Od września wejdą europejskie książeczki czystości

Polska Izba Gospodarczej Czystości proponuje firmom sprzątającym wyposażenie osób w nich zatrudnionych w tzw. europejskie książeczki pracownika, zawierające m.in. historię odbytych szkoleń i przebieg pracy. Pierwsze książeczki mają zostać wydane we wrześniu; nie są obowiązkowe, ale zdaniem prezesa Izby ułatwiłyby staranie się o pracę.

Prezes PIGCz. Marek Kowalski tłumaczył podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie, że w wydawanych przez Izbę książeczkach znajdą się m.in.: historia odbytych przez pracownika szkoleń, przebieg pracy, zdobyte uprawnienia, kwalifikacje, referencje i wykonane badania specjalistyczne (np. przez sanepid).

Dane będą zapisane po polsku i angielsku po to, aby Polacy mogli łatwiej znaleźć pracę również za granicą. Jak mówił Kowalski, o wprowadzeniu książeczek mówią dyrektywy UE. "Na razie zbieramy zamówienia od chętnych firm" - tłumaczył Kowalski. Koszt jednej książeczki to 2,70 zł.

Posiadanie tych dokumentów nie jest obowiązkowe; jak podkreślił Kowalski, mają one m.in. "zastąpić sterty papierów, które pracownicy muszą kompletować dla pracodawcy, u którego ubiegają się o posadę". Pytany o to, czy Izba będzie dążyć do tego, by posiadanie książeczek stało się w Polsce obowiązkiem, Kowalski odparł, że nie, bo "Izba nie ma takiej możliwości sprawczej".

_ W UE i w niektórych związkach zawodowych w Polsce jest tendencja, aby te dokumenty stały się obowiązkowe nie tylko w naszej, ale także w innych branżach. Naszym zamysłem jest na razie jednak to, by one zostały wprowadzone. Chcielibyśmy, by wszyscy pracownicy je posiadali _" - ocenił Kowalski.

Członek rady Polskiej Izby Gospodarczej Czystości Krzysztof Poznański podkreślił, że firmy, które do tej pory złożyły zamówienia na książki pracownicze, chcą je na razie wydawać najbardziej zasłużonym pracownikom. _ Można wnioskować, że będzie to dla coś w rodzaju wyróżnienia dla najlepszych za dobrą pracę i ich kwalifikacje, dzięki temu będą mogli dostać więcej zamówień, znaleźć lepszą pracę _ - tłumaczył.

Europejskie książeczki pracownicze otrzymywać będą jedynie legalnie zatrudnieni pracownicy. Jak ocenił prezes Polskiej Izby Gospodarczej Czystości, to właśnie wśród osób sprzątających jest w Polsce największy odsetek osób zatrudnionych "na czarno".

_ Dlatego pierwsze książeczki już we wrześniu trafią do firm z tej branży _ - tłumaczył. W jego opinii osoby sprzątające, zatrudniane nielegalnie, nie posiadające takich książeczek, z czasem będą traktowane jak osoby bez odpowiednich kwalifikacji.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)