


Rada Ministrów podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Wsparcie finansowe inwestycji realizowanej przez LG Innotek Poland Sp. z o.o. w Kobierzycach pod nazwą: Fabryka podzespołów do produkcji ekranów LCD LG Innotek Poland, w latach 2006-2011, przedłożoną przez ministra gospodarki.

W uchwale przewidziano wydłużenie realizacji programu do roku 2013. Aktualnie spółka przeżywa skutki kryzysu gospodarczego, który wpływa poważnie na ograniczenie zapotrzebowania na sprzęt elektroniczny. To zmusza ją do rewizji planów inwestycyjnych z roku 2006. Wypełnienie przyjętych wówczas zobowiązań dotyczących poziomu zatrudnienia nie jest możliwe. Warunkiem realizacji inwestycji przez LG Innotek Poland jest utrzymanie rentowności na poziomie gwarantującym zachowanie pozycji konkurencyjnej na rynku, dlatego pomoc przewidziana programem ma istotne znaczenie dla długoterminowego rozwoju spółki w Polsce.

Zgodnie z aktualnymi deklaracjami LG Innotek Poland zobowiązuje się do:

- wniesienia nakładów inwestycyjnych w wysokości 162.800.000 zł (pierwotnie było to 235.042.500 zł),

- utworzenia 600 miejsc pracy (pierwotnie było to 1080 miejsc) i utrzymania ich przez co najmniej 5 lat. Realizacja zmodyfikowanego programu będzie skutkować wydatkami z budżetu państwa w wysokości 11.161.204 zł (w tym na koszty inwestycji - 3.856.458 zł oraz 7.304.746 zł wsparcie z tytułu zatrudnienia).

Ocenia się, że dzięki współpracy spółki z firmami znajdującymi się w regionie może powstać ok. 900 nowych miejsc pracy w otoczeniu inwestycji. Inwestor będzie korzystał z dopuszczalnych prawnie form wsparcia, takich jak: zwolnienie z podatku od nieruchomości, zwolnienie z opłaty strefowej w ramach sse, preferencyjnych cen sprzedaży działki oraz ze zwolnienia z opłat odrolnieniowych.


Rada Ministrów przyjęła informację na temat Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, przedłożoną przez ministra obrony narodowej.

Interwencja sił międzynarodowych w Afganistanie została podjęta po atakach terrorystycznych na Nowy Jork i Waszyngton 11 września 2001 r. W operację tę zaangażowane były wszystkie państwa członkowskie NATO, w tym Polska. Uczestnictwo naszego w tej misji potwierdziło, że jesteśmy odpowiedzialnym członkiem społeczności międzynarodowej, aktywnym w umacnianiu bezpieczeństwa. Polska przywiązuje szczególne znaczenie do sojuszniczej solidarności, fundamentalnej dla efektywności NATO. Udział w walce z międzynarodowym terroryzmem jest ważny nie tylko w wymiarze światowym,ale ma też istotne dla bezpieczeństwa obywateli naszego kraju.

Polska aktywność w Afganistanie była mocnym argumentem przemawiającym za umieszczeniem w Bydgoszczy batalionu łączności, który ma duże znaczenie dla wypełniania przez NATO wyznaczonych zadań operacyjnych.

Aktualna sytuacja w Afganistanie zmusiła NATO do modyfikacji strategii działań w tym kraju. Chodzi m.in. o zwiększenie obecności wojskowej Sojuszu, większą ochronę ludności cywilnej oraz szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa.

Polska strategia działań w tym rejonie zakłada okresowe zwiększenie naszego kontyngentu, zmianę charakteru misji ze stabilizacyjnej na stabilizacyjno-szkoleniową, a także stopniowe przekazywanie odpowiedzialności za poszczególne dystrykty władzom afgańskim.

Zwiększenie liczebności PKW pozwoli m.in. osiągnąć swobodę operacyjną w poszczególnych bazach, przyczyni się do zintensyfikowania szkolenia policji i armii afgańskiej oraz umożliwi większe zaangażowanie w działalność rozwojową i doradczą. Do baz polskich żołnierzy będzie skierowany dodatkowy sprzęt i wyposażenie gwarantujące bezpieczną realizację misji.

W 2009 r. na funkcjonowanie polskiego kontyngentu wydano 561.535,12 tys. zł. Na rok 2010 zaplanowano wydatki w wysokości 1.910.768 tys. zł, w tym 1.590.994 tys. zł na modernizację techniczną.

Przewiduje się, że kontyngent zostanie wzmocniony o 600 żołnierzy, co oznacza zwiększenie wydatków o ok. 80 mln zł. Koszty związane ze wzrostem ilości sprzętu wyniosą ok. 311 mln zł i będą pokryte w ramach tzw. Pakietu Afgańskiego.


Rada Ministrów zatwierdziła Umowę Offsetową zawartą pomiędzy Skarbem Państwa Rzeczypospolitej Polskiej a Thales Communications SA, przedłożoną przez ministra gospodarki.

Umowa została zawarta 27 października 2009 r. Dotyczy ona dostaw komponentów do Taktycznych Radiostacji Pola Walki PR4G F@stnet w związku z dostawą radiostacji typu RRC 9210 i RRC 9310 dla Sił Zbrojnych RP.

Wartość Umowy, zawartej na 4 lata, wynosi 21.354.800,00 euro. Thales Communications SA dostarczy uzbrojenie i sprzęt wojskowy za kwotę 17.500.000,00 euro.

Dzięki wypełnieniu zobowiązań offsetowych Radmor SA uzyska nową technologię i know-how na produkcję nowego modułu pośredniej częstotliwości i syntezy dla radiostacji F@stnet RRC 9210 9310AP. Będzie miał również prawo do serwisowania radiostacji i jej sprzedaży na rynku polskim i wytypowanych rynkach zagranicznych.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kno/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)