Trwa ładowanie...
d36d9ov
d36d9ov
alkohol

Ogłoszono przetarg na szczeciński Polmos

Przetarg na Szczecińską Wytwórnię Wódek Polmos ogłosił we wtorek jej syndyk. Majątek firmy wyceniono na blisko 50 mln zł.
Share
d36d9ov

Jak napisano w ogłoszeniu o przetargu zamieszczonym na stronach wytwórni, sprzedaż ma nastąpić z wolnej ręki. Syndyk chce także, by firma została sprzedana w całości. Na złożenie ofert chętni mają 60 dni.

W maju ub.r. Sąd Okręgowy w Szczecinie zdecydował o upadłości likwidacyjnej Szczecińskiej Wytwórni Wódek "Polmos" S.A. Zadłużonemu Polmosowi nie udało się przeprowadzić zamierzonej upadłości układem z wierzycielami.

Szczeciński Polmos jest zadłużony na ponad 40 mln zł. Głównymi wierzycielami firmy są: Izba Celna, Bank Gospodarki Żywnościowej i Urząd Skarbowy.

d36d9ov

Główną przeszkodą w zawarciu układu była decyzja szczecińskiej Izby Celnej, która stwierdziła, iż rezygnacja z części wierzytelności, które ma u niej Polmos, może być uznana przez Komisję Europejską za pomoc publiczną.

Narastający dług był główną przeszkodą w trwających od 10 lat próbach prywatyzacji. Aby ratować firmę, w grudniu 2008 r. zarząd spółki złożył wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. W marcu 2009 r. Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum wydał postanowienie o upadłości z możliwością zawarcia układu, wyznaczając jednocześnie zarządcę. W sierpniu tego roku została opublikowana lista wierzycieli.

Układu z wierzycielami nie udało się przeprowadzić. W styczniu 2010 r. zarządca sądowy złożył wniosek o upadłość likwidacyjną zakładu, do której sąd się przychylił w maju.

Szczeciński Polmos produkował "Starkę". W jego piwnicach o powierzchni ok. 3 tys. m kw. wódka ta nadal leżakuje.

Zakład jest jedną z najstarszych polskich firm w Szczecinie - działa od 1946 roku. Zatrudniał w latach 60. ponad 400 pracowników. Obecnie załoga liczy ok. 20 osób zdolnych w każdej chwili uruchomić produkcję.

d36d9ov

Podziel się opinią

Share
d36d9ov
d36d9ov