ycipk-3pmb1t

Od marca wyższe emerytury nawet o 12 proc. Zobacz, ile dostaniesz

1000 złotych brutto ma wynieść najniższa emerytura po waloryzacji, która ma nastąpić w marcu przyszłego roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Od marca wyższe emerytury nawet o 12 proc. Zobacz, ile dostaniesz
(Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)
ycipk-3pmb1t

To oznacza najwyższą podwyżkę w historii - najbiedniejsi dostaną na rękę o prawie 100 złotych więcej niż w tej chwili. Wirtualna Polska policzyła, o ile wzrosną emerytury Polaków. Zobacz, na jaką podwyżkę możesz liczyć.

Najbardziej ucieszą się ci, którzy pobierali minimalne świadczenie - do tej pory wynosiło zaledwie 882,56 zł brutto. Po potrąceniu podatku w kieszeni zostawało emerytom niespełna 760 złotych na przeżycie miesiąca. Od marca 2017 r. rząd podniesie najniższe emerytury o ponad 12 proc. i wyniosą one 1000 zł brutto (854 na rękę). Taką samą kwotę otrzymają również Polacy pobierający renty rodzinne i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

"Podwyższenie najniższej emerytury do 1000 zł oznaczać będzie, że najniższa emerytura w 2017 r. stanowić będzie 50 proc. minimalnego wynagrodzenia" - podkreśliło Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie wydanym po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów, na którym zapadła decyzja o waloryzacji.

ycipk-3pmb1t

Tak wielkiej różnicy nie odczują natomiast ci emeryci, którzy pobierali świadczenie w wyższej kwocie. I tak na przykład emerytura w wysokości 2 tys. zł wzrośnie o zaledwie 14,6 zł brutto, 3 tys. zł - o 21,9 zł, a 4 tys. zł - o 29,2 zł.

Na poniższej infografice sprawdzisz, na jaką podwyżkę możesz liczyć za nieco ponad cztery miesiące.

Podziel się

Dla większości emerytów zmiany będą zatem śladowe i waloryzacja wyniesie ok. 0,7 proc. Rządzący zwracają jednak uwagę, że gdyby zachować dotychczasowe tempo wzrostu świadczeń, to najubożsi otrzymaliby zaledwie 6,44 zł podwyżki.

ycipk-3pmb1t

Wzrosną też renty socjalne - z 741,35 zł do 840 zł oraz najniższe renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy - z 676,75 zł do 750 zł. Podwyższone zostaną więc świadczenia dla ok. 800 tys. emerytów i rencistów pobierających pieniądze z FUS, dla 285 tys. osób pobierających renty socjalne oraz dla ok. 350 tys. osób ubezpieczonych w KRUS.

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która we wtorek została przyjęta przez rząd, trafi teraz do prac parlamentarnych.

Rosnąca popularność BlaBlaCar jest faktem. Sprawdź, czemu się to opłaca!

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3pmb1t

ycipk-3pmb1t
ycipk-3pmb1t