Trwa ładowanie...

Ofiary błędnych diagnoz lekarskich domagają się odszkodowań. Sądy przyznają coraz większe kwoty

Pacjenci mówią dość i coraz częściej walczą o swoje z polską służbą zdrowia. Z roku na rok prokuratorzy mają więcej pracy przy wnioskach związanych z błędami medycznymi. Najczęstsze przyczyny to nieprawidłowa diagnoza, przedwczesny wypis i niewykonanie badań.

Ofiary błędnych diagnoz lekarskich domagają się odszkodowań. Sądy przyznają coraz większe kwotyŹródło: PAP
d46fdoh

Dziennik „Rzeczpospolita” informuje, że w 2017 r. sądy w Polsce przyznały 13 mln zł rekompensaty poszkodowanym przez lekarzy, a samych zgłoszonych wniosków do prokuratury było o 45 proc. więcej niż rok wcześniej. Za to kwoty zadośćuczynień i odszkodowań wzrosły o 70 proc.

Co jest powodem rosnących statystyk? Eksperci zauważają, że stajemy się bardziej świadomym społeczeństwem i wzrasta liczba prawników specjalizujących się w tej dziedzinie odszkodowań. Ludzie przestają milczeć i nie chcą być ofiarą błędnie wydanychh diagnoz lekarskich, głównie w małych miastach.

Jak czytamy w „Rz”, w 2017 r. pieniądze wypłacono 81 osobom na kwotę w sumie 13,5 mln zł, dla porównania trzy lata wcześniej było to ok. 8 mln zł. – Nawet jeśli jest wzrost, to nie rewolucyjny, tylko ewolucyjny – mówi radca prawny, Jolanta Budzowska.

d46fdoh

- Ludzie nie chcą już milcząco przyjmować bycia ofiarą błędów lekarskich czy diagnostycznych. Widoczne stają się też bardziej kompensacyjne zadośćuczynienia. Sądy zmierzają w kierunku, że odszkodowanie ma być in plus odczuwalne dla poszkodowanego – tłumaczy adwokat Przemysław Rosati, dla „Rz”.

Zobacz też: "Włoski kryzys może być początkiem armagedonu" - dr A. Bartoszewicz w "Money. To się liczy"

Szpitale często potrafią przyznać, że mogło dojść do błędu lekarzy, ale zwlekają z ustaleniem sumy odszkodowania. Chcą długich i kosztownych procesów, które wymagają przesłuchiwań świadków, co może trwać latami. Natomiast prywatne placówki robią to chętniej. Nie chcą medialnego szumu wokół siebie i wolą szybko wyjaśniać takie sprawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d46fdoh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46fdoh