Trwa ładowanie...
dv6imt3

Opole/ Porozumienie instytucji otoczenia biznesu

Tworzenie wspólnej oferty usług dla firm z woj. opolskiego czy wspieranie ich rozwoju np. w zakresie eksportu, innowacji, czy korzystania z unijnego wsparcia - to główne cele porozumienia o współpracy, które podpisały Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki i instytucje otoczenia biznesu.

Share
dv6imt3

Sygnatariuszami dokumentu, podpisanego we wtorek w siedzibie podlegającego samorządowi wojewódzkiemu Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) - poza samym Centrum - są: Loża Opolska Business Centre Club; Izba Gospodarcza "Śląsk" i Opolska Izba Gospodarcza.

"To porozumienie ma pomóc w zacieśnieniu współpracy i usprawnieniu przepływu informacji na temat pełnej, dostępnej w naszym regionie palety usług instytucji otoczenia biznesu dla firm" - zaznaczył marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Jak dodał, choć Opolszczyzna w ostatnim czasie z powodzeniem rywalizowała o nowych inwestorów - zyskując nowe miejsca pracy i nowe możliwości biznesowe dla przedsiębiorców - to jednak w sąsiedztwie silnych gospodarczo regionów musi szukać dodatkowych przewag, które będą uatrakcyjniać ofertę dla biznesu. "Takim atutem może być dobry klimat i współdziałanie instytucji otoczenia biznesu oferujących szeroką pomoc dla przedsiębiorców" - ocenił marszałek.

dv6imt3

Porozumienie, ma służyć m.in. właśnie tworzeniu szerokiej palety usług na rzecz firm z woj. opolskiego; wspieraniu rozwoju przedsiębiorstw np. w obszarze innowacji, promocji nowoczesnych technologii, eksportu, wykorzystywania środków unijnych, optymalizacji procesów produkcyjnych czy rozwoju zasobów ludzkich. Sygnatariusze porozumienie mają informować się wzajemnie o trendach, tendencjach i oczekiwaniach przedsiębiorców zrzeszonych w poszczególnych instytucjach oraz podejmować wspólne działania.

W ramach współpracy mają być np. organizowane wspólne seminaria czy konferencje dla przedsiębiorców oraz wspólne projekty i przedsięwzięcia wspierające rozwój współpracy między instytucjami otoczenia biznesu i między przedsiębiorstwami.

OCRG zobowiązało się m.in. do informowania o ofercie adresowanej do firm oraz możliwościach i warunkach korzystania ze wsparcia. Centrum ma informować o dostępnych źródłach finansowania rozwoju w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Opolskiego oraz o źródłach informacji o innych programach regionalnych i krajowych. Izby natomiast zadeklarowały np. pomoc w prowadzeniu konsultacji z firmami w sprawach dotyczących działalności OCRG.

Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono podkreślił, że współpraca sygnatariuszy porozumienia ma już miejsce. Podpisany dokument ma ją natomiast usprawnić. Zaznaczył, że na potrzebę skoordynowania współpracy opolskich instytucji otoczenia biznesu, do których należy też OCRG, zwrócili uwagę przedsiębiorcy.

dv6imt3

Pierwsze wspólne działania miały miejsce jeszcze przed podpisaniem porozumienia. Np. w kwietniu br. OCRG wraz z opolskimi izbami gospodarczymi zorganizowało I Opolskie Forum Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze. Z kolei w czerwcu, wraz z Lożą Opolską BCC, zorganizowało warsztaty dotyczące budowania konkurencyjności w Grodźcu. "Pól współpracy i współdziałania widzimy wiele, więc i wspólnych inicjatyw z pewnością nie zabraknie" - zapewnił Wrzeciono.

dv6imt3

Podziel się opinią

Share
dv6imt3
dv6imt3