Trwa ładowanie...
d1q0h4r

Opolskie/ Pieniądze z UE na współpracę gospodarczą i promocję firm

Do 7 października opolskie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą składać wnioski o unijne dofinansowanie na wsparcie krajowej czy międzynarodowej współpracy gospodarczej oraz promocję firm, np. udział w targach. W puli naboru jest ponad 18 mln zł.

Share
d1q0h4r

Dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) Roland Wrzeciono powiedział PAP, że nabór ten początkowo miał trwać do 30 września, ale zarząd województwa przedłużył termin składania wniosków do 7 października. "Oznacza to, że do północy 7 października można przesyłać elektronicznie wnioski dotyczące takich działań firm, a najpóźniej w ciągu dwóch dni należy dostarczyć do nas wersję papierową" - tłumaczył Wrzeciono.

Pieniądze, które można uzyskać w ramach naboru na wsparcie współpracy gospodarczej i promocję firm, mogą być przeznaczone na realizację trzech typów projektów. Pierwszy to aktualizacja lub tworzenie nowych strategii rozwoju przedsiębiorstwa bądź nowego modelu biznesowego. Drugi to działania w zakresie tzw. wsparcia współpracy gospodarczej przedsiębiorstw w wymiarze krajowym i międzynarodowym (np. pozyskanie baz danych czy nawiązanie kontaktów krajowych czy międzynarodowych). Trzeci to promocja gospodarcza rozumiana jako np. udział w targach krajowych czy międzynarodowych, pokazach, misjach gospodarczych, itp.

"Zastrzeżenie jest jednak takie, że z pieniędzy na promocję gospodarczą nie można korzystać samodzielnie. Wniosek, który trafi do nas w ramach naboru, nie może przewidywać tylko udziału w targach. Działanie to musi być powiązane albo aktualizacją strategii czy sporządzeniem nowego modelu biznesowego, albo ze wzmocnieniem współpracy gospodarczej" - zaznaczył Wrzeciono.

d1q0h4r

Dodał również, że pula pieniędzy przewidziana na promocję gospodarczą (czyli np. udziału w targach czy misjach) może wynosić najwyżej 49 proc. kosztów kwalifikowanych całości składanego projektu. Z pieniędzy pozyskanych w ramach tego naboru można sfinansować np. koszty przygotowania materiałów promocyjnych na targi, stoisk targowych czy np. przelotu na taką imprezę, ale najwyżej dla 3 osób.

"Nowością i dla nas i dla przedsiębiorców w przypadku tego działania jest to, że projekt może być rozliczony na zasadzie ryczałtu" - dopowiedział Wrzeciono i przyznał, że nabór ten wzbudził duże zainteresowanie. "Mieliśmy w tej sprawie bardzo wiele zapytań" - dodał.

Zastępca dyrektora OCRG Małgorzata Adamska poinformowała, że pula unijnych pieniędzy przeznaczonych na wsparcie projektów w ramach tego naboru to ponad 18 mln zł. Zaznaczyła, że maksymalna wartość dofinansowania w tym działaniu może wynieść do 350 tys. zł, a poziom dofinansowania nie może przekroczyć 70 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych.

Nabór prowadzi OCRG. Przeznaczony jest on dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z terenu woj. opolskiego. W sumie w puli unijnych pieniędzy na lata 2014-2020, przeznaczonych na współpracę gospodarczą i promocję firm, zarezerwowano 8,7 mln euro.

Łącznie w Regionalnym Programie Operacyjnym woj. opolskiego na lata 2014-2020 jest blisko 945 mln euro, z czego 160 mln euro będzie przeznaczone na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu.

d1q0h4r

Podziel się opinią

Share
d1q0h4r
d1q0h4r