Trwa ładowanie...
kościół
05-09-2014 10:55

Oszukują na naukach przedmałżeńskich

Kilkaset par, które skorzystały z kursu platformy e-learningowej, oferującej nauki przedmałżeńskie, będzie musiało go powtórzyć. Dlaczego? Portal nie miał aprobaty biskupa - podaje "Rzeczpospolita".

Oszukują na naukach przedmałżeńskichŹródło: nauki.pl
d1zmqkd
d1zmqkd

Twórcy portalu nauki.pl powołują się na współpracę z archidiecezją krakowską. Na stronie zaznaczają, że ich materiały były przygotowane przez księży i wystawiają zaświadczenia o odbyciu kursu. Wielu parom zdawało się, że to łatwy i prosty sposób na odhaczenie formalności, niezbędnych do stanięcia na ślubnym kobiercu. Niestety, przeliczyły się.

Kilka tygodni temu biskup Jan Wątroba, przewodniczący Rady ds. Rodziny Episkopatu Polski, przestrzegł wszystkie kurie w Polsce przed portalem. Poinformował listownie, że żaden biskup w kraju nie udzielił oficjalnej aprobaty (imprimatur) na treści prezentowane na stronie nauki.pl. Powoduje to, że certyfikaty wydawane przez portal są nic nieznaczącym świstkiem papieru i nie mogą być podstawą do zaliczenia kursów przedmałżeńskich.

Twórcy portalu bronią się, że przy tworzeniu treści, które są zamieszczone na stronie, pomagali księża i świeccy doradcy życia rodzinnego z archidiecezji krakowskiej. Ksiądz Jacek Konieczny, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin krakowskiej kurii, potwierdza, że taka pomoc z ich strony była.

- Bo sama idea jest w porządku. Zamieszczone tam katechezy mogą służyć jako pomoc w naukach przedmałżeńskich, ale nie mogą ich zastąpić. Tłumaczyłem to wszystko na spotkaniu z osobami, które uruchomiły ten portal i dostałem zapewnienie na piśmie, że nie zrobią tego bez akceptacji ze strony episkopatu. Stało się inaczej, bo ktoś wymyślił sobie, że na tym zarobi - komentuje dla "RZ" ks. Jacek Konieczny.

Na początku od każdej osoby zapisującej się na kurs, pobierano opłatę w wysokości 100 zł. Obecnie na stronie jest informacja, że kursy są bezpłatne, ale chętnie przyjmą dobrowolne darowizny. Portal, więc nie tylko oszukał księży ale i kursantów.

d1zmqkd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zmqkd