Trwa ładowanie...

Podatek od nieruchomości. Kończy się czas na opłacenie

Do 15 listopada trzeba zapłacić czwartą, czyli ostatnią ratę podatku od nieruchomości za 2023 r. Część właścicieli mieszkań, domów i nieruchomości firmowych o tym jednak zapomina. Jeśli nie zapłacą w terminie, to powstanie zaległość, od której gmina lub miasto naliczy dodatkowo odsetki.Podatek od nieruchomości związany jest ze wskaźnikiem inflacji w pierwszym półroczu roku poprzedniego Podatek od nieruchomości związany jest ze wskaźnikiem inflacji w pierwszym półroczu roku poprzedniegoŹródło: East News, fot: Andrzej Iwanczuk/REPORTER
d4hqbkx
d4hqbkx

W Polsce podatek od nieruchomości zaliczany jest do grona opłat lokalnych, które wpływają do budżetu samorządów gminnych. Przedmiotem opodatkowania są: grunty, budynki lub ich części oraz budowle, czyli obiekty, które nie są budynkami, lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Osoby fizyczne, a więc właściciele mieszkań i domów, mogą płacić podatek od nieruchomości w czterech ratach, które trzeba uregulować we właściwym urzędzie gminy odpowiednio do: 15 marca, 15 maja, 15 września oraz do 15 listopada. Co grozi za brak zapłaty podatku w wyznaczonym terminie?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nadchodzi wielka fala modernizacji budynków. Na co zwrócić uwagę?

Mogą naliczyć odsetki

O tym, jakiej wysokości podatek musimy zapłacić w danym roku, poinformuje nas gmina. Kto ile ma zapłacić, wynika z decyzji ustalającej wysokość podatku od nieruchomości na 2023 r. wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Listy z taką informacją organy podatkowe wysyłały właścicielom na początku roku lub w jego trakcie, jeśli w danym roku podatnik kupił lub dostał mieszkanie, dom lub działkę.

Jeśli jednak nie otrzymaliśmy korespondencji od gminy z wysokością opłaty jaką musimy uiścić, powinniśmy udać się do odpowiedniego urzędu gminy lub miasta, gdzie będzie czekała na nas informacja dotycząca wysokości opłaty. Jeśli nie dokonamy opłaty w terminie, grożą nam odsetki, które samodzielnie musimy obliczyć. Aby to zrobić, musimy uwzględnić wysokość stopy lombardowej ustalanej przez RPP, która obecnie wynosi 6,25 proc.

d4hqbkx

Podatek od nieruchomości. Będą spore podwyżki

Zgodnie z przepisami maksymalne stawki podatku od nieruchomości ustalane są na podstawie wskaźnika inflacji za pierwsze półrocze roku powszedniego. W efekcie stawki podatku od nieruchomości mogą w przyszłym roku pójść do góry nawet o 15 proc. względem 2023 roku.

Serwis bankier.pl zwrócił uwagę, że część gmin zdecydowała się już na maksymalną podwyżkę. "W praktyce dla właściciela mieszkania o powierzchni 65 mkw to wzrost o 9,75 zł w 2024 roku - z 65 zł w do 74,75 zł" - czytamy na bankier.pl. Wiadomo już, że maksymalną podwyżkę wprowadzi np. Gdańsk. Podatek od nieruchomości w tym mieście wzrośnie o 15 proc. Taką decyzję niejednogłośnie podjęli radni. Przykładowi właściciele lokalu mieszkalnego o pow. 70 m2, którzy do tej pory płacili 70 zł od przyszłego roku zapłacą 80,5 zł. Natomiast za grunt (80 m2) podatek wzrośnie z 48,8 zł do 56,8 zł.

Podobne rozwiązanie mogą wybrać inne duże miasta jak Warszawa, Łódź czy Wrocław. Tam podwyżka była w poprzednich latach analogiczna do wskaźnika inflacji. Z kolei w Koszalinie wiadomo już, że stawki wzrosną o 13 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4hqbkx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hqbkx