Trwa ładowanie...
d3bndus
22-03-2016 10:23

OECD zaleca Polsce dalsze inwestycje w infrastrukturę i podnoszenie umiejętności

Warszawa, 22.03.2016 (ISBnews) - W Polsce utrzymuje się solidny wzrost gospodarczy, bezrobocie spada, ale niezbędne są dalsze inwestycje w infrastrukturę i umiejętności w celu podtrzymania nieustannej poprawy poziomu życia, jakości środowiska i dobrobytu, stwierdza Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w swoim najnowszym "Przeglądzie Gospodarczym Polski".

d3bndus
d3bndus

Przegląd przedstawiony został dzisiaj w Warszawie przez główną ekonomistkę OECD Catherine L. Mann oraz wicepremiera Polski Mateusza Morawieckiego, w roku, w którym przypada 20. rocznica przystąpienia Polski do OECD.
"W przeglądzie podkreślono ogromne postępy osiągnięte w ostatnim dwudziestoleciu na drodze do konwergencji z państwami o wyższym poziomie dochodów, ale wskazano także przeszkody, które trzeba jeszcze pokonać, takie jak umocnienie zatrudnienia i jakości miejsc pracy, poprawa środowiska biznesowego i rozwój infrastruktury, a także zapewnienie zdrowych finansów publicznych" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

OECD uważa, że Polska zrobiła znaczne postępy odkąd przystąpiła do OECD 20 lat temu i osiągnęła tak wysoki poziom dobrobytu i jakości życia, jakiego nie doświadczyła nigdy dotąd.

"W czasie, gdy większość państw zmagała się ze skutkami światowego kryzysu gospodarczego, polska gospodarka notowała silny wzrost i zmniejszenie bezrobocia. Obecnie Polska powinna tak dobrać instrumenty polityczne, aby wspierać transformację w kierunku gospodarki opartej na zaawansowanych technologiach i umiejętnościach, co sprawi, że wzrost będzie jeszcze większy, bardziej ekologiczny i sprzyjający włączeniu społecznemu" - powiedziała Mann, cytowana w komunikacie.

Taki program reform oraz priorytety polityczne nowego rządu, w tym nowy dodatek na dziecko, zakładają wyższe wydatki.

d3bndus

"Aby pomóc to sfinansować, przegląd OECD proponuje możliwości przeprowadzenia szeroko zakrojonej reformy podatkowej, w tym likwidację obniżonej stawki podatku VAT i zwolnień z tego podatku, większe zastosowanie podatku od nieruchomości i podatku ekologicznego, a także umocnienie administracji skarbowej" - czytamy dalej w materiale.

Według przeglądu, rozwój umiejętności doprowadzi do wzrostu produktywności i zatrudnienia. Nieustanna poprawa dostępu do edukacji przedszkolnej, skuteczniejsze wsparcie słabszych uczniów, a także lepsze włączenie szkoleń w miejscu pracy do kształcenia zawodowego to kwestie, które będą miały największe znaczenie.

"W celu lepszego inwestowania w infrastrukturę Polska powinna bardziej uwzględniać kryteria z zakresu ochrony środowiska i zdrowia w procesie wyboru i oceny projektów, zapewnić stabilne finansowanie infrastruktury transportu publicznego i jej utrzymania, a także poprawić warunki ramowe inwestowania w energię ze źródeł odnawialnych. Udzielanie wsparcia władzom lokalnym w realizacji projektów infrastrukturalnych oraz umocnienie lokalnych zdolności zarządzania usprawniłyby rozwój infrastruktury" - zaleca także OECD.

(ISBnews)

d3bndus
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bndus