Opole/ Jednostki naukowe chcą budować centra badawcze
Uniwersytet Opolski, Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej Blachownia z Kędzierzyna-Koźla i Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Opolu starają się o unijne dofinansowanie na utworzenie trzech centrów badawczych. W opolskim RPO jest na ten cel 12 mln euro.
30.10.2015 16:35
Uniwersytet Opolski (UO) ma zamiar realizować projekt dotyczący utworzenia Międzynarodowego Centrum Badawczo-Rozwojowego na rzecz rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego pn. Rewitalizacja Królewskiej Akademii Nauk w Prószkowie; Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej (ICSO) Blachownia - budowę i wyposażenie Regionalnego Centrum Badań Pilotażowych; a Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych (ICMB) projekt pt. Zintegrowane Centrum Technologii Materiałów Budowlanych i Gospodarki Odpadami - poligon szkoleniowo-wdrożeniowy instalacji półtechnicznych Opolskiego Centrum Transferu Innowacji.
Urząd marszałkowski woj. opolskiego poinformował, że te trzy projekty - z pięciu złożonych w sumie - otrzymały już pozytywne oceny recenzentów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). W piątek w opolskim urzędzie marszałkowskim odbyło się spotkanie poświęcone projektowi UO z władzami regionu oraz partnerami projektu - m.in. Politechniką Opolską czy Opolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego. Marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła mówił na spotkaniu, że pozytywna ocena resortu nauki daje "zielone światło" do prowadzenia nad nim dalszych prac.
Wszystkie trzy przedsięwzięcia mają być realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) woj. opolskiego i będą ujęte w tzw. Kontrakcie Terytorialnym woj. opolskiego. W rozmowie z PAP zastępca dyrektora Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych opolskiego urzędu marszałkowskiego Tomasz Hanzel tłumaczył, że zanim ostatecznie zostaną one wpisane do Kontraktu, muszą przejść dwuetapowy nabór.
W pierwszym etapie muszą one uzyskać pozytywną opinię właśnie resortu nauki i NCBR. Takie decyzje już wydano, ale - jak zastrzegł Hanzel - zgodnie z uwagami recenzentów, którzy zostali wynajęci przez NCBR, opolskie jednostki naukowe muszą swe projekty jeszcze poprawić, głównie w zakresie "styku nauki z przedsiębiorcami". "Trzeba np. udowodnić, iż sprzęt który chce zakupić dana instytucja, ma służyć do prowadzenia badań i analiz na rzecz konkretnych przedsiębiorców, i że to zostanie wykorzystane w przedsiębiorstwach" - powiedział. "Dopiero po tej ostatecznej, pozytywnej ocenie resortu będzie możliwość złożenia wniosków do RPO, co nastąpi najprawdopodobniej w przyszłym roku" - dodał.
Na piątkowym spotkaniu podczas rozmowy z mediami kanclerz UO Ewa Rurynkiewicz zapewniła, że UO nawiązał już w związku z projektem współpracę m.in. z większymi zakładami i przedsiębiorcami z branży rolnej, Kombinatem Rolnym Kietrz, Opolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, ale też Politechniką Opolską.
UO na Międzynarodowe Centrum Badawczo-Rozwojowe na rzecz rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego w Prószkowie będzie wnioskować do RPO o dofinansowanie w wysokości 8,5 mln euro. Przedsięwzięcie to ma polegać na przebudowie i rewitalizacji obiektów dawnej Królewskiej Akademii Pomologicznej w Prószkowie, wyposażeniu jej w aparaturę naukowo-badawczą czy sprzęt komputerowy. W centrum badania prowadzić ma multidyscyplinarny zespół naukowców specjalizujący się m.in. w biologii molekularnej, rolnictwie ekologicznym, agrobotanice, gleboznawstwie czy mikrobiologii rolniczej. Dzięki Centrum i transferowi wiedzy i technologii do gospodarki ma wzrosnąć m.in. konkurencyjność na rynku.
ICSO na Regionalne Centrum Badań Pilotażowych chce pozyskać 5,5 mln euro. Ma ono zostać wyposażone w specjalistyczną aparaturę i urządzenia. Dzięki temu przedsięwzięciu ICSO ma mieć możliwość weryfikacji w skali przemysłowej opracowanych technologii, co ma przełożyć się m.in. na wzrost komercjalizacji i zastosowania innowacyjnych rozwiązań w polskich przedsiębiorstwach.
ICiMB natomiast liczy na 2,1 mln euro na utworzenie Zintegrowanego Centrum Technologii Materiałów Budowlanych i Gospodarki Odpadami. W ramach jego realizacji zaplanowano modernizację budynków i magazynów ICiMB na potrzeby stanowisk laboratoryjnych, instalacji półtechnicznych oraz pilotażowych.