Trwa ładowanie...
d4j661o
d4j661o

Olszewski: 150 mln euro na bezpieczeństwo na drogach (krótka3)

W perspektywie unijnej 2014-2020 na bezpieczeństwo na drogach przeznaczono 150 mln euro - poinformował po posiedzeniu rządu wiceszef MiR Paweł Olszewski. Dodał, że w Polsce powinna powstać specjalna instytucja zajmująca się tym bezpieczeństwem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4j661o

"Mamy cały system działań, który ma zapewnić bezpieczeństwo na polskich drogach. Korzystając z doświadczeń innych państw, (...) z drugiej strony analizując i wyciągając wnioski choćby z raportu Banku Światowego, Najwyższej Izby Kontroli będziemy podejmowali działania zmierzającego do tego, aby ustanowić w Polsce instytucję wiodącą ds. zarządzania bezpieczeństwem na drogach" - powiedział Olszewski, który jest jednocześnie pełnomocnikiem rządu ds. regulacji i harmonizacji obszaru bezpieczeństwa transportu i ruchu drogowego.

Dodał, że wkrótce gotowe będą konkretne rozwiązania legislacyjne dotyczące powołania jednej komisji państwowej badającej wypadki transportowe. "Będzie ona połączona z dotychczasowych trzech komisji - badania wypadku lotniczych, morskich, kolejowych. (...) Będzie też pion dotyczący badania katastrof w ruchu drogowym" - wyjaśnił.

Podkreślił, że w ramach obecnej perspektywy finansowej UE na bezpieczeństwo na drogach przeznaczone będą konkretne środki. "Jest to 150 mln euro. To kwota niebagatelna" - powiedział.

d4j661o

Zapowiedział przegląd oznakowania na drogach. Jak mówił, oznakowanie autostrady powinno być przygotowane nie dla urzędników, którzy projektowali drogę, ale dla uczestników ruchu. "Ma być czytelne, przejrzyste i każdy kto jedzie musi wiedzieć, gdzie jedzie. Stąd będziemy dokonywali przeglądów tego oznakowania" - powiedział.

Dodał, że również na drogach samorządowych problemem jest "nadmierne oznakowanie" lub "oznakowanie wzajemnie się wykluczające". "To stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym" - ocenił. W tym przypadku - jak mówił - również zostanie dokonany przegląd. "Docelowo będziemy chcieli wprowadzić rozwiązania zmierzające do odpowiedzialności zarządcy dróg za nieprawdziwości oznakowania" - powiedział.

Jak powiedział, Główny Inspektorat Transportu Drogowego zwiększy też liczbę mobilnych stacji kontroli pojazdów. "W Polsce są tylko dwie takie stacje. Zdecydowanie za mało. Przynajmniej jedna stacja powinna być na jedno województwo, aby miało to sens" - mówił.

d4j661o

Podziel się opinią

Share
d4j661o
d4j661o