Trwa ładowanie...
d8zjt4x
10-02-2016 06:35

Opolskie/ Będą pieniądze na opiekę żłobkową i opiekunów dzieci do lat 3

Pieniądze na wydłużenie czasu pracy żłobków, zwiększenie liczby miejsc w żłobkach czy finansowanie pracy opiekunów dzieci do lat 3 będą mogły zdobyć gminy w konkursie, który w drugim kwartale tego roku ogłosi WUP w Opolu. W puli konkursu będzie 10 mln zł.

d8zjt4x
d8zjt4x

Jak powiedziała PAP wicedyrektor opolskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy Milena Piechnik konkurs ten ma pomóc w godzeniu życia prywatnego i zawodowego, zwłaszcza rodzicom małych dzieci. Ma to być możliwe dzięki zwiększeniu dostępności do miejsc opieki nad małymi dziećmi, np. w żłobkach czy poprzez zatrudnianie opiekunów.

"Działanie to ma służyć temu, by jak największe grupy osób, które sprawują opiekę nad dziećmi, wróciły na rynek pracy" - zaznaczyła wicedyrektor opolskiego WUP wyjaśniając, że często powodem tego, iż rodzice nie pracują, bywa właśnie niewystarczająca dostępność miejsc opieki nad dziećmi.

Pieniądze, które mają być rozdysponowane w konkursie, będą pochodzić z puli Regionalnego Programu Operacyjnego woj. opolskiego na lata 2014-2020, ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Dofinansowanie ma wynieść 85 proc. Środki te nie będą mogły być wykorzystane na zadania inwestycyjne, a tylko na cele związane z np. tworzeniem miejsc pracy, aktywizacją zawodową czy pokryciem kosztów opieki.

Piechnik przyznała, że konkurs ten może być dla gmin okazją do wykorzystania kadry przeszkolonej w projekcie "Powrót do zatrudnienia", który opolski WUP realizował w latach 2013 - 2015, także za pieniądze unijne. "W kryteriach, które dotyczą nowego konkursu zapisaliśmy nawet, że dodatkowe punkty będzie można zdobyć, jeśli ktoś nawiąże do zatrudnienia wyszkolonych opiekunek" - dodała Piechnik.

d8zjt4x

W projekcie "Powrót do zatrudnienia uczestniczyło 35 gmin - na 71 gmin ogółem w woj. opolskim. W jego ramach - jak podała Piechnik - szkolenia przeszło 609 osób w całym województwie, a 361 spośród nich do tej pory pracuje - w żłobkach lub jako opiekunowie dzieci do lat 3.

Projekt "Powrót do zatrudnienia" wart był blisko 20 mln zł i realizowano go w ramach Specjalnej Strefy Demograficznej - programu woj. opolskiego, który ma zapobiegać wyludnianiu się regionu. Z jednej strony miał pomóc znaleźć pracę osobom, które mogły zostać opiekunami dzieci; z drugiej dać szansę na powrót do pracy rodzicom tych dzieci. Celem projektu było podniesienie poziomu aktywności zawodowej i zdolności do podjęcia zatrudnienia przez osoby przeszkalane. Miały one zdobyć nowe kwalifikacje, wiedzę i kompetencje oraz doświadczenie niezbędne do podjęcia zatrudnienia w zawodzie opiekuna dziennego dzieci do lat 3.

W Opolu w sumie zatrudnionych było ponad stu opiekunów z projektu "Powrót do zatrudnienia". Obecnie wciąż pracuje 67, bo miasto zdecydowało się przedłużyć ich zatrudnienie i wyłożyć na to pieniądze. Osoby te będą jednak pracować najpóźniej do końca lutego. Potem muszą same szukać pracodawców.

Naczelnik wydziału polityki społecznej urzędu miasta Opola Dariusz Sołek poinformował PAP, że miasto wie o planowanym przez WUP nowym konkursie, który ma pomóc w godzeniu życia prywatnego i zawodowego. Jak powiedział - urząd czeka na ostateczne wytyczne i zamierza z konkursu skorzystać. Liczy, że uda się pozyskać dofinansowanie np. na żłobki, kluby dziecięce, ale też właśnie zatrudnienie opiekunów dzieci do lat 3.

"Chcielibyśmy wykorzystać potencjał ukształtowany w ramach poprzedniego konkursu, widzimy taką potrzebę. Tym bardziej, że większość tych osób ma już też doświadczenie w nim zdobyte" - uznał Sołek.

d8zjt4x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8zjt4x