Trwa ładowanie...
dnpfhbz

"Opłaty półkowe" są niezgdone z prawem

Jeronimo Martins Dystrybucja (JMD) nie miał prawa pobierać od swoich dostawców tzw. "opłat półkowych" - stwierdził Sąd Apelacyjny w Poznaniu. Sąd zdecydował, że właściciel sieci sklepów detalicznych "Biedronka" musi zapłacić byłemu kontrahentowi, współwłaścicielce firmy Bogart z Olsztyna ponad 400 tys. zł.
Share
dnpfhbz

_ Sąd apelacyjny podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji o odszkodowaniu na rzecz właścicielki firmy _ - poinformował wiceprezes sądu apelacyjnego w Poznaniu Jerzy Geisler.

W maju poznański sąd orzekł, że współwłaścicielce firmy, która współpracowała z JMD, należy się zwrot 181 tys. zł pobieranych przez właściciela sieci sklepów "Biedronka". Wraz z odsetkami jest to ponad 400 tys zł.

Lech Obara reprezentujący firmę Bogart powiedział, że JMD stosowało wobec dostawców niezgodne z prawem "opłaty półkowe".

dnpfhbz

_ Wielkie sieci wprowadziły u siebie taki zwyczaj, że płacąc za kupowany towar wymagały od dostawców opłat za marketing, gazetki, usługi logistyczne. Wymyślali szereg różnych platności. Tymczasem zgodnie z prawem jest zakaz pobierania innych opłat niż marża handlowa. Do 2002 roku takie praktyki były nieuczciwością kupiecką, potem weszło odpowiednie, regulujące takie zjawiska prawo _ - powiedział PAP Obara.

Według niego decyzja poznańskiego sądu będzie miała wpływ na inne sprawy prowadzone przez stowarzyszenie przeciwko działającym w Polsce sieciom handlowym.

JMD nie skomentowała na razie decyzji sądu.

dnpfhbz

Podziel się opinią

Share
dnpfhbz
dnpfhbz