Trwa ładowanie...

Opóźniona budowa gazoportu w Świnoujściu?

Jak wynika z informacji "Rzeczpospolitej", zagrożony jest termin oddania do użytku terminalu na skroplony gaz LNG w Świnoujściu. Instalacja ta ma uniezależnić Polskę od dostaw gazu z Rosji.

Opóźniona budowa gazoportu w Świnoujściu?Źródło: Jupiterimages
dg3c27d
dg3c27d

Jak wynika z informacji "Rzeczpospolitej", zagrożony jest termin oddania do użytku terminalu na skroplony gaz LNG w Świnoujściu. Prace są zaawansowane w 40 proc., a pod koniec 2012 r. powinny być w połowie. Opóźnienia powodują, że planowane oddanie inwestycji do użytku na koniec czerwca 2014 r. jest zdaniem gazety nierealne,a a nowy termin to początek 2015 r. Minister skarbu jednak te informacje dementuje.

Gazoport w Świnoujściu będzie gotowy w 2014 r.; zakładamy rozpoczęcie importu LNG do Polski w 2014 r. - powiedział w środę dziennikarzom minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Dodał, że opóźnienia w budowie zbiorników terminala są niewielkie.

- Patrzmy na to, co jest najistotniejsze. Najważniejsze są te dwa pierwsze zbiorniki, które będą wypełnione LNG. To opóźnienie (...) w tym przypadku jest bardzo niewielkie - powiedział.

Dodał, że ważniejsze jest bezpieczeństwo inwestycji niż "mówienie o dwóch miesiącach opóźnienia". - Sprawdzany jest każdy detal tej inwestycji, praktycznie każdy spaw - dodał.

Zadaniem spółki Polskie LNG S.A. jest budowa i eksploatacja terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu, który stanowi podstawę gazoportu. Powstanie terminalu LNG pozwoli na odbieranie gazu ziemnego drogą morską. Gazoport ma ruszyć w 2014 r. W pierwszym etapie eksploatacji pozwoli na odbiór 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.

dg3c27d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dg3c27d