Trwa ładowanie...

Oszukali Skarb Państwa na 30 mln zł

Współpracująca ze skarbówką Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała 12 osób uwikłanych w dużą aferę paliwową. Podejrzanych jest więcej, tropy w śledztwie prowadzą za granice, a państwo mogło zostać oszukane na 30 mln zł - podał tvn24.pl

Oszukali Skarb Państwa na 30 mln złŹródło: AFP, fot: kevork djansezian
d7ss2x3
d7ss2x3

W trakcie akcji rozpracowywali ludzi, którzy wprowadzili do obrotu paliwa na terenie trzech województw - zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego. Pierwszych czterech podejrzanych ujęto na początku października. Ppłk Maciej Karczyński, rzecznik ABW, poinformował, że w trakcie kontroli odnaleziono i zabezpieczono rachunki, faktury w postaci papierowej i elektronicznej.

Po analizie zebranych materiałów zatrzymano kolejne 12 osób, w tym dwójka obcokrajowców. Zatrzymanym postawiono zarzuty nielegalnego obrotu paliwami i prania brudnych pieniędzy. Jeśli dojdzie do procesu, to wszystkim grozi do 10 lat więzienia. Ośmiu podejrzanych przebywa w areszcie, reszta ma nałożony dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

- Firmy były w dużej mierze ze sobą powiązane. Na tej podstawie dokonywały wewnątrzwspólnotowego nabycia oleju napędowego od firm mających swoje siedziby poza granicami Polski. W ten sposób wprowadzały olej napędowy na rynek, omijając obowiązek płacenia VAT, nie wykazując sprzedaży w deklaracjach podatkowych - tłumaczy dla tvn24.pl Karczyński.

Według informacji ABW olej napędowy sprowadzony w ten sposób był sprzedawany kolejnym firmom, ale bez wystawiania faktur. Nie wykazywano sprzedaży w deklaracjach podatkowych i nie płacono podatku VAT. Pieniądze były potem wpłacane na konta w bankach i kupowane za nie kolejne partie paliwa, a także wyprowadzano je poza granice Polski.

d7ss2x3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7ss2x3