Olejniczak: sprawa Stoczni Gdańsk dla komisji skarbu, a nie śledczej

Przebieg prywatyzacji Stoczni Gdańsk powinna
zbadać raczej sejmowa Komisja Skarbu Państwa, a nie komisja
śledcza - uważa szef klubu Lewicy Wojciech Olejniczak.

Propozycję powołania sejmowej komisji śledczej w sprawie prywatyzacji Stoczni Gdańsk złożył w poniedziałek wiceszef Solidarności Stoczni Gdańsk Karol Guzikiewicz po wysłuchaniu poniedziałkowej debaty premiera Donalda Tuska z przedstawicielami związków zawodowych ze Stoczni. Solidarność i OPZZ nie wzięły udziału w debacie.

_ Są odpowiednie komisje w Sejmie, myślę tu o komisji skarbu i wszystkie dokumenty (dotyczące Stoczni Gdańsk) powinny zostać przedstawione; to nie są dokumenty tajne _ - powiedział Olejniczak dziennikarzom w Sejmie.

Jak dodał, jeżeli były jakieś nieprawidłowości w sprawie prywatyzacji stoczni w Gdańsku, to powinna zająć się nimi prokuratura i Najwyższa Izba Kontroli.
_ Robienie ciągle zadymy wokół tych spraw wcale nie służy procesowi przekształceń _- ocenił szef klubu Lewicy.

_ W tej sprawie, jeżeli miałaby być powołana komisja śledcza to najpierw trzeba znać przynajmniej jedną, dwie poszlaki: co tam się takiego wydarzyło, kto jaką przewinę ma. Bez takich choćby poszlak, trudno zwoływać komisję śledczą _- zaznaczył Olejniczak.

Jego zdaniem stoczniowców - zamiast komisji śledczej - powinien interesować przede wszystkim problem pracowników swego zakładu.
_ Ile miejsc pracy po przekształceniach, jakie to będą miejsca pracy, jak będą one opłacane. To są pytania, które stoczniowcy powinni zadawać rządowi _ - podkreślił Olejniczak.

Guzikiewicz, a także inni związkowcy z Solidarności i OPZZ oglądali debatę premiera w telewizji przed bramą stoczni. W debacie udział wzięli przedstawiciele dwóch innych stoczniowych związków zawodowych: Okrętowca i Związku Zawodowego Inżynierów i Techników.

Zdaniem Guzikiewicza premier kłamał w czasie debaty; podał nieprawdziwe informacje dotyczące pomocy publicznej dla stoczni. Jak mówił Guzikiewicz, według przedstawicieli Stoczni Gdańskiej cała pomoc wyniosła 80 mln zł, a pomocy efektywnej było około 33 mln zł. Z kolei szef rządu podał, że Stocznia Gdańska otrzymała "mniej więcej 600-700 mln złotych" pomocy publicznej.

Źródło artykułu:PAP
Gdańskstoczniaolejniczak

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)