Trwa ładowanie...

Ostatni dzień. Mija termin na opłacenie podatku

W środę 15 listopada mija termin na opłacenie ostatniej raty podatku od nieruchomości za 2023 rok. Jeżeli właściciele nieruchomości spóźnią się z zapłatą, to powstanie zaległość, od której zostaną naliczone odsetki.

Mija termin na opłacenie podatku od nieruchomości za 2023 rokMija termin na opłacenie podatku od nieruchomości za 2023 rokŹródło: Adobe Stock
d1zoi28
d1zoi28

W Polsce podatek od nieruchomości zaliczany jest do grona opłat lokalnych, które wpływają do budżetu samorządów gminnych. Przedmiotem opodatkowania są: grunty, budynki lub ich części oraz budowle, czyli obiekty, które nie są budynkami, lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Osoby fizyczne, czyli właściciele mieszkań i domów, mogą płacić podatek od nieruchomości w czterech ratach, które trzeba uregulować we właściwym urzędzie gminy odpowiednio do: 15 marca, 15 maja, 15 września oraz do 15 listopada.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To on ma być ministrem finansów. Balcerowicz ocenił człowieka Tuska

Za opóźnienia będą naliczane odsetki

O tym, jakiej wysokości podatek musimy zapłacić w danym roku, poinformuje nas gmina. Kto ile ma zapłacić, wynika z decyzji ustalającej wysokość podatku od nieruchomości na 2023 r. wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Listy z taką informacją organy podatkowe wysyłały właścicielom na początku roku lub w jego trakcie, jeśli w danym roku podatnik kupił lub dostał mieszkanie, dom lub działkę.

d1zoi28

Co grozi za nieopłacenie podatku do 15 listopada? Jeśli nie dokonamy opłaty w terminie, grożą nam odsetki, które samodzielnie musimy obliczyć. Aby to zrobić, musimy uwzględnić wysokość stopy lombardowej ustalanej przez RPP, która obecnie wynosi 6,25 proc.

Nawet 15 procent podwyżki

Pierwsze miasta w Polsce podnoszą kwoty podatku od nieruchomości — podaje bankier.pl. Opłata jest uzależniona od wskaźnika inflacji w pierwszym półroczu roku poprzedniego.

Serwis zwrócił uwagę, że część gmin zdecydowała się już na maksymalną podwyżkę. "W praktyce dla właściciela mieszkania o powierzchni 65 mkw to wzrost o 9,75 zł w 2024 roku - z 65 zł w do 74,75 zł" - czytamy.

Wiadomo już, że maksymalną podwyżkę wprowadzi np. Gdańsk. Podatek od nieruchomości w tym mieście wzrośnie o 15 proc. Taką decyzję niejednogłośnie podjęli radni. Przykładowi właściciele lokalu mieszkalnego o pow. 70 m2, którzy do tej pory płacili 70 zł, od przyszłego roku zapłacą 80,5 zł. Natomiast za grunt (80 m2) podatek wzrośnie z 48,8 zł do 56,8 zł.

d1zoi28

Podobne rozwiązanie mogą wybrać inne duże miasta jak Warszawa, Łódź czy Wrocław. Tam podwyżka była w poprzednich latach analogiczna do wskaźnika inflacji. Z kolei w Koszalinie wiadomo już, że stawki wzrosną o 13 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1zoi28
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zoi28