Trwa ładowanie...

Ograniczony dostęp do opieki paliatywnej. NIK rozpoczął kontrolę od Bydgoszczy

Jednej czwartej pacjentów w woj. kujawsko-pomorskim ograniczono liczbę porad lekarskich lub wizyt pielęgniarskich - ustalił NIK, który rozpoczął właśnie kontrolę krajowego systemu opieki paliatywnej i hospicyjnej. Oddział NFZ w Bydgoszczy jako największy został skontrolowany jako pierwszy.

Ograniczony dostęp do opieki paliatywnej. NIK rozpoczął kontrolę od BydgoszczyŹródło: Agencja Gazeta, fot: Małgorzata Kujawka
d5bek4j
d5bek4j

NIK podał, że siedmiu z trzydziestu przebadanych osób ograniczono liczbę porad lekarskich lub wizyt pielęgniarskich. Innym pacjentom zaś odebrano opiekę psychologa lub ograniczono możliwości wykonywania badań USG i RTG, mimo że powinno być to zagwarantowane w ramach opieki paliatywnej.

Bydgoszcz wydaje na opiekę paliatywaną blisko 67 mln zł (jesto jedna z najwyższych kwot w kraju), ale mimo to - alarmuje Izba - wciąż wszyscy potrzebujący nie są objęci opieką domową.

NIK wytknał oddziałowi NFZ, że praktycznie nie wie, ilu osobom potrzebna jest opieka paliatywna i w jakim zakresie. - Nie jest też możliwe dokładne ustalenie liczby pacjentów, którym ograniczono prawo do godnej śmierci w warunkach domowych, bo oddział NFZ nie prowadzi takich analiz. Od trzech lat - ze względu na zniesienie obowiązku prawnego w tym zakresie - nie zbiera też danych o osobach oczekujących na objęcie pomocą - czytamy w informacji Izby.

d5bek4j

Kontrolerzy uznali, że oddział mógłby mieć lepszą wiedzę, gdyby zbierał informacje o czasie oczekiwania pacjentów na świadczenia, kontrolował świadczeniodawców pod kątem np. prawidłowości kwalifikowania pacjentów do udzielania świadczeń oraz weryfikował zgłaszane nadwykonania oraz przyczyny niewykonania limitu świadczeń.

- Kontrola wykazała, że w obecnej sytuacji oddział NFZ w Bydgoszczy nie jest w stanie określić rzeczywistego zapotrzebowania na świadczenia, a w związku z tym optymalnie zaplanować środków na ich zaspokajanie - podkreśla NIK.

Zobacz też: E-recepta do zrealizowania w każdej aptece pod koniec roku

Kontrola pokazała za to, że sprzęt jest sprawny, a personel ma odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. NIK podkreśla, że świadczeniodawca z własnej inicjatywy dodatkowo pomagał chorym. Opiekunki np. sprzątały mieszkania, robiły zakupy, czy towarzyszyły pacjentom na spacerach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d5bek4j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5bek4j