Opłata za wywóz śmieci uzależniona od zużycia wody. Większość badanych przeciwna temu rozwiązaniu
Coraz więcej gmin przychyla się do pomysłu, aby uzależnić opłaty za wywóz odpadów od ilości zużytej wody. Jak pokazuje badanie zlecone przez WP i money.pl, niemal 60 proc. ankietowanych nie zgadza się z takim rozwiązaniem. Popiera je z kolei mniej niż co czwarty badany.
Choć pomysł powiązania opłat za wywóz śmieci z ilością zużytej wody nie jest niczym nowym, to w ostatnich miesiącach coraz przychylniej spoglądają na niego samorządowcy. W grudniu takie rozwiązanie wejdzie w życie w Warszawie, od sierpnia wywóz odpadów jest rozliczany w ten sposób w Markach, a od początku tego roku - w Krynicy. Natomiast w Szczecinie rozwiązanie to funkcjonuje już od 8 lat.
A w kolejce są inne samorządy. Od nowego roku system wejdzie w życie w Zamościu, a rok później - w Olsztynie. Nad wprowadzeniem tego mechanizmu prace rozpoczął również prezydent Sosnowca, jednak zaniechał ich po kilku dniach.
Ten sposób liczenia opłat budzi kontrowersje. Korzysta z niego głównie miejski skarbiec, bo wpływy znacznie wzrastają. A to oznacza, że mieszkańcy muszą zapłacić więcej.
Zobacz: Wywóz śmieci. "Pracujemy nad przepisami, by wywóz był tańszy"
- Jak ostrzegaliśmy, lawinowo rosnące w całym kraju koszty gospodarki odpadami sprawiły, że mieszkańcy będą musieli płacić więcej za śmieci - tłumaczył wiceprezydent stolicy Michał Olszewski. Z wyliczeń money.pl wynika, że w stolicy na nowym systemie opłat za wywóz odpadów skorzystają wyłącznie single.
Zapytaliśmy Polaków - za pośrednictwem panelu Ariadna - co sądzą o pomyśle powiązania opłat za wywóz śmieci z ilością zużytej wody. Badani zdecydowanie sprzeciwili się takiemu mechanizmowi.
Przeciwko temu rozwiązaniu opowiedziało się 58 proc. zapytanych. Zdecydowany sprzeciw wyraziło 42 proc. Z tym rozwiązaniem zgadza się zaledwie 17 proc. zapytanych. Zdecydowane poparcie dla tego systemu opłat wyraziło zaledwie 5 proc. Co czwarty natomiast nie ma żadnego zdania o tym pomyśle.
Podobne poparcie w każdej grupie wiekowej
We wspólnym badaniu money.pl oraz Wirtualnej Polski chcieliśmy sprawdzić również, jak rozkłada się poparcie dla tego mechanizmu ze względu na wiek. Najwięcej jego przeciwników - bo aż 60 proc. - znalazło się w grupie wiekowej 25-44 lat. Jednocześnie w tej grupie pomysł popiera nieco więcej niż co szósty badany.
Z kolei najwięcej zwolenników znalazło się grupie wiekowej powyżej 45. roku życia. Nie można tutaj jednak mówić o sporym poparciu, bowiem za powiązaniem opłat za wywóz śmieci z zużyciem wody zgadza się 17 proc. zapytanych w tym wieku. Zarazem 57 proc. osób w wieku 45+ określa się jako przeciwnicy tego rozwiązania.
Badanie w panelu Ariadna zostało przeprowadzone na próbie 1069 osób w wieku od 18 lat wzwyż metodą CAWI. Trwało od 16 do 19 października 2020 r.