Trwa ładowanie...

Od poniedziałku wypłaty dla funkcjonariuszy za nadgodziny w czasie Euro

Od poniedziałku wypłacane będą funkcjonariuszom służb podległych MSW
pieniądze za nadgodziny podczas zabezpieczania Euro 2012

Od poniedziałku wypłaty dla funkcjonariuszy za nadgodziny w czasie EuroŹródło: PAP
dj2jwr8

Od poniedziałku wypłacane będą funkcjonariuszom służb podległych MSW pieniądze za nadgodziny podczas zabezpieczania Euro 2012. Minister finansów podpisał wniosek ministra spraw wewnętrznych i uruchomił na ten cel ponad 16,5 mln z rezerwy celowej - poinformowało MSW.

"Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki wystąpił w tej sprawie do ministra finansów 28 sierpnia. Wniosek jest już podpisany. W sumie funkcjonariusze policji, straży pożarnej, Biura Ochrony Rządu oraz Straży Granicznej podczas zabezpieczania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej wypracowali prawie 711 tys. nadgodzin. Najwięcej policjanci - ponad 356 tys." - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Z uruchomionej puli najwięcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na wypłaty dla policjantów - ponad 8 mln 370 tys. zł i strażaków - 7 mln 240 tys. zł. Funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu otrzymają ponad 744 tys. zł, a funkcjonariusze Straży Granicznej ponad 192 tys. zł.

Na nadgodziny funkcjonariuszy podczas Euro 2012 zabezpieczono w budżecie na 2012 r. 20 mln zł. W sierpniu poszczególne służby przedstawiły szefowi MSW swoje wyliczenia, z których wynika, że w sumie koszt nadgodzin wyniósł 16 mln 547 tys. zł.

dj2jwr8

"Pozostała w rezerwie celowej kwota - prawie 3,5 mln zł - zostanie przeznaczona na sfinansowanie wydatków policji związanych z zabezpieczeniem turnieju Euro 2012" - powiedziała Woźniak. Jak dodała, w następnym tygodniu policja powinna przedstawić swoje propozycje w tym zakresie. Być może będą to np. wydatki związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem czy paliwem.

Z danych ministerstwa wynika też m.in., że najwięcej nadliczbowych godzin na służbie spędzili policjanci - 356 tys. 656 oraz strażacy - 315 tys. 606. Funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu wypracowali 30 tys. 455 nadgodzin, a strażnicy graniczni 8 tys. 134 nadgodziny.

W sumie przez trzy tygodnie trwania turnieju Euro 2012 w Polsce rozegrano 15 meczów w czterech miastach-gospodarzach: Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu. Najdłużej kibiców gościła Warszawa, w której na Stadionie Narodowym rozegrano trzy mecze grupowe z udziałem drużyn Polski, Rosji i Grecji oraz jeden z ćwierćfinałów i półfinał. Trzy mecze "polskiej" grupy zostały też rozegrane we Wrocławiu. W Gdańsku swoje mecze rozgrywała grupa C, czyli drużyny Hiszpanii, Włoch, Irlandii i Chorwacji. W Gdańsku odbył się również mecz ćwierćfinałowy Niemcy - Grecja. Natomiast w Poznaniu odbyły się trzy mecze fazy grupowej z udziałem Irlandii, Chorwacji i Włoch.

Przy zabezpieczeniu turnieju zaangażowani byli funkcjonariusze komend wojewódzkich policji, w szczególności z Gdańska, Krakowa, Lublina, Poznania, Wrocławia, Rzeszowa oraz Komendy Stołecznej Policji. W zabezpieczaniu mistrzostw brały również udział służby podległe ministrowi obrony narodowej, w tym około 1 tys. 200 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej.

Jak po Euro 2012 informowało MSW, każdego dnia turnieju nad bezpieczeństwem kibiców i reprezentacji narodowych czuwało w miastach gospodarzach m.in. ok. 6 tys. policjantów. Podczas meczu Polska-Rosja oraz Rosja-Grecja liczba zaangażowanych sił w Warszawie wzrosła odpowiednio do 14 i 16 tys. funkcjonariuszy.

MA

dj2jwr8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj2jwr8