Obwodnica Radomia powstanie w systemie "Projektuj i buduj". Oddanie w 2018 roku
W 2018 roku oddana ma zostać do użytku obwodnica Radomia. To kluczowa droga dla centralnej Polski, bo łączy północ z południem kraju i regionu. W Radomiu krajowa "siódemka" zmieni swój bieg i jako obwodnica zachodnia znajdzie się poza granicami miasta.
Dziś podpisano umowę z wykonawcą inwestycji, której koszt oszacowano na prawie 730 milionów złotych. Ma być nowocześnie i bezpiecznie. Jak mówi Łukasz Lendner, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, obwodnica powstanie w systemie "projektuj i buduj".
Wykonawca nie będzie ograniczony bardzo szczegółowym opisem przedmiotu zamówienia. Kontrakt pozwoli mu na swobodne korzystanie z nowoczesnych technologii i rozwiązań. Jak uczy doświadczenie, dzięki temu bardzo często prace udaje się zakończyć przed przewidzianym terminem, a ich standard jest wyższy od zakładanego.
Zdaniem Marii Masiak, minister infrastruktury i rozwoju, budowa obwodnicy zachodniej to niezwykle istotne przedsięwzięcie, nie tylko z punku widzenia Radomia, ale także i całego kraju. Podróż krajowa "siódemką" - już po przebudowie - ma być bezpieczniejsza i komfortowa. Zgodnie z planem kierowcy powinni móc korzystać z nowej drogi pod koniec 2018 roku.
W ramach inwestycji powstaną dwie jezdnie, z dwoma pasami ruchu każda i pasem awaryjnym. Równolegle przebiegać będą drogi dojazdowe zapewniające komunikację lokalną. Wybudowane zostaną m.in. chodniki, ścieżki rowerowe, zabezpieczenia akustyczne. Powstaną 4 węzły drogowe, 20 wiaduktów, 4 mosty i 2 kładki dla pieszych.
Obecnie w budowie jest już 22-kilometrowy odcinek trasy S7 na odcinku od Radomia do granicy województw mazowieckiego i świętokrzyskiego. Po podpisaniu tej umowy długość budowanych dróg wzrosła do prawie 700 km o wartości ponad 20 mld zł. Na etapie postępowań przetargowych jest budowa kolejnych 786 km tras.