Trwa ładowanie...
d3crqa5

Oferta publiczna GPW możliwa w II kwartale 2009 - Chyczewski

16.10.Warszawa (PAP) - Do oferty publicznej Giełdy Papierów Wartościowych może dojść w drugim kwartale 2009 roku - powiedział w czwartek w telewizji TVN CNBC Biznes Michał...
Share
d3crqa5

16.10.Warszawa (PAP) - Do oferty publicznej Giełdy Papierów Wartościowych może dojść w drugim kwartale 2009 roku - powiedział w czwartek w telewizji TVN CNBC Biznes Michał Chyczewski, wiceminister skarbu.

"Jeśli tylko Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy tę sprawę (wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP ustawy o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi - PAP) w terminie umożliwiającym wejście w życie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi w okolicach stycznia-lutego, to wtedy czulibyśmy się na tyle komfortowo, by myśleć o przeprowadzeniu tej transakcji np. w drugim kwartale" - poinformował Chyczewski.

Pod koniec września prezydent RP skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP ustawy z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw.

d3crqa5

"Nie jest tak, że w każdym kwartale warunki do przeprowadzania ofert publicznych są takie same. Są tzw. okna. I pierwszym takim oknem będzie drugi kwartał, ewentualnie początek trzeciego. Wówczas będą najbardziej komfortowe warunki do przeprowadzenia takiej transakcji" - wyjaśnił wiceminister.

Według założeń MSP w pierwszym etapie prywatyzacji GPW do nowych inwestorów trafi od 60,57 do 65,67 proc. akcji spółki, z czego od 25 do 35 proc. stanowić będzie oferta publiczna, a reszta to oferta prywatna, kierowana do 50 krajowych i międzynarodowych instytucji finansowych.

Ponieważ w ofercie publicznej sprzedawane będą akcje nieme, bez prawa głosu na WZA, po ofercie Skarb Państwa zejdzie poniżej progu 50 proc. udziałów w kapitale zakładowym GPW, ale zachowa ponad 50 proc. głosów na WZA spółki. (PAP)

morb/ asa/

d3crqa5

Podziel się opinią

Share
d3crqa5
d3crqa5