Obradowała Rada Ministrów (komunikat)
...
29.12.2009 | aktual.: 29.12.2009 16:00
29.12. Warszawa - CIR informuje:
Podczas dzisiejszego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o dowodach osobistych.
Ponadto zaakceptowała:
- projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo wodne oraz ustawy Prawo ochrony środowiska; - projekt ustawy o rybołówstwie; - projekt ustawy o zmianie ustawy o rybactwie śródlądowym; - projekt ustawy o zmianie ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym; - projekt ustawy o zmianie ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym.
Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie wykazu przedsięwzięć Euro 2012.
Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o dowodach osobistych, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Założenia do projektu ustawy przewidują wprowadzenie elektronicznego dokumentu tożsamości. Dowód elektroniczny będzie miał taki sam status prawny, jak tradycyjny dowód osobisty.
Nowy dokument zostanie wprowadzony w celu zapewnienia bezpieczeństwa transakcji zawieranych drogą elektroniczną. Bezpieczny dowód osobisty, jako powszechny dokument potwierdzający tożsamość, przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa obrotu prawnego oraz usprawni kontakt obywatela z administracją publiczną.
Założenia do projektu przewidują, że każdy obywatel będzie miał możliwość posługiwania się dowodem osobistym w celu składania podpisu elektronicznego, pozwalającego na dokonywanie czynności prawnych w drodze elektronicznej w urzędach administracji publicznej.
Zgodnie z założeniami, obywatele będą mogli złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego w dowolnej gminie na terenie kraju, jak również - drogą elektroniczną - za pośrednictwem platformy ePUAP.
Nowy system wydawania dowodów osobistych powinien zapewniać np. spójność i bezpieczeństwo systemu, wiarygodność dokumentów, współpracę rejestrów publicznych oraz zgodność dowodu ze standardami międzynarodowymi. Równocześnie z dowodem będą wydawane dane służące do składania podpisu elektronicznego.
Zaproponowano, aby prawo do dowodu osobistego przysługiwało obywatelowi polskiemu z chwilą urodzenia. Obecnie uprawnienie takie przysługuje w momencie ukończenia 13 lat. Nowe rozwiązanie umożliwi weryfikację danych dzieci w rejestrach państwowych, np. związanych z ochroną zdrowia, nauką czy ubezpieczeniem społecznym. Ponadto, dzieci poniżej 13 lat będą mogły przebywać na terenie pozostałych państw UE i grupy Schengen bez paszportu. Zaproponowano 10-letni termin ważności dla dokumentów wydawanych dzieciom powyżej 5 lat oraz 5-letni termin dla dzieci poniżej 5 lat.
Przyjęto, że dowód osobisty będzie wykorzystywany jako dokument potwierdzający uprawnienie obywatela do korzystania z wielu usług, np. medycznych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Organy uczestniczące w wydawaniu dowodów osobistych będą miały dostęp do centralnego rejestru dowodów osobistych. Przyjmuje się, że dokumenty osób, które zmieniły dane zostaną wycofane z obiegu prawnego. Określone mają być zasady unieważniania dowodów osobistych. Przepływ informacji ma się odbywać w drodze bezpiecznej transmisji teleinformatycznej, z uwzględnieniem wykorzystania internetu, a ich przetwarzanie ma być oparte o formularze elektroniczne.
Założenia do projektu przewidują także, że firma zewnętrzna będzie mogła zapisać kwalifikowany podpis elektroniczny w warstwie elektronicznej dowodu osobistego. Zgodnie z założeniami, system ma zapewniać ochronę warstwy elektronicznej dowodu osobistego przed nieuprawnionym dostępem oraz próbami utworzenia funkcjonalnej kopii warstwy elektronicznej dowodu osobistego.
Zaproponowano, aby nowe przepisy dotyczące elektronicznego dowodu osobistego zaczęły obowiązywać od początku 2011 r.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo wodne oraz ustawy Prawo ochrony środowiska, przedłożony przez ministra zdrowia.
Polska jest zobowiązana do wdrożenia dyrektywy 2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej zarządzania jakością wody w kąpieliskach.
Obecnie w Polsce nie mamy wyznaczonych kąpielisk ani podmiotów za nie odpowiedzialnych. Dotychczas każde miejsce kąpielowe było objęte nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która zobowiązana była do wykonywania dziesiątków tysięcy badań wody, bez względu na to, czy kąpielisko posiadało organizatora czy właściciela.
Do projektu nowelizacji ustawy wprowadzono definicję kąpieliska, zgodnie z którą kąpieliskiem będzie wyznaczony przez radę gminy - wydzielony i oznakowany - fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę kąpiących się. Określono ponadto tzw. miejsce do kąpieli - będzie to wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, niebędący kąpieliskiem, wykorzystywany do kąpieli. Będą to miejsca wykorzystywane okazjonalnie przez uczestników np. obozów harcerskich. Przepisy znowelizowanej ustawy mówią, że organizator miejsca wykorzystywanego do kąpieli musi wykonać badanie wody nie wcześniej niż 15 dni przed rozpoczęciem jego funkcjonowania.
Projekt zakłada zmianę koncepcji sprawowania nadzoru nad jakością wody w kąpielisku czy miejscu wykorzystywanym do kąpieli. Kontrola będzie przeprowadzana wyłącznie w miejscach posiadających organizatora. Oznacza to, że osoby kąpiące się w miejscach, które nie będą wyznaczone przez radę gminy jako kąpielisko, będą brały na siebie ryzyko korzystania z wody o niepewnej jakości.
Decyzję w sprawach wykorzystywania miejsca na kąpielisko będzie podejmować rada gminy, która corocznie, do 31 maja, określi wykaz kąpielisk na swoim terenie lub na polskich obszarach morskich przyległych do gminy. Organizator kąpieliska będzie zobowiązany (do 31 grudnia roku poprzedzającego sezon kąpielowy) przekazać wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta wniosek o umieszczenie kąpieliska w wykazie. Wykaz kąpielisk na terenie gminy musi być zaopiniowany (najpóźniej do 15 kwietnia każdego roku) przez dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej, wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska i państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
Do projektu ustawy wprowadzono przepisy dotyczące sporządzania profilu wody. Przez profil wody rozumie się zespół danych i informacji dotyczących cech fizycznych, geograficznych i hydrologicznych nie tylko wody w kąpielisku, ale również wód powierzchniowych, mających wpływ na jej jakość. Dane te mają podstawowe znaczenie dla określenia zanieczyszczeń, które mogłyby stwarzać zagrożenie dla życia lub zdrowia osób kąpiących się. Zgodnie z projektem ustawy, kąpielisko może funkcjonować również wtedy, gdy wodę sklasyfikowano jako dostateczną.
Nadzór nad jakością wody, jej ocenę i klasyfikację przeprowadza Państwowa Inspekcja Sanitarna. Ocena wody może być: bieżąca, po sezonie kąpielowym i czteroletnia. Wprowadzono ponadto cztery klasy wód: niedostateczną, dostateczną, dobrą i doskonałą.
Na podstawie zmienionych przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska, organizator kąpieliska będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie (przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) przedsięwzięć służących poprawie jakości wody. W dwóch pierwszych latach od dnia wejścia w życie zmienionych przepisów będzie to 100 proc. udokumentowanych nakładów.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rybołówstwie, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Projekt ustawy wskazuje podmioty, które mogą uprawiać rybołówstwo morskie oraz reguluje sposób nadawania i cofania im uprawnień do wykonywania tej działalności. Dostosowuje polskie prawodawstwo do rozporządzeń unijnych, które ustanawiają i formułują Wspólną Politykę Rybacką Unii Europejskiej.
Zasadnicze zmiany w stosunku do obowiązującej ustawy dotyczą wprowadzenia przepisów odnoszących się do racjonalnego zarządzania zdolnością połowową polskiej floty rybackiej oraz dostosowania do przepisów unijnych, zwłaszcza tych, które odnoszą się do nadawania licencji połowowych. Łączna zdolność połowowa floty rybackiej państwa członkowskiego UE jest określona w rejestrze statków rybackich i przedstawiona w wydawanych licencjach połowowych.
Nowe przepisy określają sposób i warunki wykorzystania zdolności połowowej jednego statku, w przypadku trwałego zaprzestania połowów, na rzecz innego, który jest wpisany do rejestru statków rybackich. W celu zracjonalizowania połowów przewidziano możliwość przekazania i wymiany indywidualnych kwot połowowych.
Projekt określa tryb i warunki wpisywania statków do rejestru statków rybackich oraz wprowadzania w tym rejestrze zmian. Obok licencji połowowych projekt przewiduje też specjalne zezwolenia połowowe na polskich obszarach morskich uprawniające do połowów m.in. w celach: kształcenia, sportowo-rekreacyjnych i naukowo-badawczych. Ponadto, zezwolenie będzie wymagane na prowadzenie skupu lub przetwórstwa organizmów morskich na statkach rybackich w polskich obszarach morskich oraz prowadzenie hodowli ryb albo zarybianie polskich obszarów morskich. Projekt ustawy umacnia także pozycję uznanych organizacji producentów, których zadaniem jest stabilizacja rynku rybnego.
Nowością jest wprowadzenie w stosunku do osób fizycznych prowadzących połowy w celach sportowo-rekreacyjnych (wędkarzy) ułatwienia polegającego, na tym, że w miejsce wydawanych obecnie sportowych zezwoleń połowowych, wymagane będzie jedynie wniesienie opłaty w określonej wysokości.
Jednocześnie, w związku z uprawnieniami inspekcji rybackiej podległej Komisji Europejskiej, w projekcie ustawy zawarto regulacje dotyczące przeprowadzania działań kontrolnych przez inspektorów Komisji Europejskiej i związane z tym obowiązki kapitanów statków rybackich, podmiotów zajmujących się przetwarzaniem, wprowadzaniem do obrotu, czy transportem produktów rybołówstwa.
Projekt ustawy o rybołówstwie poszerza też katalog ewentualnych naruszeń przepisów zagrożonych karą pieniężną, jaka może być nałożona na jednostki rybackie.
Ustawa zastąpi obowiązujące przepisy z 19 lutego 2004 r., które były dotychczas czterokrotnie nowelizowane. Wejście w życie ustawy umożliwi ministrowi rolnictwa racjonalne zarządzanie eksploatacją żywych zasobów morza.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o rybactwie śródlądowym, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Projekt nowelizacji umożliwi przygotowanie i realizację programów mających na celu ochronę i odbudowę określonych gatunków ryb. Chodzi m.in. o zarybianie wód węgorzem europejskim.
Przygotowywane programy mają umożliwić zrównoważony rozwój ekonomiczny sektora rybackiego, przy równoczesnym utrzymaniu właściwego stanu środowiska. Zaproponowane przepisy wynikają z trzech rozporządzeń wspólnotowych, które nakładają na państwa członkowie Unii Europejskiej nowe obowiązki w sprawie ochrony i odbudowy węgorza europejskiego. Przepisy unijne dotyczą także wykorzystywania ryb gatunków obcych oraz zbierania danych statystycznych w zakresie chowu i hodowli ryb.
Zarybianie wód węgorzem europejskim będzie mogło być finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego. Nowe przepisy umożliwią także odbudowę zasobów łososia atlantyckiego, troci wędrownej, certy i jesiotra ostronosego w Odrze i Wiśle.
Zgodnie z przepisami wspólnotowymi, państwa członkowskie UE będą musiały wprowadzić obowiązek posiadania zezwolenia na prowadzenie chowu i hodowli ryb gatunków nierodzimych. Państwa UE będą musiały stosować także jednakowe standardy oceny ryzyka związanego z prowadzoną działalnością przed wydaniem zezwolenia.
Ponadto, na wniosek organizacji rybackich, projekt wprowadzona zakaz połowy ryb wędką w pobliżu oznakowanych krześlisk oraz zakaz połowu ryb wędką wytwarzającą w wodzie pole elektryczne.
Nowe prawo uwzględnia również postulaty społeczne związane z poprawą skuteczności ochrony ryb. Karane będzie usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo w popełnieniu czynu zabronionego, ponieważ na otwartej przestrzeni akwenu trudno jest uchwycić sprawcę dokładnie w chwili popełniania takiego czynu. Kara grzywny grozić będzie także za naruszenie obowiązku prowadzenia dokumentacji rybackiej oraz obowiązku posiadania ważnego operatu rybackiego lub prowadzenia gospodarki rybackiej w przypadku zawieszenia prawa do jej wykonywania.
Przepisy karne obejmować będą także czyny niedozwolone, które naruszają specjalne uprawnienia oraz czyny o szczególnie rażącym charakterze i wyjątkowo negatywnych skutkach dla środowiska wodnego, kwalifikujące je jako przestępstwa. Za popełnienie tych czynów grozić będzie kara grzywny kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.
Nowe przepisy mają obowiązywać po 30 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym, przedłożony przez ministra gospodarki.
W projekcie nowelizacji ustawy uproszczono sposób wyliczania kary pieniężnej nakładanej na przedsiębiorców, którzy nie wywiązali się z obowiązku tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw. Kary będą nakładane również w związku z obniżaniem ilości tych zapasów poniżej określonego poziomu oraz utrzymywaniem, w ramach zapasów obowiązkowych, paliw niespełniających wymagań jakościowych. Zaproponowany sposób wyliczania kary wyeliminuje wątpliwości interpretacyjne, a także skróci postępowanie administracyjne.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym, przedłożony przez ministra gospodarki.
Celem projektu nowelizacji ustawy jest wyeliminowanie nieprawidłowości dotyczących niedopełnienia obowiązku wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) przez spółki prawa handlowego zarejestrowane w dawnym rejestrze handlowym.
Obecnie funkcjonują spółki zawiązane przed 1 września 1939 r., które od kilkudziesięciu lat nie prowadzą działalności handlowej. Wpisy w rejestrach sądowych nie oddają więc rzeczywistego stanu - kadencja rad spółek dawno minęła, członkowie nie żyją, spółka nie prowadzi żadnej działalności, kapitał i wartość akcji nie spełniają wymogów obecnego prawa handlowego.
Konieczne jest zatem wprowadzenie regulacji, które ograniczą możliwość posługiwania się wyciągami, odpisami i zaświadczeniami z dawnego rejestru handlowego do celów innych niż rejestracja spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym.
W projekcie nowelizacji ustawy wprowadzono przepis dotyczący obowiązku zawiadomienia sądu rejestrowego przez organy administracji publicznej, sądy, banki, komorników i notariuszy o każdym przypadku posługiwania się podobnymi dokumentami. Takie rozwiązanie pozwoli sądom rejestrowym podjąć odpowiednie działania w celu wykonania rejestracji zgodnie z obowiązującym obecnie prawem.
Rozszerzono kompetencje sądów rejestrowych. Zgodnie z nowym prawem, będą one badać prawidłowość zwołania walnego zgromadzenia akcjonariuszy oraz sprawdzać, czy akcjonariusze, którzy podjęli stosowne uchwały reaktywujące organy dawnych spółek, spełnili wymogi dotyczące rejestracji i umarzania niektórych dokumentów na okaziciela emitowanych przed 1 września 1939 r.
W przypadku złożenia wniosku o rejestrację przez takie podmioty, sąd rejestrowy będzie miał obowiązek zawiadomić prokuratora oraz doręczyć mu odpis uchwały wspólników lub walnego zgromadzenia, która jest podstawą do dokonania wpisu. Prokurator będzie mógł wytoczyć takie powództwo spółce o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników lub walnego zgromadzenia.
Projektowane przepisy pozwolą również wyeliminować nieprawidłowości dotyczące tzw. reaktywacji spółek prawa handlowego zawiązanych przed 1 września 1939 r. Wobec nasilającej się obecnie tendencji do odżywania starych spółek, niezbędne jest monitorowanie ich przerejestrowań, co jest bardzo często związane z wystąpieniami roszczeniowymi bądź restytucyjnymi z tytułu przejęcia przez Skarb Państwa tych spółek na podstawie ustaw i dekretów wydanych po II wojnie światowej.
Zgodnie z proponowanymi przepisami, kuratora dla spółki kapitałowej podlegającej wpisowi do KRS, która nie może prowadzić swoich spraw z braku powołanych do tego organów, może ustanowić wyłącznie sąd rejestrowy. Ponadto, do chwili rejestracji spółki w dotychczasowym rejestrze, wobec wszelkich wyciągów, zaświadczeń oraz skutków prawnych wpisów będą stosowane przepisy ustawy o KRS wyłącznie w zakresie niezbędnym do rejestracji oraz dochodzenia roszczeń wobec podmiotów wpisanych do dotychczasowego rejestru. Taki zapis przyczyni się do zdyscyplinowania spółek, które - mimo znacznego upływu czasu od chwili wejścia w życie znowelizowanej ustawy oraz ustawy o KRS - nie uporządkowały swojej sytuacji prawnej.
Projektowana nowelizacja wprowadza przepisy przejściowe, które dotyczą postępowań zakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy. Obejmą one wyłącznie spółki zawiązane przed 1 września 1939 r. i wpisane do KRS. W takich przypadkach wznowione zostanie postępowanie rejestrowe na wniosek prokuratora również w przypadkach tzw. przesłanki specjalnej, czyli wystąpienia okoliczności uzasadniających stwierdzenie nieważności uchwały wspólników, która jest podstawą wpisu spółki do KRS.
Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie wykazu przedsięwzięć Euro 2012, przedłożone przez ministra sportu i turystyki.
Do wykazu przedsięwzięć Euro 2012 wpisano inwestycje finansowane przez kapitał prywatny w postaci centrów pobytowych dla uczestników UEFA EURO 2012TM.
Przedsięwzięcia Euro 2012 niebędące przedsięwzięciami celu publicznego można obecnie realizować z udziałem prywatnych inwestorów w trybie tzw. specustawy (o przygotowaniu finałowego turnieju) i na zasadach ogólnych. Prywatni inwestorzy przy realizacji inwestycji określonych w wykazie mogą korzystać z przyspieszonego trybu administracyjnego, z wyłączeniem przepisów specustawy dotyczących procesu wywłaszczeniowego.
Załącznik do rozporządzenia zawiera wykaz wszystkich przedsięwzięć EURO 2012 (136 pozycji).
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/