Trwa ładowanie...

Operatorzy kablowi nie chcą udostępniać swojej infrastruktury

W ogłoszonej wczoraj nowej strategii regulacyjnej prezes UKE Magdalena Gaj zapowiedziała, że rozważa wprowadzenie rozwiązania, dzięki któremu firmy będą udostępniać sobie nawzajem wybudowaną samodzielnie światłowodową infrastrukturą dostępową.

Share
Operatorzy kablowi nie chcą udostępniać swojej infrastruktury
Źródło: Jupiterimages
d2tlcgi

Dotyczyć ma to zarówno operatorów telekomunikacyjnych jak i telewizji kablowych. Pozwoli to na lepsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury i zmniejszanie dzięki temu kosztów nowych inwestycji. Operatorzy telewizji kablowych, zrzeszeni w Polskiej Izbie Komunikacji Elektronicznej, nie chcą do tego dopuścić i wystąpili do prezydenta Bronisława Komorowskiego o niepodpisywanie znowelizowanej właśnie ustawy Prawo telekomunikacyjne. PIKE chce zablokować wejście w życie art.139 Prawa telekomunikacyjnego (zgodnego z Dyrektywami UE), który umożliwi prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej zobowiązywanie operatorów do udostępniania infrastruktury teletechnicznej. Dotychczas tylko Telekomunikacja Polska była zobowiązana do udostępniania swojej kanalizacji innym operatorom, żeby mogli wprowadzać do niej swoje kable.

Wcześniej przeciwko art. 139 wypowiadała się także Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, ale wczoraj podczas IX Forum Usług Szerokopasmowych Mirosław Suszek z zarządu Netii (będącej członkiem KIGEiT) oświadczył, że udostępnianie do wykorzystania kanalizacji teletechnicznej innych operatorów to jeden z czynników, który będzie rozwijał rynek telekomunikacyjny.

Prezes UKE zapowiedziała rozpoczęcie na początku przyszłego roku konsultacji modelu działania tego przepisu.

d2tlcgi

Podziel się opinią

Share
d2tlcgi
d2tlcgi