Trwa ładowanie...
d95b2gi
rząd
04-06-2010 14:11

Obradowała Rada Ministrów (komunikat)

...

d95b2gi
d95b2gi

04.06. Warszawa - CIR informuje:

Rząd wznowił obrady rozpoczęte 1 czerwca br.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rada Ministrów wysłuchała informacji ministra Jerzego Millera o aktualnej sytuacji powodziowej, która szczegółowo zostanie omówiona podczas dzisiejszego posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

Rada Ministrów przyjęła:

d95b2gi

- plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce,

- założenia do projektu ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.

Rząd wydał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.


Rada Ministrów przyjęła plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce, przedłożony przez ministra infrastruktury.

Głównym celem planu jest przedstawienie rozwiązań zapewniających Polakom powszechny dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej.

d95b2gi

Przejście z naziemnej transmisji analogowej na cyfrową będzie ważnym krokiem w realizacji wizji społeczeństwa informacyjnego. Ma się to odbywać w sposób jak najmniej uciążliwy dla odbiorców, z zachowaniem ciągłości odbioru. Odbiorcy oferty cyfrowej będą mieć do dyspozycji większą liczbę programów telewizyjnych niż obecnie. Kanały częstotliwościowe, służące obecnie do nadawania pojedynczego programu analogowego, będą tworzyły tzw. multipleksy, w których nadawana będzie większa liczba programów cyfrowych.

Multipleks nr 1 zostanie zagospodarowany w drodze konkursu z obowiązkiem rozpowszechniania programów Telewizji Polskiej SA (TVP 1, TVP2, TVP Info) - do 31 lipca 2013 r. Natomiast multipleks nr 2 zostanie przeznaczony na rozpowszechnianie programów nadawców komercyjnych: Polsat SA (TV Polsat), TVN SA (TVN), Polskie Media SA (TV4), Telewizja Puls Sp. z o.o. (TV Puls). Multipleks nr 3 będzie do wyłącznej dyspozycji TVP po wyłączeniu nadawania analogowego.

Odbiór programów w technice cyfrowej będzie wymagał wymiany ok. 3 mln odbiorników telewizyjnych lub wyposażenia ich w dekodery.

d95b2gi

Przejście z nadawania analogowego na cyfrowe poprzedzone będzie ogólnopolską kampanią informacyjno-edukacyjną. Obywatele otrzymają szczegółowe informacje dotyczące m.in.: terminu wyłączenia nadawania analogowego i sposobu dostosowania odbiornika telewizyjnego do odbioru cyfrowego. Do powszechnej wiadomości zostanie podany numer bezpłatnej infolinii i adres strony internetowej, pod którym użytkownicy będą mogli uzyskać informacje na temat pomocy w instalacji niezbędnych do odbioru urządzeń.

Technika cyfrowa ma wiele zalet. Odbieranie programów w tej technice zapewni lepszą jakość obrazu i dźwięku (m.in. możliwość nadawania telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV). Zwiększy efektywność wykorzystania widma częstotliwości radiowych, co wpłynie na bogatszą ofertę programową oraz obniżenie kosztów nadawania. Umożliwi też nadawanie obrazu w różnych formatach, a także równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych i dostęp do usług dodatkowych, w tym interaktywnych.

Najważniejszym skutkiem cyfryzacji będzie pozyskanie tzw. dywidendy cyfrowej, czyli nowych zasobów częstotliwości. Zostaną one pozyskane w wyniku wyłączenia nadawania analogowego. Dywidenda cyfrowa daje wyjątkową szansę na szybkie sprostanie większemu zapotrzebowaniu na usługi telekomunikacji bezprzewodowej. Jej następstwem będzie zwolnienie wystarczających zasobów częstotliwości, aby umożliwić nadawcom znaczący rozwój oferowanych usług, przy jednoczesnym zagwarantowaniu dostępności tych zasobów na potrzeby innych ważnych społecznie i gospodarczo zastosowań. Przewiduje się, że zwolnione zasoby częstotliwości zostaną wykorzystane do rozwoju szerokopasmowego dostępu do internetu.

d95b2gi

W 2006 r. w Genewie ustalono plan radiodyfuzji obejmujący obszary rezerwacji oraz procedury przyszłych zmian. Zdecydowano, że 17 czerwca 2015 r. skończy się okres ochrony emisji analogowych. W wyniku tych ustaleń Polska otrzymała 8 pełnych pokryć, obejmujących cały obszar kraju. Komisja Europejska natomiast rekomenduje 2012 rok, jako ostateczny termin zakończenia nadawania analogowego. W Polsce całkowite wyłączenie telewizji analogowej nastąpi nie później niż 31 lipca 2013 r.

Zgodnie z porozumieniem z Genewy, Polska uzyskała zasoby częstotliwości niezbędne do rozpowszechniania i rozprowadzania programów radiowych i telewizyjnych w sposób naziemny cyfrowy w pasmach częstotliwości 174-230 MHz (III zakres TV) i 470-862 MHz (IV i V zakres TV). Oznacza to, że mamy do dyspozycji zasoby częstotliwości pozwalające na budowę: siedmiu ogólnopolskich sieci DVB-T/DVB-H w IV i V zakresie TV; trzech ogólnopolskich sieci T-DAB w III zakresie TV. Okres przejściowy wdrażania DVB-T w Polsce będzie obejmować czas od pierwszych emisji programów telewizyjnych w sposób cyfrowy do całkowitego wyłączenia telewizji analogowej.


Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, przedłożone przez ministra infrastruktury.

d95b2gi

W założeniach wskazano, że głównym celem ustawy jest stworzenie podstaw formalno-prawnych do wprowadzenia cyfrowej telewizji naziemnej i wyłączenia nadawania analogowego do 31 lipca 2013 r. Pod względem ekonomicznym i technologicznym wprowadzenie cyfrowego nadawania jest konieczne, ponieważ wyczerpały się częstotliwości potrzebne do nadawania analogowego. Ponadto jest ono zawodne i kosztowne.

Przejście z transmisji analogowej na cyfrową to zasadniczy zwrot technologiczny. Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza poprawę jakości obrazu i dźwięku, zwłaszcza przez wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV). Transmisja cyfrowa to także większa efektywność wykorzystania widma częstotliwości radiowych, dzięki czemu możliwe będzie m.in.: zwiększenie oferty programowej czy obniżenie kosztów nadawania pojedynczego programu. Cyfryzacja umożliwi także nadawanie obrazu w różnych formatach np. panoramicznym, a także równoległe nadawanie w kilku ścieżkach dźwiękowych. Ponadto wymiernymi korzyściami dla odbiorców będzie rozwój usług dodatkowych - np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż on line). Możliwe będzie ponadto umieszczanie dodatkowych informacji oraz wprowadzanie "kodów rodzicielskich" blokujących dzieciom dostęp do programów przeznaczonych dla dorosłych. Korzyści płynące z przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe odniosą nie tylko odbiorcy, ale również
nadawcy telewizyjni i przedsiębiorcy telekomunikacyjni.

Przepisy projektu ustawy będą dotyczyć nadawców programów telewizyjnych, w tym Telewizji Polskiej SA, operatorów sieci kablowych, operatorów satelitarnych platform telewizyjnych, innych podmiotów rozprowadzających programy telewizyjne w sposób bezprzewodowy, przedsiębiorców telekomunikacyjnych, sprzedawców odbiorników cyfrowych, konsumentów oraz organów administracji publicznej.

d95b2gi

W ustawie zostaną określone warunki do przeprowadzenia konkursu na operatora pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Jednym z warunków przystąpienia do konkursu będzie obowiązek rozpowszechniania 3 programów telewizji publicznej, tj. TVP 1, TVP 2, TVP Info (do 31 lipca 2013 r.) oraz uprawnienie do rozpowszechniania 4 programów wybranych przez operatora tego multipleksu spośród programów koncesjonowanych lub emisji programów w standardzie HD. Drugi multipleks zostanie przeznaczony do rozpowszechniania dostępnych obecnie drogą naziemną analogową programów: TV Polsat, TVN, TV4, TV Puls.

Operatorzy multipleksów, na których odtworzona zostanie obecna "oferta analogowa" będą zobowiązani do zapewnienia niezakłóconej ciągłości odbioru telewizji cyfrowej (po 31 lipca 2013 r.) oraz powszechnego i nieodpłatnego dostępu gospodarstw domowych do programów rozpowszechnianych cyfrowo.

Ponieważ przejście z nadawania analogowego na cyfrowe dotyczy wszystkich obywateli, konieczne będzie przeprowadzenie szerokiej kampanii edukacyjno-informacyjnej, w której podane zostaną szczegółowe informacje dotyczące tego przedsięwzięcia.

Po 1 stycznia 2011 r. telewizyjne odbiorniki cyfrowe przeznaczone do sprzedaży detalicznej powinny umożliwiać odbiór wszystkich bezpłatnych programów naziemnej telewizji cyfrowej w wysokiej i standardowej rozdzielczości.

Cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce jest jednym z najważniejszych elementów "Strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego do roku 2013". To rewolucyjne w dziedzinie mediów elektronicznych przedsięwzięcie wpisuje się w plany zawarte w "Raporcie Polska 2030". Chodzi zwłaszcza o rozwiązania mające przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu i sprzyjać budowie społeczeństwa informacyjnego.

Telewizja cyfrowa wraz ze wszystkimi możliwościami stwarza szanse nie tylko na poszerzenie oferty programowej niedostępnej obecnie dla wielu obywateli, ale również na powszechny dostęp do informacji, usług, edukacji i rozrywki. Korzystanie z niej przełoży się na podniesienie jakości życia Polaków, co jest jednym z zasadniczych celów "Strategii rozwoju kraju 2007-2015".


Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Chodzi o wprowadzenie jednorazowej pomocy de minimis dla producentów chmielu, którzy w 2008 r. lub 2009 r. z powodu załamania na rynku sprzedaży szyszek chmielowych nie uzyskali przychodów z prowadzonej produkcji. Pomoc ta wyniesie 14 000 zł na 1 ha powierzchni uprawy chmielu, jednak nie więcej niż równowartość 7,5 tys. euro na jedno gospodarstwo rolne, po odliczeniu kwot pomocy de minimis otrzymanej w okresie ostatnich trzech lat obrotowych. Pomoc będzie udzielana na podstawie wniosku złożonego przez producenta chmielu w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w terminie do 31 lipca 2010 roku.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ ral/ mhr/

d95b2gi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d95b2gi