Trwa ładowanie...
d4fvo4v
08-11-2016 14:35

Opolskie/ 40 mln zł na innowacje w przedsiębiorstwach

Na początek grudnia Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) planuje drugi nabór innowacyjnych projektów przygotowywanych przez firmy. W pierwszym naborze w połowie 2016 r. rozdysponowano 90 mln zł. Teraz do podziału jest 40 mln zł.

d4fvo4v
d4fvo4v

Według wtorkowej informacji OCRG w zapowiadanym naborze firmy będą mogły dostać wsparcie na budowę, rozbudowę czy zakup wyposażenia dla zaplecza badawczo-rozwojowego (ma ono służyć rozwojowi działalności innowacyjnej firm), a także na finansowanie procesu powstawania innowacji od pomysłu do rynku lub jego wybranych elementów (nie może to być jednak np. wyłącznie tzw. pierwsza produkcja).

Zgłaszane projekty będą musiały mieścić się w tzw. inteligentnych specjalizacjach woj. opolskiego (technologie chemiczne, budownictwo i drewno, przemysł maszynowy i metalowy, przemysł energetyczny; w tym OZE, technologia rolno-spożywcza, zdrowa żywność). Zainteresowane firmy muszą posiadać plany dotyczące prac B+R. Premiowane mają być projekty ograniczające oddziaływanie na środowisko, w tym m.in. ograniczające emisję substancji szkodliwych.

O dofinansowanie będą mogły wnioskować małe i średnie przedsiębiorstwa działające w regionie. Dopuszczono udział w naborze dużych firm, ale tylko, jeśli wyniki badań i rozwoju zostaną rozpowszechnione w gospodarce regionalnej. W przypadku dużych firm premiowane mają być projekty prowadzone we współpracy z mniejszymi podmiotami czy organizacjami pozarządowymi i instytucjami badawczymi.

Maksymalny poziom dofinansowania projektów będzie mógł sięgnąć 70 proc. Kwotowo będzie mieściło się ono w przedziale 0,5-10 mln zł. Planowany termin rozstrzygnięcia naboru to czerwiec 2017 r. "Tak, jak w przypadku wszystkich dotychczasowych naszych naborów, będziemy się oczywiście starać, by i ten został rozstrzygnięty wcześniej, niż przewiduje harmonogram" - zapewnił dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

d4fvo4v

Ogółem środki Regionalnego Programu Operacyjnego woj. opolskiego na lata 2014-2020 to blisko 950 mln euro. Na innowacje w przedsiębiorstwach w tym okresie przeznaczonych ma być ok. 61,6 mln euro; na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu - ponad 160 mln euro.

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) to jedna z tzw. instytucji pośredniczących we wdrażaniu opolskiego RPO (obok Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Związku ZIT).

OCRG prowadzi nabory wniosków w tzw. działaniach obejmujących: innowacje w przedsiębiorstwach, nowe produkty i usługi w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), współpracę gospodarczą i promocję, efektywność energetyczną w mieszkalnictwie, odnawialne źródła energii, efektywność energetyczną w MSP oraz infrastrukturę usług społecznych. Dysponuje środkami Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Według wcześniejszych informacji pula unijnego wsparcia dla przedsiębiorców z woj. opolskiego dostępna w tegorocznych naborach wniosków ogłaszanych przez OCRG ma wynieść ok. 260 mln zł.

d4fvo4v

Ponad 87,8 mln zł z tej kwoty zarząd woj. opolskiego rozdysponował już w sierpniu br. rozstrzygając pierwszy tegoroczny nabór na innowacje w przedsiębiorstwach. Firmy złożyły w nim 54 wnioski na łączną wartość dofinansowania ok. 180 mln zł. Do dofinansowania wybrano wówczas 27 projektów o wartości prawie 187,3 mln zł.

Wśród największych przedsięwzięć było zgłoszone przez spółkę Ustronianka stworzenie pilotażowej linii technologicznej do kompletacji opakowań transportowych do zamówień specjalnych, która ma wykorzystywać innowacyjny, zrobotyzowany system (projekt za 16,9 mln zł, w tym 5,2 mln zł z UE).

Podobną wartość ma zaproponowany przez spółkę WT&T Polska projekt badań przemysłowych i prac rozwojowych w celu opracowania kompleksowej i efektywnej technologii przetwarzania surowców odpadowych z oczyszczalni ścieków do wytwarzania energii elektrycznej, cieplnej lub chłodu z jednoczesną całkowitą utylizacją odpadów (16,2 mln zł, w tym 10 mln zł z UE).

Inne dofinansowane w tym naborze projekty dotyczyły m.in. opracowania innowacyjnych płytek betonowych czy badań dot. możliwości zastąpienia antybiotyków w hodowli drobiu probiotykami i wyselekcjonowanymi ekstraktami ziołowymi.

d4fvo4v

Zakończony w kwietniu br. pierwszy nabór na innowacje w przedsiębiorstwach w woj. opolskim miał być - zgodnie z regulaminem - rozstrzygnięty w listopadzie br. Wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, Centrum przyspieszyło jednak oceny wniosków i szybciej podało wyniki.

W czerwcu OCRG ogłosiło też nabór dotyczący tzw. infrastruktury usług społecznych - trwający do 18 lipca. Na początku listopada br. zarząd woj. śląskiego wybrał 14 projektów o wartości ponad 143 mln zł do dofinansowania 73,6 mln zł. Dzięki nim w regionie ma powstać: 388 miejsc opieki całodobowej, 232 miejsca opieki dziennej oraz 211 tzw. mieszkań chronionych.

OCRG przeprowadziło też już w tym roku nabór: na wsparcie technologii informacyjno-komunikacyjnych w przedsiębiorstwach (pula 17,4 mln zł); do 10 listopada prowadzi jeszcze nabór projektów dot. nowych produktów i usług w małych i średnich firmach na obszarach przygranicznych (pula 16 mln zł). Na początek grudnia Centrum przygotowuje też nabór dot. efektywności energetycznej w MSP (niespełna 16 mln zł; dla wybranych powiatów).

Według zapowiedzi władz woj. opolskiego do końca tego roku chcą one zakontraktować 30 proc. funduszy tamtejszego RPO i wypłacić 10 proc. tych środków.

d4fvo4v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fvo4v