Odpracują swoje długi za czynsz komunalny
W Jeleniej Górze idą na rękę lokatorom. Będą mogli odpracować zadłużenie
Jelenia Góra chce pomóc ludziom, którzy wpadli w kłopoty i nie płacą czynszu. - Coraz częściej lokatorzy pytają, czy mogą część zaległości odpracować - przyznaje Krystyna Jankowiak-Witek, dyrektorka Zakładu Gospodarki Lokalowej "Południe". - Lokatorzy tracą pracę, nie mają pieniędzy, a chcą być w porządku wobec zarządcy -tłumaczy dyrektorka.
A zaległości czynszowe wynoszą już ponad 10 mln zł. Rekordziści mają nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych długu. Do tej pory administracja mogła najwyżej rozłożyć dług na raty na podstawie ugody z niepłacącym lokatorem. - Teraz to się zmieni - zapowiada Jerzy Lenard, wiceprezydent Jeleniej Góry. - Dłużnicy będą mogli zostać zatrudnieni w ramach robót publicznych - wyjaśnia. Pieniądze, które zarobią pójdą na spłatę czynszu. Jeleniogórski magistrat w ramach współpracy z miejscowym urzędem pracy zaproponuje im np. sprzątanie klatek schodowych, prace porządkowe w mieście czy małe remonty i naprawy w kamienicach.
Zdaniem Janusza Jędraszko, prezesa Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych to dobry pomysł. - Chętni na pewno się znajdą, a korzyści z tego będą obopólne i dla miasta i dla ludzi - uważa Jędraszko. Z podobnych rozwiązań korzystają inne miasta w regionie.
W Bolesławcu dłużnicy mogą odpracować swoje zaległości, sprzątając wokół kamienic i bloków.
4 zł
Tyle kosztuje metr kwadratowy za czynsz w mieszkaniu komunalnym w Jeleniej Górze
Dzieje się to na zasadzie umowy-zlecenia. Władze Świebodzic zachęcają ludzi do spłaty czynszu umorzeniem części długu. Ci, którzy się na to zdecydują, zapłacą tylko połowę zaległości. Taki sposób sprawdzali też w Świdnicy, bo wcześniejszy pomysł wpisu do Krajowego Rejestru Długu i wizyt windykatora w mieszkaniu niewiele dał. Dlatego w Świdnicy postawiono na abolicję czynszową.
Akcja trwała prawie rok. Długu mógł się pozbyć każdy, kto w ciągu 6 miesięcy zapłacił przez trzy kolejne miesiące czynsz oraz wniósł inne opłaty związane z umową najmu lokalu. Skorzystało z tego ponad 1200 osób.
Kto skorzysta
Z możliwości odpracowywania zadłużenia będą mogli skorzystać tylko bezrobotni. Będą zatrudniani w ramach robót publicznych lub prac interwencyjnych. O tym, kto konkretnie zostanie na nie wysłany, zadecydują urzędnicy z jeleniogórskiego magistratu. Po przeanalizowaniu sytuacji materialnej skierują dłużnika do Powiatowego Urzędu Pracy, z którym będą na bieżąco współpracować. Już wkrótce samorząd przeprowadzi akcję informacyjną wśród lokatorów budynków komunalnych. Potem zainteresowani powinni zgłaszać się w Zakładach Gospodarki Lokalowej "Północ" lub "Południe", w zależności który z nich zarządza ich kamienicą.