Odreagowanie na rynkach
W dniu wczorajszym pomimo dość pozytywnych danych dotyczących osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych, sprzedaży domów na rynku wtórnym oraz wyższego od prognozy indeksu wskaźników wyprzedzających, giełdy w USA zanurkowały ustanawiając minimum na poziomie 1121 punktów.
Sytuacja ta pociągnęła za sobą spadki na innych zagranicznych indeksach akcji. Złoty osłabił się względem innych walut. Żnikował również EURUSD.
W dniu dzisiejszym spodziewamy się lekkiego odreagowania wczorajszych spadków. Na indeksie S&P500 poziom oporu to 1136. Jego przełamanie będzie sygnałem do otwarcia długiej pozycji. Z kolei przełamanie wsparcia tj. 1121 punktów będzie sygnałem do otwarcia krótkiej pozycji.
Warto zwrócić uwagę na dane z USA, publikowane o godzinie 14:30 (zamówienia na dobra trwałego użytku) oraz 16:00 (sprzedaż nowych domów).
Para EURPLN po przebiciu krótkoterminowej linii trendu spadkowego, kontynuuje wzrost. Najbliższym poziomem oporu są okolice 4,0166. Z kolei poziom wsparcia to 3,9350 (krótkoterminowa linia trendu spadkowego) oraz 3,9107 (78,6% zniesienia Fibonacciego ostatnich wzrostów).
Na wykresie dziennym pary EURUSD widoczna jest formacja zasłony ciemniej chmury, sugerująca możliwą kontynuacją wczorajszych spadków. Poziomem oporu jest 1,3440. Przełamanie tego poziomu będzie zanegowaniem formacji spadkowej i sygnałem do otwarcia długiej pozycji. Poziomem wsparcia jest 1,3285.
Para GBPUSD od kilku sesji znajduje się w umiarkowym trendzie wzrostowym podążając po krótkoterminowej linii trendu wzrostowego. Kurs jednak nadal znajduje się pod oporem na poziomie 1,5728, który stanowi 61,8% zniesienia Fibonacciego ostatnich spadków. Zamknięcie świecy powyżej 1,5728 może przyspieszyć wzrosty na tej parze walutowej.
Na parze USDJPY obserwowaliśmy w dniu wczorajszym dynamiczny wzrost z poziomu 84,38. W dniu dziejszym jen japoński umacania sie i konsoliduje się w kluczowe strefie 84,02 - 84,38 (50% i 61,8% zniesienia Fibonacciego). W tym obszarze przebiega również górna linia kanału spadkowego, która stanowi poziom wsparcia. Zdecydowane wybicie z tego obszaru będzie sygnałem do otwarcia pozycji.
Kamil Oziemczuk