Trwa ładowanie...

Oburzające ceny truskawek. Z tego powodu protestują w poniedziałek

Plantatorzy z woj. lubelskiego będą strajkować w poniedziałek 27 maja od godz. 9. - Nie zgadzamy się na kolejny rok poniżania ludzi pracy - pisze jeden z protestujących rolników.

Plantatorzy truskawek z Opola Lubelskiego będą protestowaćPlantatorzy truskawek z Opola Lubelskiego będą protestowaćŹródło: EAST_NEWS, fot: Bartlomiej Wojtowicz/REPORTER
d3lhuhq
d3lhuhq

"Koniec upokarzania i i upodlania ludzi pracy. Nie zgadzamy się na niszczenie polskich gospodarstw. Cena 2,30 zł/kg za truskawki nie pokrywa kosztów produkcji! Rynek zalewają truskawki z Grecji, Albanii i Hiszpanii! Przyjdź! Wesprzyj! Zatrzymaj szaleństwo!" - czytamy na grafice opublikowanej przez protestujących rolników w mediach społecznościowych.

"Kolejny sezon zaczyna się od cen poniżej kosztów produkcji. Starty w plonach są ogromne. Najpierw przymrozki oraz mróz, później susze i gradobicie. W dodatku nie zatrzymany napływ towarów z Ukrainy i krajów spoza UE. Polskie rolnictwo upada, a my rolnicy nie zgadzamy się na to" - napisał na swoim profilu na Facebooku Krzysiek Chmiel, producent malin, znany także jako "Malinowy Polak".

"To jest skandal"

Cena 2,30 zł za kilogram truskawek to - zdaniem rolników - kwota, która nie pokrywa kosztów produkcji owoców. Oznacza to, że producenci żywności muszą dokładać do interesu.

d3lhuhq

- Kolejny sezon zaczyna się od cen poniżej kosztów produkcji. Zakłady oferują 2,30 zł/kg za truskawkę przemysłową. To jest skandal, bo przecież straty w plonach są w tym roku ogromne. Obliczyliśmy, że w naszym regionie zbiory będą maksymalnie na poziomie 40 proc - mówił Chmiel w rozmowie z "Tygodnikiem Rolniczym".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polak sprzedaje roboty warte miliony. Utrze nosa gigantowi? Cezary Kozanecki w Biznes Klasie

Gradobicie w woj. lubelskim

Przypomnijmy, że 19 maja w części woj. lubelskiego wystąpiły potężne burze z opadami gradu, nawiedzając m.in. okolice Opola Lubelskiego, Chodla, Urzędowa, Białowody, Przytyku, Wandalina, Chruśliny i Bełżyc. Opad gradu był tak duży, że masy lodu przetrwały w przydrożnych rowach do następnego dnia.

d3lhuhq

W wyniku gradobicia zniszczone zostały uprawy owoców, takich jak truskawki czy maliny.

W innej części Polski - w woj. mazowieckim - opady gradu zdewastowały uprawy jabłka i gruszki. Jak pisał portal money.pl, w wyniku gradobicia, które nawiedziło uprawy w powiecie grójeckim w sobotę 25 maja ok. godz. 19, zniszczeniu uległy uprawy jabłek i gruszek. W efekcie właściciele sadów mogą zapomnieć o tegorocznych plonach. - Nie mamy czego ratować - przyznali w rozmowie z portalem sadyogrody.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3lhuhq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lhuhq

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj