Olbrzymie podwyżki cen w 2011 roku, nawet o 50 proc.
Rok 2011 będzie rokiem wielkich podwyżek cen towarów w Polsce. Za niektóre produkty może nam przyjść zapłacić nawet do 50 proc. więcej - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Powodem wyższych cen nie jest tylko podwyższony od nowego roku podatek VAT, ale także najwyższe od 20 lat ceny surowców na światowych rynkach. Co zdrożeje najbardziej?
Żywność
Kawa podrożała w ciągu dwóch lat o 163 proc., kukurydza o 100 proc., a ryż jest droższy o 72 proc. wobec początku 2009 roku. Słabe były zbiory rzepaku, warzyw, słonecznika czy owoców. Nic więc dziwnego, że ceny żywności wystrzelą w górę.
Jedne z największych podwyżek dotkną produkty pszenne. Mogą one zdrożeć nawet o 20 proc. Droższe będą również warzywa i owoce, które już teraz do najtańszych nie należą.
- Kolejny nieurodzaj spowoduje nawet 50-proc. podwyżki - mówi Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Żywności.
Z powodu wzrostu cen paszy w drugiej połowie roku możemy zaobserwować podwyżki cen mięsa o 5 proc. Nie ominą one również cen słodyczy, po tym jak cukier wzrósł do poziomu najwyższego od 30 lat.
Najmniej zdrożeją produkty mleczne.
Tezę o wzroście żywności potwierdza również Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
- Żywność zdrożeje w tym roku o 5-6 proc., największych podwyżek należy się spodziewać w pierwszym kwartale, a w drugim dynamika wzrostu zmaleje - poinformowała w środę PAP.
Zdaniem ekspertki, wzrost cen, miał uzasadnienie m.in. w czynnikach podażowych - produkcja np. owoców była w 2010 r. niższa o ok. 20 proc., wpływ miało też podniesienie VAT. Ceny rosły także z powodu informacji medialnych, które zapowiadały podwyżki. W efekcie wielu producentów podniosło ceny licząc na uzyskanie większej marży.
Ubrania i elektronika domowa
Z powodu dramatycznego wzrostu cen bawełny - o 368 proc. wobec początku 2009 roku - wzrosną ceny tekstyliów. Na razie poszły w górę o 10 proc., ale do końca roku spodziewany jest wzrost nawet o 20-30 proc.
Wzrost cen miedzi na światowych rynkach (do ponad 10 tys. dolarów za tonę) przekłada się natomiast na wzrost cen sprzętów elektronicznych (AGD). Mogą one pójść w górę nawet o 10 proc.
Paliwa
Rosnące ceny ropy naftowej na światowych rynkach powodują wzrost cen paliw. Tylko w 2010 roku poszły one w górę o 165 proc. i przekraczały 100 dolarów za baryłkę. Za litr benzyny na stacjach płacimy średnio 4,90 zł, a za ON - 4,70 zł.
- W skali roku możemy się spodziewać dalszego realnego wzrostu cen detalicznych o ok. 20-30 groszy - mówi Rafał Zywert, analityk rynków terminowych BM REFLEX.
Ten z kolei wzrost generuje wzrost kosztów transportu towarów.
Do innych produktów, które zdrożeją możemy zaliczyć prąd (w górę o ok. 5-7 proc.) czy czynsze (podwyżka o około 5-10 proc.).
Nie będą natomiast drożeć sprzęty RTV, głównie telewizorów. To zasługa producentów, którzy co roku prezentują nowe modele. Również spodziewany jest spadek cen mieszkań, o około 2 proc.