Trwa ładowanie...
d24e5rp

Order Orła Białego kupiony przez MSZ to tylko kopia

Order Orła Białego kupiony przez MSZ na
internetowej aukcji za 6 tysięcy dolarów to XX-wieczna kopia, a
nie zabytek z XVIII stulecia, informuje "Dziennik". Dla resortu to
nie ma znaczenia, bo o wartości odznaczenia decyduje właściciel -
Ignacy Paderewski.

Share
d24e5rp

Rzeczywiste pochodzenie orderu ujawniła zamówiona przez resort ekspertyza. Według MSZ, został on wykonany między rokiem 1905 a 1929 na terenie Stanów Zjednoczonych, a nie w XVIII wieku, jak początkowo twierdzili przedstawiciele ministerstwa. Resort twierdzi, że order, choć kopia, należał do Paderewskiego.

Zdaniem historyków, nie można mieć pewności, że odznaczenie rzeczywiście należało do Paderewskiego. Nie ma na to twardych dowodów, na przykład zdjęć. Przeciwko świadczy również wynik ekspertyzy, według której był on często noszony. - A jest zasadą powszechnie przyjętą, że kawaler orderu Orła Białego, którym od 1921 r. był również Paderewski, nosi odznaczenie, które zostało mu przyznane, a nie kopię - mówi ekspert numizmatyczny jednego z dużych polskich muzeów.

Eksperci podważają również cenę, za którą resort kupił order. Według ich zgodnej opinii, jest on wart najwyżej cztery tysiące dolarów.

MSZ kupiło order we wrześniu na aukcji w portalu eBay od mieszkającego w Ameryce Północnej Polaka. Decyzję o zawarciu transakcji osobiście zatwierdził minister Radosław Sikorski.

d24e5rp

Podziel się opinią

Share
d24e5rp
d24e5rp