Orliki krzykliwe z Karpat w drodze do Afryki

Żyjące w polskich Karpatach orliki krzykliwe rozpoczęły odloty do Afryki. "W tym roku gniazda opuściło o połowę mniej piskląt tych ptaków niż w 2014 roku" - powiedział PAP dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

16.09.2015 06:20

W polskiej części Karpat żyje ok. 450 par lęgowych orlików krzykliwych. Ornitolog zwrócił też uwagę na wyjątkową punktualność tych ptaków. "Ich obserwacją zajmuję się blisko 30 lat i muszę przyznać, iż są to ptaki niezwykle punktualne podczas migracji" - dodał.

Zaznaczył, że odloty orlików zawsze rozpoczynają się w połowie września i trwają kilka dni. "Podobnie jest z powrotami; pierwsze orliki zazwyczaj przylatują na początku kwietnia" - zauważył dr Stój.

W jego ocenie, wyjątkiem była jednak tegoroczna wiosna; niektóre ptaki z zimowania wróciły nawet dwa tygodnie później niż zwykle. "W Afryce podczas wiosennej migracji panowały bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne. W konsekwencji wiele orlików zginęło, a część ptaków w Karpaty wróciło z opóźnieniem" - przypomniał przyrodnik.

Dlatego wiele par później przystąpiło do składania jaj. Na słabsze lęgi nie bez znaczenia były także majowe deszcze.

Kolejną przyczyną gorszych lęgów jest ochrona derkacza. "Negatywny wpływ na odchów młodych orlików w Karpatach ma też realizowany przez rolników program rolno-środowiskowy ochrony derkacza" - zauważył dr Stój.

Ornitolog zwrócił uwagę, że uczestnicząc w nim rolnicy łąki mogą kosić dopiero w sierpniu. W efekcie takich działań orliki mają kłopoty ze zdobywaniem pokarmu, bo znacznie trudniej jest im polować w wysokiej roślinności łąkowej.

W Polsce gniazduje ponad dwa tysiące par orlików krzykliwych; głównie w północno-wschodniej i południowo-wschodniej częściach kraju.

Najwyższe zagęszczenie tego gatunku w Europie jest w Beskidzie Niskim; gniazduje tam nawet do 20 par na 100 km kw. Na Podkarpaciu oprócz Beskidu Niskiego ptaki te można spotkać także w Bieszczadach, Górach Sanocko-Turczańskich oraz na pogórzach Przemyskim, Dynowskim i Bukowskim.

Oprócz naszego kraju orliki krzykliwe występują również na Białorusi, Łotwie, Litwie i Słowacji.

Orlik krzykliwy ma ok. 65 cm długości, a rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do 165 cm. Żywi się gryzoniami, płazami, gadami i większymi owadami.

W polskich Karpatach gniazda zakłada głównie na jodłach, w połowie wysokości drzewa. Orliki zimę spędzą na sawannach wschodniej, centralnej i południowej Afryki.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)