Trwa ładowanie...
d45ymvl

Ostatnie tygodnie pokazują, że złoty jest wyjątkowo odporny na złe wiadomości - Belka

...
Share
d45ymvl

15.06. Warszawa (PAP) - Według prezesa NBP Marka Belki ostatnie tygodnie pokazują, że złoty jest wyjątkowo odporny na złe wiadomości.

"(...) bez udziału społeczeństwa Grecja nie wydobędzie się z kłopotów. Problem w tym, ze zła polityka gospodarcza jest tam prowadzona od dziesięcioleci - w ciągu kilku lat trudno jest ją odwrócić. Ewentualne +zdarzenie kredytowe+ związane z Grecją mogłoby mieć istotne skutki dla gospodarki europejskiej" - powiedział Belka na czacie portalu Onet.pl.

"Dla Polski negatywne konsekwencje, to przede wszystkim dalsza destabilizacja rynków europejskich i presja na złotego - chociaż ostatnie tygodnie pokazują, że złoty jest wyjątkowo odporny na złe wiadomości" - dodał.

d45ymvl

Belka stwierdził, że kurs złotego jest kształtowany przez rynek i na razie się to opłaca.

"Kurs waluty mamy kształtowany przez rynek, my nie przeciwdziałamy osłabieniu waluty. Nie prowadzimy interwencji. Niektórzy chcieliby, abyśmy walczyli z aprecjacją, inni z deprecjacją. Myślę, że należy spokojnie patrzeć na rozwój sytuacji i nie unosić się. Na razie nam się to opłaca" - powiedział.

Belka dodał, że popiera działania MF dotyczące wymiany środków z UE na rynku.

"Pierwszymi efektami tej decyzji jest ustabilizowanie złotówki (od tego czasu zmienność kursu znacząco się obniżyła). Po drugie przestała nam rosnąć nadpłynność w systemie bankowym, co za tym idzie - koszty jej sterylizacji" - powiedział.(PAP)

jba/ ana/

d45ymvl

Podziel się opinią

Share
d45ymvl
d45ymvl