Trwa ładowanie...
19-07-2013 08:35

Opolskie: pracodawcy zalegają z wypłatami na ponad 2,1 mln zł

Inspekcja Pracy w Opolu ustaliła, że w pierwszych sześciu miesiącach tego roku
nieznacznie zmalała liczba pracodawców zalegających z wypłatami

Share
Opolskie: pracodawcy zalegają z wypłatami na ponad 2,1 mln zł
d29lvdu

Okręgowa Inspekcja Pracy w Opolu skontrolowała przestrzeganie przepisów dotyczących wypłaty wynagrodzeń w pierwszej połowie tego roku. Z pokontrolnego raportu wynika, że 52 pracodawców zalegało z wypłatą pensji. To o dwóch mniej niż przed rokiem. Wzrosła natomiast kwota zaległości z ponad 1,7 mln zł w I półroczu 2012 r. do ponad 2,1 mln zł w bieżącym roku. Po kontrolach OIP udało się wyegzekwować 540 tys. zł zaległych wynagrodzeń.

Wzrosła również liczba pracowników, którzy nie otrzymali należnych wynagrodzeń: z 1198 osób do 1287 osób. "W związku z naruszeniami przepisów dot. wypłaty wynagrodzeń i innych należności nałożyliśmy 94 mandaty na łączną kwotę ponad 111 tys. zł. Skierowaliśmy również 24 wnioski o ukaranie do sądu" - poinformował PAP rzecznik prasowy OIP w Opolu Łukasz Śmierciak.

d29lvdu

Inspektorzy pracy skontrolowali m.in. jedną z hurtowni na terenie Opolszczyzny. Ustalono liczne nieprawidłowości dotyczące wypłaty wynagrodzeń oraz czasu jazdy i odpoczynku 27 kierowców pracujących w tej firmie. Kwota należności przekroczyła 141 tys. zł brutto.

"Stwierdzono również zatrudnianie kierowców na podstawie umów zleceń na warunkach, w których winna być zawarta umowa o pracę. Nałożyliśmy karę w wysokości 20 tys. zł i skierowaliśmy do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, ponieważ stwierdziliśmy, że pracodawca miał na koncie firmowym pieniądze, z których mógł uregulować należności wobec pracowników, ale świadomie tego nie robił" - poinformował PAP Śmierciak.

Inspektorzy przeprowadzili również kontrolę w firmie budowlanej, w której nie wypłacono 40 pracownikom wynagrodzeń za pracę. Pracodawca zalegał z pensjami od stycznia 2012 r. do maja 2013 r. Właściciel firmy dobrowolnie poddał się karze w wysokości 7 tys. zł.(PAP)

d29lvdu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29lvdu
d29lvdu