Trwa ładowanie...
d15jadk
03-10-2015 07:50

Opolskie/ Cykl spotkań dla firm zainteresowanych pieniędzmi z UE na innowacje

Cykl spotkań dla firm zainteresowanych pieniędzmi z UE na innowacje, a działających w branżach mieszczących się w tzw. inteligentnych specjalizacjach regionu, zorganizowały władze woj. opolskiego. Omawiane są na nich m.in. proponowane kryteria oceny wniosków.

d15jadk
d15jadk

Pierwsze spotkanie z cyklu - dla branży energetycznej - odbyło się w połowie września na opolskim Metalchemie. Potem miało miejsce również spotkanie dla branży technologii budowlanych, a w mijającym tygodniu władze województwa oraz Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) spotkały się z firmami branży metalowo-maszynowej oraz branży drzewno-meblarskiej.

Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono powiedział PAP, że kolejne spotkanie - zaplanowane na 16 października - skierowane będzie do branży rolno-spożywczej i odbędzie się w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. W drugiej połowie października ma się natomiast odbyć spotkanie dla branży chemicznej w Kędzierzynie-Koźlu.

Wrzeciono tłumaczył, że II kwartale 2016 roku planowany jest nabór w ramach unijnych pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na innowacje w firmach. "To jeden z ważniejszych naborów jeśli chodzi o środki unijne dla przedsiębiorców. Planujemy, że w zakresie tego działania będzie się można ubiegać o bardzo duże kwoty dotacji, nawet do 7 mln złotych na jeden projekt" - wyjaśniał.

Dodał, że warunkiem niezbędnym, by starać się o te pieniądze, jest to by projekt wpisywał się w Regionalną Strategię Innowacji i dotyczył tzw. specjalizacji inteligentnych regionu. A że - jak dodał - obecnie ustalane są kryteria weryfikacji tych projektów, to postanowiono już poinformować o nich przedsiębiorców działających w branżach mieszczących się w ramach tzw. inteligentnych specjalizacjach regionu, konsultując z nimi jednocześnie te założenia.

d15jadk

"Zależy nam na tym, by w naszym regionie były realizowane innowacyjne projekty. Dlatego nie chcemy niczym zaskoczyć przedsiębiorców, którzy o te środki zechcą aplikować. Chcemy też znać ich opinie w tej kwestii" - mówił.

Członek zarządu woj. opolskiego Tomasz Kostuś, który uczestniczył w spotkaniach z przedsiębiorcami w tym tygodniu, zaznaczył w rozmowie z PAP, że sięganie po pieniądze na innowacje z puli środków unijnych nie będzie łatwe, bo np. trzeba będzie udowodnić transfer wiedzy z nauki do przemysłu.

"W związku z tym jest wiele pytań i wątpliwości firm. Dopiero pracujemy nad ostatecznymi kryteriami naborów w tych działaniach i chcielibyśmy wsłuchać się w głos przedsiębiorców, by przyjęte przez nas ostatecznie kryteria nie były oderwane od rzeczywistości" - podkreślił.

Wrzeciono dodał, że na spotkaniach OCRG informuje o proponowanych kryteriach oraz informuje, jakie kody Polskiej Klasyfikacji Działalności (tzw. PKD) mają być przyporządkowane do wskazanych w Strategii Innowacji regionalnych specjalizacji inteligentnych. Lista tych kodów ma być też w październiku upubliczniona na stronie internetowej OCRG.

d15jadk

"Wszystkie pojawiające się na spotkaniach uwagi i propozycje spisujemy i będziemy z nich na pewno wyciągać wnioski" - zapewnił szef OCRG. Powiedział np., że na jednym ze spotkań zwrócono uwagę, iż według założeń wyżej punktowana ma być współpraca z jednostkami naukowo-badawczymi z woj. opolskiego. Tymczasem, jak mówili przedsiębiorcy, w niektórych branżach takich specjalistów czy jednostek na Opolszczyźnie nie ma.

Woj. opolskie ma w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 blisko 945 mln euro. Na innowacje w przedsiębiorstwa w tym okresie przeznaczonych ma być w sumie ponad 61 mln euro, a ogólnie na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu ponad 160 mln euro.

d15jadk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15jadk