Trwa ładowanie...
drksnyc
15-09-2014 07:15

Organizacje pożytku publicznego łatwiej urządzą loterie fantowe

Jeszcze we wrześniu Sejm może uchwalić przepisy, które ułatwią organizacjom pożytku publicznego urządzanie loterii fantowych i gier bingo fantowych. Dochód ma wesprzeć realizację ich celów statutowych.

drksnyc
drksnyc

Zmiany takie przewiduje projekt nowelizacji ustawy o grach hazardowych autorstwa posłów PO, który został skierowany do drugiego czytania w Sejmie.

"Projekt powinien trafić pod obrady podczas następnego posiedzenia Sejmu w ostatnim tygodniu września. Nie sądzę, żeby zgłaszano jeszcze do niego jakieś poprawki lub były kłopoty z jego przyjęciem, gdyż zyskał on akceptację wszystkich klubów. Jeśli nic się nie zmieni w harmonogramie, powinien zostać przyjęty przez posłów jeszcze we wrześniu" - powiedział PAP poseł sprawozdawca projektu Marcin Święcki z PO. Posiedzenie Sejmu planowane jest w dniach 24-26 września.

Propozycja posłów PO przewiduje znaczne ułatwienia w urządzaniu przez organizacje pożytku publicznego loterii fantowych i gier bingo fantowych w stosunku do obecnych przepisów. Dziś podmioty organizujące takie loterie i gry mają obowiązek uzyskania zgody z Izby Celnej, jeżeli wartość puli wygranych przekracza wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w drugim kwartale w poprzednim roku (tzw. kwota bazowa)
, czyli obecnie nieco ponad 3 600 zł. Poniżej tego progu wystarczy zgłoszenie.

Posłowie chcą by próg, do którego nie trzeba uzyskiwać zgody Izby Celnej na organizację loterii, podnieść do 15-krotności kwoty bazowej, przy czym roczna łączna wartość nagród w puli loterii fantowej nie będzie mogła przekroczyć w ciągu roku obrotowego 30-krotności kwoty bazowej. Oznacza to, że organizacja publiczna będzie mogła bez zezwolenia urządzić loterię fantową lub grę bingo fantową, w której wartość puli nagród sięgałaby obecnie prawie 57 tys. zł.

drksnyc

Jak uzasadniają posłowie, procedura uzyskania zgody Izby Celnej jest "niezwykle skomplikowana i wymaga posiadania znacznych środków finansowych", a koszt tej operacji może sięgać nawet kilku tysięcy złotych i niejednokrotnie przekracza przychód z organizacji loterii.

"Poszkodowani w wyniku takiego stanu rzeczy są jedynie beneficjenci tych organizacji - m.in. ludzie niepełnosprawni, ciężko chorzy, a także podmioty, które dzięki wsparciu organizacji pożytku publicznego mogą funkcjonować (ośrodki opieki medycznej, szkoły i przedszkola, schroniska dla zwierząt, ośrodki kultury)" - argumentują wnioskodawcy w uzasadnieniu do propozycji zmian.

Ich zdaniem bowiem "oczywistym jest, że organizowanie loterii fantowych przez organizacje pożytku publicznego w żadnej mierze nie przyczynia się do zagrożenia społeczeństwa +negatywnymi skutkami hazardu+".

Poselski projekt przewiduje także zmniejszenie rygorów dla osób nadzorujących i bezpośrednio prowadzących te loterie fantowe i gry bingo fantowe, w których wystarcza zgłoszenie.

drksnyc

Na ostatnim etapie prac wprowadzono także poprawkę niezwiązaną bezpośrednio z organizacjami pożytku publicznego, która przewiduje odstąpienie od wymierzania kar osobom, które wzięły udział w nielegalnie lub niewłaściwie urządzonych loteriach fantowych, audiotekstowych, promocyjnych lub grach bingo fantowych.

Poprawkę tę zgłosił Marcin Święcicki, uzasadniając to tym, że ich uczestnicy mogą sobie nie zdawać sprawy, kupując np. los na loterii, że jej organizatorzy nie dopełnili jakichś formalności.

Obecnie ustawa o grach hazardowych przewiduje kary zarówno dla organizatorów, jak uczestników wszystkich gier hazardowych urządzanych bez zezwolenia.

drksnyc

Poselskie propozycje zyskały poparcie resortu finansów, odpowiedzialnego za kontrolę gier hazardowych.

"Pomagaliśmy w ostatecznym kształtowaniu tych przepisów. Uznaliśmy argumenty wnioskodawców, że ten instrument jest zgodny z dotychczasową polityką nierozwijania +twardego+ hazardu, a jednocześnie pozwala na gromadzenie pieniędzy na szczytny cel publiczny" - powiedział PAP wiceminister finansów Jacek Kapica.

Ustawa ma wejść w życie w ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia.

drksnyc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drksnyc