Trwa ładowanie...
d3zy8a3
26-02-2016 16:55

Olsztyn/ Za 2,3 mln zł powstanie projekt stadionu miejskiego

Za 2,3 mln zł powstanie projekt stadionu miejskiego w Olsztynie; ma powstać w miejscu obecnego obiektu Stomilu. Budowa stadionu, której koszt szacuje się na 60 mln zł, będzie możliwa jednak dopiero po zapewnieniu finansowania - podał prezydent Olsztyna.

d3zy8a3
d3zy8a3

W piątek warszawska pracownia PIG Architekci, która wygrała konkurs na wizualizację stadionu podpisała umowę z prezydentem Olsztyna Piotrem Grzymowiczem na przygotowanie projektu wykonawczego i budowlanego.

W ostatnim czasie pracownia PIG Architekci zaprojektowała stadion Górnika w Zabrzu, a teraz, poza olsztyńskim, realizuje zadanie dla chorzowskiego Ruchu.

"Rozpoczynamy od przygotowania inwestycji, a następnie można przejść do realizacji, mając zapewnione finansowanie. Finansowanie ma pochodzić w części z naszego budżetu, a także z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. O tym będziemy jednak mogli myśleć dopiero wówczas, gdy będziemy mieć projekt i niezbędne pozwolenia"- powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Obecny stadion, na którym pierwszoligowy klubu Stomil Olsztyn rozgrywa mecze, jest w złym stanie technicznym. Powstał w 1978 roku na dożynki centralne odbywające w Olsztynie. Właścicielem obiektu jest miasto a zarządza stadionem Ośrodek Sportu i Rekreacji. W 2015 roku zainstalowano sztuczne oświetlenie, bo był to warunek dopuszczenia obiektu do rozgrywek przez PZPN.

d3zy8a3

Według wizji architektów nowy olsztyński stadion ma być symbolem Olsztyna i nawiązywać do historii regionu.

"Fasada ma przypominać mur pruski a na konstrukcję stalową ilustrującą ten motyw, ma być nałożona ażurowa siatka z podświetleniem. Na stadionie mają odbywać się nie tylko mecze piłkarskie, ale także imprezy miejskie np. koncerty a zatem podczas każdej imprezy będzie można poprzez iluminację zmieniać charakter obiektu"- powiedział Michał Lah z zarządu PIG Architekci.

Poza stadionem pracownia zaprojektuje także otoczenie o powierzchni 5 hektarów: boisko treningowe pełnowymiarowe oraz boiska do gry w siatkówkę czy koszykówkę oraz plac przed stadionem.

"W naszym zamyśle plac ma przypominać polodowcową pradolinę z jeziorem, do którego wytyczonymi ciągami, niczym rzekami, schodzą się kibice"- wyjaśnił architekt. W pobliżu przewidziano miejsce na parking na 600 miejsc, hotel oraz obiekt usługowy.

d3zy8a3

Obiekt sportowy ma powstawać w kilku etapach. Pierwszy to rozbiórka obecnej trybuny krytej oraz trybuny przy ul. Leonharda, a następnie budowa w ich miejscu nowej widowni na ponad 5,5 tys. miejsc. Później możliwe będzie rozszerzenie zadania o kolejne trybuny - północną i południową od al. Piłsudskiego, które mają pomieścić do 12 tys. widzów, ale projektanci przewidują możliwość dobudowania trybun na koronie stadionu, co może zwiększyć liczbę miejsc nawet do 15 tys.

d3zy8a3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zy8a3