Trwa ładowanie...
d3pt4oh
17-02-2015 17:50

Opole/ Wpłynęło 36 wniosków dotyczących inwestycji w dzielnicach

Doposażenie placów zabaw, doświetlenie skwerów i przejść dla pieszych, remonty chodników - o realizację takich np. zadań z puli pieniędzy przeznaczonych dla dzielnic zawnioskowały do opolskiego ratusza zarządy rad tych dzielnic. Łącznie złożono 36 wniosków.

d3pt4oh
d3pt4oh

Budżet, który w roku 2015 miasto Opole zarezerwowało na zadania realizowane na wniosek dzielnic, to milion złotych. W ramach tej puli każda z 9 opolskich dzielnic, w których działają rady dzielnic, ma do dyspozycji kwotę 100 tys. zł. Jak wyjaśniła w rozmowie z PAP we wtorek rzeczniczka opolskiego urzędu miasta Alina Pawlicka-Mamczura pozostałe po takim podziale 100 tys. zł stanowić ma rezerwę na dofinansowanie zadań przekraczających ustalone dla dzielnic kwoty.

Rzeczniczka podała, że wnioski dotyczące zadań, które mają być jeszcze w tym roku zrealizowane w ramach tych kwot, zarządy rad dzielnic mogły składać do 13 lutego. Wśród 36 wniosków, które ostatecznie złożono, były np. dotyczące tworzenia terenów rekreacyjnych, doposażenia placów zabaw, zakupu ławeczek czy koszy na śmieci albo tworzenia siłowni na świeżym powietrzu. "Dużo wniosków dotyczy też zadań z zakresu infrastruktury drogowej, np. budowy czy remontu chodników albo doświetlenia skwerów, ulic, przejść dla pieszych" - wymieniła Pawlicka-Mamczura.

Zastępca przewodniczącego zarządu dzielnicy Szczepanowice-Wójtowa Wieś Marek Cholewa powiedział PAP, że jego dzielnica złożyła w sumie trzy wnioski. Dotyczyły one budowy placu rekreacyjno-wypoczynkowego, remontu kładki dla pieszych nad torami kolejowymi oraz rewitalizacji terenu rekreacyjnego przy os. Dambonia. Dwa wnioski Szczepanowic-Wójtowej Wsi - ten dotyczący naprawy kładki i rewitalizacji terenu przy os. Dambonia - zakładają, że pieniądze, o które wnioskuje zarząd dzielnicy, mają być jej wkładem własnym do realizacji kosztowniejszej inwestycji. "Jeśli nie zostanie to zaakceptowane, zrobimy w ramach tych dwóch zadaniach tyle, ile będzie można z dostępnych pieniędzy" - dodał Cholewa.

Pawlicka-Mamczura wyjaśniła, że zebrane do piątku wnioski zostaną niezwłocznie przekazane do odpowiednich wydziałów i jednostek urzędu miasta, które mają ocenić je m.in. pod względem merytorycznym, prawnym czy finansowym - choćby w zakresie kosztorysów poszczególnych zadań. Urzędnicy mają na to 14 dni. Potem ocenione wnioski zostaną przekazane radom dzielnic, które muszą je - jak wyjaśniała rzeczniczka - przyjąć uchwałami. Uchwały te rady dzielnic do 6 marca przekażą do ratusza. Zatwierdzone w ten sposób zadania mają być zrealizowane przez miasto do końca roku.

d3pt4oh

Przewodniczący opolskiej rady miasta Marcin Ociepa z klubu Razem dla Opola podkreślił w rozmowie z PAP, że miasto chce realizować "politykę mnożenia narzędzi służących partycypacji obywatelskiej". Stąd - jak zaznaczył - obok puli przeznaczonej na zadania realizowane w ramach budżetu obywatelskiego także pieniądze zarezerwowane na zadania dla rad dzielnic. Dodał, że pieniądze dla dzielnic w ramach budżetu miasta są rezerwowane po raz czwarty. "Zaczynaliśmy od kwoty 400 tys. złotych, którą potem z roku na rok zwiększaliśmy ją do 700 tys., 750 tys. i - w tym roku - do miliona zł" - wyliczał Ociepa.

Tłumaczył, że w jego opinii podział pieniędzy na zadania w ramach budżetu obywatelskiego, gdzie o wyborze konkretnych projektów do realizacji decydują w głosowaniu mieszkańcy, preferuje większe projekty i duże dzielnice. "Zadania tych mniejszych, mniej licznych dzielnic, mogłyby nigdy nie być zrealizowane, bo przegłosować je mogą przy budżecie obywatelskim mieszkańcy 3-4 bloków z dużych osiedli" - wyjaśnił.

W Opolu funkcjonuje dziewięć rad dzielnic: w Bierkowicach, Nowej Wsi Królewskiej, Gosławicach, Grudzicach, Zakrzowie, Groszowicach, Grotowicach, we Wróblinie oraz Szczepanowicach - Wójtowej Wsi.

d3pt4oh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pt4oh