Od jutra nowe paszporty dla dzieci z pięcioletnim terminem ważności

Paszport wydawany dziecku poniżej piątego roku życia będzie ważny przez pięć lat. Jutro wchodzą w życie nowe przepisy ustawy o dokumentach paszportowych. Decyzję o ich zmianie podjęło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, biorąc pod uwagę m.in. sugestie rodziców. Ci skarżyli się na obowiązujące dziś regulacje, w świetle których najmłodszym wydawany jest paszport tymczasowy, tracący swoją ważność już po roku.

Od jutra nowe paszporty dla dzieci z pięcioletnim terminem ważności
Źródło zdjęć: © WP.PL

10.08.2012 | aktual.: 08.03.2013 00:54

Paszport wydawany dziecku poniżej piątego roku życia będzie ważny przez pięć lat. Jutro (11 sierpnia) wchodzą w życie nowe przepisy ustawy o dokumentach paszportowych. Decyzję o ich zmianie podjęło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, biorąc pod uwagę m.in. sugestie rodziców. Ci skarżyli się na obowiązujące dziś regulacje, w świetle których najmłodszym wydawany jest paszport tymczasowy, tracący swoją ważność już po roku.

Rzeczniczka resortu spraw wewnętrznych Małgorzata Woźniak przyznaje, że docierały do nich negatywne opinie niezadowolonych rodziców, którzy chcąc podróżować po świecie z małymi dziećmi, każdego roku musieli starać się o wydanie nowego dokumentu.
– Rok to bardzo krótki okres – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Małgorzata Woźniak, rzeczniczka ministerstwa. – Mogą zdarzyć się takie sytuacje, że w ostatniej chwili rodzic zorientuje się, że paszport jest nieważny.

W świetle nowych przepisów, które wejdą w życie 11 sierpnia, paszport dla najmłodszych dzieci będzie ważny przez pięć lat. Bez zmian pozostaną przepisy, dotyczące dokumentów wydawanych starszym dzieciom. W przedziale wiekowym 5-13 lat paszport nadal będzie ważny przez pięć lat.
– Natomiast dzieci od 13. roku życia, tak jak jest do tej pory, otrzymują paszport na 10 lat – mówi Małgorzata Woźniak.
Wprowadzenie dłuższego terminu ważności paszportu nie wpływa na koszty, jakie musi ponieść rodzić. Opłata za wydanie dokumentu tak, jak i dziś wynosić będzie 30 złotych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przypomina jednocześnie, że w czasie każdej podróży zagranicznej z dzieckiem powinniśmy mieć ze sobą jego dokument tożsamości z aktualną datą ważności. Również w krajach strefy Schengen. Choć zniknęły fizyczne granice, trzeba liczyć się z kontrolami dokumentów, potwierdzających korzystanie ze wspólnotowego prawa do swobodnego przemieszczania się.

– Podczas takiej kontroli dziecko musi mieć dowód osobisty albo paszport, w zależności od tego, w jakim kraju przebywamy – mówi rzeczniczka MSW. – Jeżeli udajemy się do Włoch czy Niemiec, to może być to dowód osobisty.

Podobnie jak podczas wyjazdy do Chorwacji lub Czarnogóry. Mimo, że są to kraje leżące poza strefą Schengen, na podstawie umów dwustronnych, możemy legitymować się dowodem osobistym zamiast paszportem.

W podróży do państwa poza UE – jak w przypadku dorosłych – konieczny będzie paszport dla dziecka.
– Jeżeli to są kraje takie, jak Egipt czy Tunezja, to wszyscy musimy mieć paszport – przypomina Małgorzata Woźniak, dodając, że planując zagraniczny wyjazd, warto sprawdzić, jakie dokumenty będą nam potrzebne w kraju docelowym, jak i na trasie podróży.

– Lepiej przed wyjazdem zapytać, zerknąć na strony internetowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Straży Granicznej, jak również Ministerstwa Spraw Zagranicznych – mówi Woźniak. – Tam znajdują się wszystkie informacje o tym, jakie dokumenty są nam niezbędne.

Źródło artykułu:Newseria
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)